Susitikimo vieta – prie altoriaus

Linco menininkės Anjos Westerfrölke iniciatyva vilniečiams atsivers Vizitiečių Švč. Jėzaus Širdies bažnyčios vartai. Po švenčių miestiečiai raginami nemokamai pasižiūrėti bažnyčioje įrengtas austrės tekstilės instaliacijas.

Dar 2007-aisiais išgirdusi, kad Vilnius kartu su Lincu dalysis Europos kultūros sostinės karūna, austrų menininkė A.Westerfrölke atvyko apžiūrėti miesto. Klaidžiodama po Senamiestį Rasų gatvėje ji aptiko po Antrojo pasaulinio karo kalėjimu paverstą vėlyvojo baroko architektūros bažnyčią.

"Pro vartų plyšį man išniro netikėtas paveikslas: medis, bažnyčios fasadas ir sargybos bokštelis", – pasakojo A.Westerfrölke.

Bažnyčios ir kalėjimo bendrumas pastato viduje moterį įkvėpė sukurti instaliaciją, kurią šiandien Linco menininkė vadina "Susitikimų vieta".

Tam, kad išryškėtų architektūrinis ir kultūrinis sakralinio interjero savitumas, pasirinkti fragmentai dengiami restauratorių naudojama balta medžiaga. A.Westerfrölke erdvę įvilko tarsi į drabužį, sugeriantį bažnyčios istoriją skirtingais laikotarpiais.

"Stengiausi atskleisti periodą tarp bažnyčios ir kalėjimo. Bažnyčia – tai ne pastatas, o žmonių susitikimo vieta. Kalinių gyvenimai irgi turi visokių atspalvių. Norėjau, kad drabužis visa tai sugertų į save ir perteiktų žiūrovui", – projekto idėja dalijosi menininkė.

Bažnyčia atrodo vis dar įkalinta tarp buvusio kalėjimo sienų. Ir ne tik iš kiemo pusės, kur stovi sargybos bokšteliai, bet ir viduje, kur laiptai jungia keletą aukštų, įrengti geležiniai sovietmečiu kvepiantys turėklai. Bažnyčioje pastatytos perdangos, įrengti kabinetai, sandėliukai ir bendro naudojimo patalpos.

Išsikraustant kalėjimui vazonėliuose augančios gėlės buvo pasmerktos myriop. Jų niekas nepasiėmė ir neprižiūrėjo. Šiandien styro nudžiūvę rusvi stabarai, dar labiau išryškėjantys baltų tekstilės instaliacijų fone.

"Galbūt šis projektas miestiečius privers į erdvę pažvelgti kitomis akimis ir visuomenėje sukels diskusijų, ką daryti toliau", – kalbėjo A.Westerfrölke.

Po Velykų Linco menininkės A.Westerfrölke instaliacijas galės apžiūrėti ir miestiečiai, į specialias ekskursijas užsiregistravę oficialioje viešosios įstaigos "Vilnius – Europos kultūros sostinė" interneto svetainėje. Planuojama ekskursijas rengti bent kartą per savaitę iki pat rudens.


Prie įėjimo – instruktažas

Vizitiečių Švč. Jėzaus Širdies bažnyčia (Rasų g. 6) iškilo XVII a. pabaigoje. Statyta pagal architekto Juozapo Polos projektą. 1756 m. bažnyčia konsekruota.

Po Antrojo pasaulinio karo bažnyčioje ir šalia jos įsikūrusio vienuolyno pastatuose buvo įrengtas kalėjimas.

Įdomios vėlyvojo baroko architektūros bažnyčia yra perdengta kupolu. Fasaduose itin daug banguojančių linijų. Tai piliastrai, nišos, karnizai. Bažnyčios viduje išlikę įdomių sienų tapybos fragmentų.

Jei ne A.Westerfrölke iniciatyva parengtas tekstilės instaliacijų projektas, bažnyčios vartai vilniečiams ir miesto svečiams neatsivertų. Daug patyrusioje bažnyčioje yra pavojingų vietų, todėl, prieš į ją patenkant ekskursijų dalyviams, teks pasirašyti po raštu, supažindinančiu su ekskursijos tvarka ir taisyklėmis. Beje, pati A.Westerfrölke nuo nelaimingų atsitikimų, nors ir mažai tikėtinų, yra apsidraudusi.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Saulius1

Saulius1 portretas
Chm, gal ir įdomu... pats kalėjimas. Nes tai bus išnaikinta.
VISI KOMENTARAI 1

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių