G. Liaudanskas-Svaras: emigrantai - dalis tos pačios Lietuvos, kurios dalis esu ir aš

  • Teksto dydis:

Tradicijas išlaikantis vienas seniausių Lietuvos hiphopo kolektyvų „G&G Sindikatas” nekantriai laukia netrukus įvyksiančio kasmetinio turo po Didžiąją Britaniją. Žiemos muzikiniu papročiu tampanti kelionė šįkart vėl džiugins užsienio lietuvius energingu repo užtaisu bei pateiks dar negirdėtų naujovių.

„G&G Sindikato“ įkūrėjas ir lyderis, vokalistas, grupės dainų tekstų bei muzikos autorius Gabrielius Liaudanskas, daugeliui gatvės kultūros gerbėjų geriau žinomas Svaro pseudonimu, su LRT Lituanica laida „Tapatybė.LT“ pasidalino savo mintimis apie kūrybą, emigraciją bei lietuviškuosius simbolius.

Lietuvos hiphopo pradininkas Svaras prisipažino, jog vengia šablonų tiek gyvenime, tiek kūryboje: „Aš esu metaforos žmogus. Man nepatinka eiti tiesiais keliais. Jeigu norėsiu parašyti dainą apie meilę, stengsiuosi, kad toje dainoje nebūtų žodžio meilė. Ir tą meilės akimirką išreikšiu metaforomis, tai yra visai kitais žodžiais, kad norėdamas suprasti mano mintį, žmogus būtų priverstas pajudinti smegenis.”

Dar 1992 metais į muzikos pasaulį patekęs, jauno poeto Benedikto Janusevičiaus suburtoje depresyvaus pankroko grupėje „Depresija“ vokalistu tapęs Svaras, šiandien teigia esąs vidumi mažai pasikeitęs bei vis dar įsitikinęs, jog muzikos kelyje visada reikia būti nuoširdžiam: „Svarbiausia bendravimo sąlyga – žmogiškumas – nekinta. Žiūrovo neįmanoma apgauti, jam neįmanoma suvaidinti, jis puikiai jaučia ir mato, ar tu su kauke groji, ar be jos, piktas tu ar liūdnas, nuoširdžiai tu groji ar visgi vargingą darbą dirbi ir galvoji tiktai, kad kuo greičiau viskas pasibaigtų.”

„Emigrantai yra dalis tos pačios Lietuvos, kurios dalis esu ir aš”, – laidos „Tapatybė.LT“ autoriams teigė Svaras, pridurdamas, jog nė vienas žmogus pasaulyje neturi teisės iš kito žmogaus atimti galimybę rasti savo laimę svečioje šalyje: „Emigracija nieko nesugadina, ji tik suteikia žmogui platesnį matymą, daugiau išvadų, mažiau stereotipų, daugiau sugriautų mitų ir suteikia teisę sakyti savo asmeninę nuomonę apie gyvenimą svetur, ką sudėtingai gali daryti žmonės, kurie niekada svetur išvažiavę nebuvo.”

Muzika – ne vienintelė atlikėjo aistra. Greta muzikinės veiklos, Gabrielius Liaudanskas-Svaras dar aktyviai dalyvauja visuomeniniame gyvenime – įvairiuose socialiniuose bei švietimo judėjimuose, vaikams bei paaugliams skirtuose projektuose.

2009 metais lietuviško hiphopo atlikėjas tapo vienu iš „Misija Sibiras“ dalyvių ir dalyvavo daugiau nei dviejų savaičių trukmės ekspedicijoje, skirtoje aplankyti sovietinių lagerių likučius Kazachstane, susitikti su ten gyvenančiais lietuviais, ieškoti ir tvarkyti apleistus lietuvių kapus. 2010 metais Svaras tapo Europos kovos su skurdu ir socialine atskirtimi metų paminėjimo Lietuvoje ambasadorius, o 2013 metais už savanorišką visuomeninę veiklą ir pilietinį aktyvumą Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos – proga buvo apdovanotas Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu.

Mąstydamas apie lietuviškuosius archetipus, Svaras nuoširdžiai prisipažino, jog lietuvybės simboliu jis laikantis ąžuolą: „Man visada atrodė, kad ąžuolas yra toks išskirtinis lietuviškas dvasinis medis, kurį kiekvienas lietuvis nešioja savyje. <…> Mums gali pakeisti himną, mums gali pakeisti vėliavą, mums gali pakeisti didįjį vadą, bet ąžuolas mūsų širdyje visada bus gyvas. Ir tas ąžuolas neleis pamiršti to, kas yra Lietuva, kodėl ji yra ir kad ji yra, gerąja to žodžio prasme, labai išdidi, darbšti ir išmintinga tauta, labai daug ką nuveikusi ir visiškai nepelnytai kartais tuos savo pasiekimus pamirštanti.”

„Tapatybė.LT” – jau šį šeštadienį per LRT Lituanicą 23.15 val. Lietuvos laiku. Laidą tiesiogiai galima matyti ir portale LRT.lt.



NAUJAUSI KOMENTARAI

gerai

gerai  portretas
kad tų lietuviškų ąžuolų su savim į užsienius neišveža o tai visai nyku būtų
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių