- Nemira Pumprickaitė, LRT televizijos laida „Savaitė“, LRT.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Socialdemokratų darbo partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas trečiadienį pažadėjo paramą valstiečių žaliųjų kandidatui prezidento rinkimuose ir kalbėjo apie bendrą veikimą kitąmet vyksiančiuose rinkimuose ( savivaldybių, merų ir Europos parlamento). Tuo metu Lietuvos socialdemokratų partija pranešė ketinanti kelti savo kandidatą.
Kovą vaizdas visiškai pasikeitė – socialdemokratams liko mažiau nei penki (4,9) procentai ir penkta vieta. Į ketvirtą įsitaisė naujai susikūrusi Lietuvos socialdemokratų darbo partija su lygiai penkiais procentais. „Savaitėje“ abiejų socialdemokratų partijų pirmininkai Gediminas Kirkilas ir Gintautas Paluckas.
– Pirmas klausimas abiem. Ar jaučiatės nors kiek kalti dėl to, kad tokia žinoma, didelė ir įtakinga politinė partija šiandien net nėra tarp trijų geriausiai visuomenės vertinamų partijų?
G. Kirkilas: Gal konkurencija padės, bet žinote... Mane privertė išeiti iš partijos, tai kaip aš galiu jaustis kaltu. Aš išėjau, kelis mėnesius buvau laisvas menininkas ir nusprendžiau, kad reikia įkurti partiją.
G. Paluckas: Aš manau, kad Lietuvos žmonės atsirinks, kurie yra tikrieji socialdemokratai, o kurie tik dengiasi socialdemokratų pavadinimu. Šiandien mes matome 2K projektą – Gedimino Kirkilo ir Ramūno Karbauskio – kuriems tai, ką daro valstiečiai, yra priimtina. Mums, socialdemokratams, tai yra nepriimtina, ir ta skirtis, tiesą sakant, mus išskyrė. Aš nežinau, kaip ateityje visa tai atrodys, bet galiu drąsiai pasakyti, kad socialdemokratų partija, buvo, yra ir išliks.
G. Kirkilas: Nelabai priimtina yra vis tiktai neformali koalicija kol kas opozicijoje – socialdemokratai su konservatoriais ir liberalais. Tiesą sakant, ir Vilniaus miesto taryboje su liberalais. Čia gana keista, sakome, kad einame į kairę... Tai vis dėlto, man atrodo, kad valstiečių programa yra labiau kairė.
– Ir kas iš to, ką jūs dabar pasiekėte būdami toje koalicijoje? Jūsų vis tiek nesigirdi, vis tiek toną užduoda valstiečiai, visi priiminėjami sprendimai yra pagal juos?
G. Kirkilas: Manau, kad trys metai buvimo opozicijoje reiškia, kad yra praleisti metai Lietuvos žmonėms. Tai ar ne geriau būti valdančiojoje koalicijoje, pamėginti pakoreguoti ir čia daugiau yra galimybių.
– Kad nesigirdi, jog jūs ką nors koreguotumėte, jūs dažniau pritariate.
G. Kirkilas: Aš manau, kad daugelis dalykų, kuriuos mes priėmėme, yra mūsų pasiūlymai. Svarbiausia, galų gale rezultatas, o ne kas girdisi. Galų gale reitingai rodo, kad žmonės tai girdi.
– Gal jie labiau supainioti, ar jūs manote, kad jie girdi? Gal jie supainioti, neskiria, kas yra kas?
G. Kirkilas: Žmonės niekada nesipainioja. Paprastai jie orientuojasi pagal partijų lyderius.
– Bet ar jūs visiškai esate patenkintas, jeigu taip švelniai tariant, tais, kas atėjo į jūsų partiją – vieni nepavykę kažkokie „šoumenai“, kiti – šiaip turi su teisėsauga visokių problemų? Publika yra labai marga ir sunku įtikinti aplinkinius, kad jie turi kažkokią ideologiją socialdemokratinę, greičiau, sakyčiau, vėl nori būti matomi, girdimi ir nori siekti valdžios.
G. Kirkilas: Gerai, kad žmonės yra aktyvūs, jie nori dalyvauti politikoje. O mes tikrai pritrauksime prie mūsų idėjų, neabejokite dėl šito. Mes, aišku, ir mokymus turėsime, mes steigiame skyrius. Įsteigsime skyrius, mokysime visus, tikrai perduosime savo patirtį.
– Jūs bandysite paversti, tarkime, iš Darbo partijos atėjusius žmones socialdemokratais?
G. Kirkilas: Ne tik iš Darbo partijos, 40 proc. mūsų žmonių iš viso nebuvę partijose. Tai, manau, kad jie yra pati geriausia medžiaga šiuo atveju.
– Tai jūs pripažįstate, kad jie dar nėra tikrieji socialdemokratai?
G. Kirkilas: Manau, kad jie yra orientuoti į tai. O ištraukti vieną ar kitą žmogų... Tai ką, pas socialdemokratus nėra tokių? Kiek tik nori.
G. Paluckas: Aš atvirai sakau – mes į kompromisą dėl vertybinių dalykų neisime, nes per dažnai buvo eita praeityje, dėl to žmonės nuo socialdemokratų partijos pradėjo nusisukinėti. Tuos dalykus šiandien mes ir sprendžiame. Tuo metu Gediminas šneka apie galią, įtaką, opozicijoje buvimą ir negalėjimą kažko daryti įtakos ar spręsti. Tokia politika, kokia yra įgyvendinama dabar, smukdo Seimo prestižą ir reputaciją, smukdo partijų apskritai prestižą ir reputaciją, ir socialdemokratai tame procese nedalyvauja. Jeigu kažkas nori trejus metus pabūti pozicijose – gerose, šiltose, įtakingose – tebūnie, bet tai nėra socialdemokratų partijos kelias.
G. Kirkilas: Reikalas tas, kad be galios, be buvimo valdžioje vis tiek nieko neįgyvendinsi. Gali turėti tobulas programas, žadėti šviesų rytojų, bent jau mano karta tikrai pragyveno tą, bet šiandieną reikia dirbti.
Reikalas tas, kad be galios, be buvimo valdžioje vis tiek nieko neįgyvendinsi.
G. Paluckas: Tai kai šiandien mes kalbame apie valdančiųjų vykdomą politiką, aš sakau atvirai – už ją atsakomybės prisiimti mes negalime, nes socialdemokratų rožė reiškia du dalykus – kovą prieš materialinį nepriteklių ir kovą prieš dvasinį skurdą. Tai tą dvasinį skurdą, nepagarbą žmogui, draudimų kultūrą, baimės kultūrą skatina šita valdančioji koalicija. Ir šitame tikrieji socialdemokratai nedalyvauja.
K.Kavolėlio/BFL nuotr.
– Bet aš matau rožę ir socialdemokratų darbo partijos emblemoje.
G.Paluckas: Gal mes skirtingai suprantame.
G. Kirkilas. Apie tikrumą ir netikrumą [kalbos – LRT.lt] man jau net šiek tiek yra pabodusios. Aš pats net šiek tiek nustebęs, kad yra poreikis naujai partijai. Ir mes gana lengvai ją sukūrėme. Aš irgi abejojau, aiškus reikalas. Aš gi suprantu, aš esu šitos partijos (LSDP) kūrėjas, vienas iš jų. Praktiškai nė viena reforma šioje partijoje nepraėjo be mano paties dalyvavimo. Ir tai yra tam tikra prasme mano kūdikis. Bet, jeigu partija išstumia du buvusius pirmininkus, premjerus, visą eilę rimtų žmonių, ir sako, kad taip nusprendė partija, kai trečdalis skyrių nebalsavo už tai, beje. Partijos pirmininko atsakomybė yra neleisti partijai suskilti.
– Bet jūs, taip išeitų, iš to viso didelio būrio žmonių, tų kelių tūkstančių, jūs net neturite kandidato į prezidentus.
G. Kirkilas: Mes turime.
– Bet tai kodėl jūs tuomet remsite valstietį?
G. Kirkilas: Mes turime, mes pasirašėme koalicinę sutartį, kur tariamės bendradarbiauti rinkimuose. Tai nereiškia, kad mes visur remsime.
– Bet jūs pasakėte, kad prezidento rinkimuose remsite.
G. Kirkilas: Kol kas valstiečiai yra pažadėję kelti, manau, kad jų kandidatas turi daug šansų, bet, jeigu jie, pavyzdžiui, nekels? Čia dar visko gali būti.
– Jūs tikite tuo, kad jie nekels?
G. Kirkilas: Visko būna gyvenime, kodėl gi ne? Bet kuriuo atveju, mes tikrai turime kandidatą.
– Ar galite pasakyti, kas jis?
G. Kirkilas: Aš, pavyzdžiui, galiu dalyvauti rinkimuose.
– Galite, be abejo, bet jūs nepasakėte, kad dalyvausite.
G. Kirkilas: Aš kol kas linkęs konstruktyviai veikti ir konsoliduoti kairiojo centro jėgas.
– Tai ar egzistuoja kažkokia raudona linija, kai jūs jau pradėsite kalbėtis, gal vienytis vėl į vieną krūvą, ar taip negali atsitikti iš principo?
G. Kirkilas: Kokios bus politinės aplinkybės, labai sunku pasakyti šiandien. Visko gali būti, aš nieko neatmetu šiandien. Politikoje nieko negalima atmesti.
G. Paluckas: Aš net neabejoju, kad visi socialdemokratai ilgainiui bus vienoje socialdemokratų partijoje.
– Bet toje socialdemokratų darbo partijoje iš tiesų yra labai didelė dalis Darbo partijos. Tai jūs norite pasakyti, kad tai būtų sąlyga – jeigu vėl jungtis, anie negalėtų būti priimti į LSDP?
G. Paluckas: Mano tikslas LSDP sukurti tokią vertybių sistemą, į kurią ateitų žmonės, kurių vertybės atitinka organizacijos vertybes. Ne dėl interesų, ne dėl kažkokių postų, ne dėl pokiliminių susitarimų. Tie žmonės, kurie neatitinka tokių vertybių, net nenorės eiti.
G. Kirkilas: Tai yra lozungai.
G. Paluckas: Tai nėra jokie lozungai, Gediminai.
G. Kirkilas: Tai yra lozungai, nes gyvenime, realybėje visi dalykai būna kartu: ir vertybės, ir interesai, ir kas tik nori.
G. Paluckas: Aš suprantu, kad šneka patirtis, kuri nuvedė dabartinę LSDP į nuosmukį, moralinį, pirmiausia, nuosmukį.
G. Kirkilas: Partiją į nuosmukį nuvedėte jūs, kaip lyderis, deja. Tai faktas, kaip blynas.
G. Paluckas: Gerbiamas Gediminai, aš jus kviečiau būti mano pavaduotoju, ir jūs sutikote juo būti. Tačiau po to jūs persigalvojote, nes tie pokyčiai ir tos strategijos jums yra nepriimtinos.
G. Kirkilas: Tai jums reikėjo klausytis mano patarimų.
G. Paluckas: Jūs matote seną kelią. Aš kalbu apie naują vertybinę partijų veiklos sistemą. Aš suprantu, kad tai jums nėra nei suprantama, nei priimtina.
G. Kirkilas: Man labiau suprantama, negu jums.
G. Paluckas: Bet ilgainiui visi socialdemokratai bus vienoje partijoje. Tai yra neišvengiama.
– Jūs turite vis tiek kažkokių lūkesčių ir vieni, ir kiti, tai aš norėčiau sužinoti kokių?
G. Kirkilas: Mūsų lūkesčiai yra gana paprasti, nes mes šiuo metu esame kūrimosi stadijoje. Mes kuriame skyrius, aišku, iš karto keliame kandidatus į merus, į tarybų narius. Ir, manau, kad mes tikrai sėkmingai dalyvausime savivaldybių rinkimuose. Kitais metais daug rinkimų bus – Europos parlamento ir prezidento rinkimai.
– Ką reiškia sėkmingai? Kaip tą sėkmę apibrėžti?
