E. Gentvilas rėžė A. Verygai: jūsų mąstymas kaip girtuoklio

– Pone Landsbergi, jūs vedėte iki 20 metų?

G.Landsbergis:Taip. Žmona vyresnė ir turėtų pirkti man alų.

E. Gentvilas: Negalėtumėt gert alaus.

G. Landsbergis: Turėčiau slėptis nuo „valstiečių“ piktos akies. Noriu pabrėžti vieną dalyką. Daugelį sujaudino tragedijos, įvykusios regionuose – Saviečiai, Kėdainių rajonas ir t. t. Visos tos bėdos dėl alkoholizmo Lietuvoje yra. Bet aš niekaip nesuprantu, kaip žmonių suvarymas į gardus padės išspręsti šias problemas.

A. Veryga: Kalbant apie išdavystes, galiu pasakyti, kad Tėvynės sąjunga taip pat mus išdavė. Tikėjomės, kad būtent jūs palaikysite pataisas, nes buvote parengę daug griežtesnes. O šiandien jūs nelabai tą darote. O dėl suvarymo į gardus, pasitikėjimo ar nepasitikėjimo, tai mes pakankamai sąžiningai visus argumentus dėstėme. Aš aiškiai sakiau, kad tai nėra pasitikėjimo ar nepasitikėjimo žmonėmis klausimas. Tai yra klausimas, susijęs su biologine branda, su siekiu, kad žmonės vėliau pradėtų vartoti alkoholinius gėrimus, mažiau jų taptų priklausomi ir neatsitiktų jūsų minimos tragedijos. Beje, po jų jūs pakankamai griežtai pasisakėte, kad valstybė privalo imtis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamų priemonių. O šiandien mes girdime truputį kitokią retoriką. Ką paradysi.

G. Landsbergis: Mes savo programoje labai aiškiai sakome, kad norint riboti alkoholį regionuose, reikia specializuotų parduotuvių. O pasiūlymų dėl jų net nesugebėjote atnešti iki Seimo. Dabar Seimas iš naujo vėl kreipiasi į jus, kad parengtumėte tvarką ir t. t.

A. Veryga: Mes labai dažnai esame kaltinami neapgalvotais, neišdiskutuotais sprendimais. Laiko specializuotoms parduotuvėms reikia nemažai. Kalbėjome ir su verslininkais, pasiekėme kompromisą, kad mes rengsime teisėkūrinę iniciatyvą, įvertinsime daugiau variantų ir priimsime sprendimus.

Aš aiškiai sakiau, kad tai nėra pasitikėjimo ar nepasitikėjimo žmonėmis klausimas. Tai yra klausimas, susijęs su biologine branda, su siekiu, kad žmonės vėliau pradėtų vartoti alkoholinius gėrimus, mažiau jų taptų priklausomi ir neatsitiktų jūsų minimos tragedijos.

– Pone Veryga, bet ar nėra specializuotos parduotuvės nuoseklesnis sprendimas nei dabar priimama nuostata taikyti devyniolikmečiams aiškią diskriminaciją? Valstybė apkrauna šiuos asmenis teisėmis ir pareigomis, bet netgi silpno alkoholio pirkti neleidžia. O specializuotų parduotuvių, kurios tikriausiai būtų nuoseklus sprendimas, nėra?

A. Veryga: Jos bus, niekas jų neišsižada. Sakėte, kad jaunuoliai apkraunami pareigomis. Bet nė viena pareiga neįpareigoja žmogaus tuo metu vartoti alkoholį.

– Taip, tačiau tai siunčia tam tikrą signalą žmogui, kaip į jį žiūri valstybė ir visuomenė. 

A. Veryga: Aš daug kartų sakiau, kad tai nėra pasitikėjimo ar nepasitikėjimo klausimas. Mes kalbame apie biologinius dalykus.

– Kalbant apie dabartinę akceleraciją, ankstyvą brandą, turbūt sunku būtų kam nors įrodyti, kad dvidešimtmetis yra brandesnis nei devyniolikmetis.

E. Gentvilas: Jūs ir R. Karbauskis kovojate prieš žmones, kuriems bare išgėrus bokalą alaus, neatsiranda priklausomybė alkoholiui. Būtent šiame segmente jūs bandote mažinti alkoholio vartojimą. Ir nieko nekalbate apie segmentą, kuris suvartoja apie 80 proc. viso Lietuvoje išgeriamo alkoholio. Vadinamojoje jūsų kaštų naudos analizėje aš pasigedau mokestinių dalykų įvertinimo, kontrolės mechanizmų, efektyvios švietimo, gydymo, užimtumo sistemos. Tai yra bukas, paprastas išpuolis prieš savarankiškus, už savo veiksmus atsakingus žmones.

A. Veryga: Mes labai susiauriname problemą, kalbėdami tik apie alkoholizmą. Alkoholis sukelia onkologines ligas, daugybę kitų ligų, kuriomis suserga ne tik priklausomi žmonės.

– Tačiau valdžios nepasitikėjimas visuomene taip pat sukelia visuomenės ligas – emigraciją, susvetimėjimą?

A. Veryga: Suprantu. Tačiau prisiminkime dalykus, kurie jau buvo padaryti. Mėgstu priminti tabako kontrolės sprendimus. Ar tai sumažino pasitikėjimą valstybe? Draudimas rūkyti baruose, restoranuose taip pat buvo karštai diskutuojamas. Tai buvo šalies sprendimas, nebuvo jokių įpareigojimų.

G. Landsbergis: Kur specializuotos alkoholio parduotuvės labiausiai pasijaustų? Pirmiausia regionuose, kaimuose, nes sumažėtų galimybių turėti mažų parduotuvėlių, kuriose prekiaujama alkoholiu.

– Duona ir degtinė stovi šalia?

G. Landsbergis: Taip. O dauguma „valstiečių“ yra atėję iš regioninių vienmandačių rinkimų apygardų, iš mažų savivadybių. Būtent ten jiems būtų didžiausia politinė žala.

– Sakote, kad jie nenori padaryti, kad žmonės mažiau gertų?

G. Landsbergis: Yra politinis pasirinkimas, kurį klausimą spręsti pirmiausia – ar uždrausti alkoholį koncertuose, suvaryti į gardus, ar specializuotos parduotuvės. Akivaizdu, kad šios kirstų per „valstiečių“ rinkėją, kuris dabar kaime laisvai nusiperka alkoholio.

E. Gentvilas: Kai imame šnekėti apie grynąjį alkoholio kiekį gėrime, kuris kenkia sveikatai, supraskime, kad žmonės, užsisakantys restorane vyno taurę prie kepsnio, niekada neklausia, kokio stiprumo tas vynas yra. Jiems nerūpi prisigerti, nusipirkti kuo stipresnio vyno taurę. O jūsų mąstymas yra kaip girtuoklio. Tai jie taip mąsto. Esu susidūręs su tuo. Kartą tyčia nupirkau 11 laipsnių prancūziško vyno butelį už 11 litų. Tada giminatis man pasakė – na, tu ir durnas, už tą kainą galėjai nupirkti tris butelius su daugiau laipsnių. Štai taip mąsto girtuokliai.

A. Veryga: Niekas negalvoja, kad visa visuomenė yra girtuokliai. Priemonės nukreiptos, kad žmonės netaptų tokiais. Jau ne kartą esu minėjęs, kad problemų turime daug. Kas antras Lietuvos vyras rizikingai, žalingai vartoja alkoholį. Dauguma jų – išsilavinę, dirbantys, turintys šeimas. Sutikime, kad yra žmonių, turinčių geras pajamas ir galinčių sau leisti gerti brangius gėrimus. Jie taip pat turi įvairiausių problemų, jiems ir prieinamumas yra svarbu. Tad nemarginalizuokime šitos problemos ir vienos visuomenės grupės. Jai priemonės taip pat ruošiamos. Dar 2012 metais buvo priimtas sprendimas dėl priklausomybių ligų centrų reformos. Dabar ją mes jau pradėjome daryti, nes anksčiau nebuvo ryžto. Nesutinku su teiginiu, kad nedarome kitų dalykų. Specializuotos parduotuvės taip pat bus.

– Bet jūs pradedate kažkodėl nuo amžiaus ribojimo. Tai skamba gana dviveidiškai 18–20 metų žmonių atžvilgiu.

E. Gentvilas: Dar vienas iškalbingas faktas, paminėtas Seime. Buvo teigiama, kad jau 7 metų vaikai prisigeria. Bet palaukite, čia yra kontrolės klausimas. Kodėl prisigeria 7 metų vaikai, jei alkoholis parduodamas nuo 18 metų?



NAUJAUSI KOMENTARAI

senis

senis portretas
Nepatinka man nei Gentvilas, nei Veryga. Abu kazkokie kompleksuoti. Dar nepatinka kai man, praktiskai negerianciam, uzdedama alkoholiko etikete, nes vasara pliaze noriu isgerti bokala salto alaus, pasedeti su zmona lauko kavineje ir muzikos festivalyje pasilinksminti su draugais. Esu 100% isitikines kad visokie draudimai nutaikyti ne i kaimo chronius, bet i normalia visuomenes dali. Kam tai naudinga ir kieno interesus gina Veryga su Karbauskiu netrukus suzinosime, bet nenoriu buti varzomas neprotingais draudimais laisvoje salyje. Norite kad jaunimas negertu? Steikite nemokamus sporto ir kulturos burelius, uzimkite jaunima, finansuokite tai, o ne apsimeskite Alacho kariais.

> Ta matau

> Ta matau portretas
Kad Veryga islaikytas ir gana malonus tipelis,tai nepasigincysi :).O,kad liberalai visada stengiasi kovoti uz laisve pasirinkti ir daznai nepritaria bukiems istatymams,tai irgi faktas kaip blynas.:)

karba ruosk 10 lemu

karba ruosk 10 lemu portretas
ispanojoj tave jau laukia draugai tavo
VISI KOMENTARAI 38

Galerijos

Daugiau straipsnių