G. Kirkilas: Mes laimėsime tikrai ne mažiau 15 merų. Ir tiek pat turėsime savivaldybių, kur būsime valdančiosiose koalicijose, tikrai.
G. Paluckas: Mūsų tikslai yra kiekvienoje savivaldybės taryboje turėti savo atstovus, t.y. kad socialdemokratams būtų atstovaujama kiekviename Lietuvos rajone. Dėl konkretaus merų skaičiaus mes tikrai nesiimsime prognozuoti, tačiau pagrindinis tikslas šiandien mūsų yra atgauti visuomenės pasitikėjimą po iš praėjusių 15 metų 11 valdymo laikotarpio įvairiose vyriausybėse.
– Ačiū labai, kad jūs sutikote ateiti, pasiginčyti ir atsakyti į klausimus. Dėkui jums
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda: daugiau priešų batai niekada nemindys Lietuvos žemės21
Šventinės salvės, iškilminga rikiuotė ir palaikymas Ukrainai – Lietuvoje paminėta kariuomenės diena. Karius ir žiūrovus sveikinęs prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė – virš Lietuvos kybant „tamsaus pavojaus i&...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės8
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
R. Motuzas nemano, kad K. Budriui reikėtų taikyti „atšalimo“ laikotarpį
Naujasis Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Remigijus Motuzas nesutinka su opozicijos teiginiais, esą į užsienio reikalų ministro postą kandidatuojančiam prezidento vyriausiajam patarėjui Kęstučiui Budriui turėtų būti taikomas &bdq...
-
EP paskirta P. Gražulio neliečiamybės klausimo pranešėja, pristatymas gali įvykti kitąmet4
Europos Parlamente (EP) paskirta pranešėja europarlamentaro Petro Gražulio neliečiamybės klausimui, jo pristatymas gali įvykti kitąmet. ...
-
G. Nausėda: Rusijos veiksmai Juodojoje jūroje neigiamai veikia pasaulinį maisto saugumą
Vykstant į Ukrainos uostus ir grūdų saugyklas nukreiptiems Rusijos kariniams veiksmams, kyla pavojus aprūpinti visą pasaulį maistu, sakė prezidentas Gitanas Nausėda, nuotoliu dalyvavęs trečiajame Tarptautiniame maisto saugumo viršūnių susiti...
-
Seimo Ateities komiteto pirmininkas turės du pavaduotojus8
Parlamentarai svarstys Statuto pataisas, leisiančias Seimo Ateities komiteto pirmininkui turėti du pavaduotojus. ...
-
Valkatoms atrodo, kad tai yra daug: aktorius G. Savickas sureagavo į E. Gentvilo žodžius159
Politika ir humoras – ar tai suderinama? Politikai dažnai stengiasi ne tik spręsti valstybės reikalus, bet ir užmegzti ryšį su žmonėmis per juokelius. Tačiau tai, kas vieniems atrodo linksma, kitiems gali pasirodyti įžeidu ar net nederam...
-
G. Nausėda vetavo pataisais, kurios leistų siuntimus išrašyti privačių įstaigų medikams22
Prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Seimo priimtas pataisais, siūlančias leisti siuntimus nemokamoms sveikatos paslaugoms išduoti ir įstaigų, kurios nepriklauso nacionalinei sveikatos sistemai, gydytojams. ...
-
L. Savickas: „Teltonikos“ atveju politikai nevykdė elementarios politinės vadybos11
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministro postą Lukas Savickas mano, kad „Teltonikos“ skandalas kilo dėl politinių vadovų nesugebėjimo užtikrinti politinės vadybos. Jo teigimu, jei „Teltonikos“ projektui būtų paskirtas ko...
-
N. Cesiuliui atsisakius posto VRM, pranešė, kada žada pristatyti naują pavardę1
Alytaus merui Nerijui Cesiuliui atsisakius tapti vidaus reikalų ministru socialdemokrato Gintauto Palucko Vyriausybėje, paskirtasis premjeras tęs pokalbius su kitais potencialiais kandidatais. Kaip Eltai teigė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atst...