- Giedrius Gaidamavičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Etikos komisijai pripažinus supainiojus viešuosius ir privačius interesus apie pasitraukimą iš finansų viceministro posto pranešęs Gediminas Norkūnas pripažino, kad kuruodamas valstybės valdomą energetikos grupę „Ignitis grupė“ dalyvavo priimant kai kuriuos su ja susijusius sprendimus, taip pat teigė vizavęs akcininkų sprendimus, įskaitant bendrovės pelno paskirstymą.
Tačiau jis tikino nedalyvavęs su grupės, kurios akcijų turi, pelnu ar dividendais susijusių sprendimų svarstyme ar priėmime.
„Visu tuo laikotarpiu, kiek aš kuravau „Ignitis grupę“, aš neteikiau jokių pasiūlymų, komentarų, kažkokių kitų sprendimų, susijusių su pelnu ir dividendais“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį tikino G. Norkūnas.
„Maža to, visi dividendai buvo nustatomi ir mokami vadovaujantis 2020-ųjų pabaigos Vyriausybės nutarimu nustatyta tvarka ir nukrypimų nuo to nutarimo ar istorinės praktikos nebuvo“, – pridūrė jis.
Viceministras teigė turintis 1 tūkst. vienetų „Ignitis grupės“ akcijų, kurios sudaro 0,00138 proc. visų bendrovės akcijų. Per dvejus su puse metų iš „Ignitis grupės“ jis gavo 1281 eurą dividendų.
Finansų ministerija ketvirtadienį pranešė, kad G. Norkūnas traukiasi iš pareigų. Viceministras teigė sprendimą atsistatydinti priėmęs po to, kai trečiadienį susipažino su Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sprendimu.
Visu tuo laikotarpiu, kiek aš kuravau „Ignitis grupę“, aš neteikiau jokių pasiūlymų, komentarų, kažkokių kitų sprendimų, susijusių su pelnu ir dividendais.
„Vakar gavau Vyriausios tarnybinės etikos komisijos sprendimą, pilną sprendimą, su visais motyvais. Susipažinau. Įvertinau motyvus ir įvertinau tai, kaip VTEK išplečiamai aiškina Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą ir priėmiau sprendimą trauktis iš pareigų“, – teigė G. Norkūnas.
Prašymą trauktis finansų ministrei Gintarei Skaistei jis teigė įteikęs ketvirtadienį ryte, tačiau, pasak jo, G. Skaistė trauktis iš pareigų jo neragino – tokį sprendimą G. Norkūnas tikino priėmęs pats.
Viešumoje kilus klausimams dėl galimo interesų konflikto G. Skaistė dar pernai lapkritį pakeitė G. Norkūno kuruojamas veiklos sritis ir „Ignitis grupės“ priežiūrą laikinai pavedė viceministrui Mindaugui Liutvinskui.
G. Skaistė anksčiau yra sakiusi, jog žinojo apie G. Norkūno turimas „Igničio grupės“ akcijas, tačiau dėl to problemų neįžvelgusi. Anot jos, apie akcijas viceministras ją informavo pradėdamas darbą ministerijoje, dėl to vyko konsultacijos su VTEK. G. Skaistės teigimu, G. Norkūno akcijų paketas yra nedidelis ir esminės įtakos įmonės sprendimų priėmimui turėti negali.
Nesutinka su VTEK išvada, svarsto ją skųsti
G. Norkūnas teigė VTEK sprendimą svarstantis skųsti teismui ir neketinantis grįžti į viešąjį sektorių.
Jis pakartojo nesutinkantis su tuo, kaip VTEK vertina Viešųjų ir privačiųjų interesų įstatymą bei interpretuoja privačius interesus.
„Faktiškai kalbama ne apie finansinę ar nefinansinę naudą taip, kaip tai yra apibrėžiama įstatyme, o įvardinama kaip finansinės naudos įgijimo perspektyva“, – kalbėjo G. Norkūnas.
„Galiu pasakyti tik tiek, kad mano sąžinė yra rami. Aš žinau, kad mano asmeniniai interesai niekada nebuvo viršesni nei viešieji interesai ar valstybės interesai. Priimdamas sprendimus (...), kurie VTEK nuomone, yra susiję su mano asmeniniais interesais, tikrai nesivadovavau savo interesais“, – pridūrė jis.
Galiu pasakyti tik tiek, kad mano sąžinė yra rami.
„Nenoriu, kad dėl mano klaidų deklaracijoje kentėtų Finansų ministerijos kolegos, jų sprendimai ir institucijos reputacija“, – kalbėjo viceministras.
G. Norkūnas teigė svarstantis VTEK sprendimą skųsti teismui.
„Šiuo metu tą sprendimą žiūri teisininkai, bet apsisprendęs nesu. Atvirai kalbant, aš pasitraukiu, į viešąjį sektorių negrįšiu ir man tas teismo sprendimas būtų iš principo nereikalingas“, – teigė G. Norkūnas.
„Bet viešo intereso prasme, aiškumo prasme, manau, kad to aiškumo reikėtų“, – pridūrė jis.
G. Norkūnas pripažino padaręs klaidų teikdamas ir taisydamas viešųjų ir privačių interesų deklaraciją.
„Kai pirmą kartą LRT žurnalistai kreipėsi ir atkreipė dėmesį, tą ir pasakiau, patvirtinau, kad turiu akcijų, vadinasi, netinkamai yra atskleista ir atitinkamai tada visuomenei gali kilti klausimų“, – kalbėjo finansų viceministras.
„Ignitis grupės“ akcijų turi arba turėjo ir kiti viceministrai
G. Norkūnas sakė, kad „Ignitis grupė“ akcijų turi arba turėjo ir dalis kitų šiuo metu dirbančių viceministrų.
„Aš žinau ir kolegų viceministrų, kurie turi arba bent jau turėjo „Igničio“ akcijų“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė G. Norkūnas.
Jis teigė tokią informaciją žinantis iš asmeninių pokalbių su kolegomis. Tačiau viceministras nekomentavo, ar jie priiminėjo su „Ignitis grupe“ susijusius sprendimus.
„Aš žinau ir kolegų viceministrų, kurie turi arba bent jau turėjo „Igničio“ akcijų.
„Neturiu pilnos informacijos, tikrai turėtumėte atlikti savo tyrimą“, – teigė G. Norkūnas, atsakydamas į klausimus, kiek ir kokias sritis kuruojančių viceministrų turi arba turėjo „Ignitis grupės“ akcijų.
Tai, kad G. Norkūnas pažeidė įstatymą, praėjusį trečiadienį paskelbė VTEK. Ji nusprendė, kad valstybės valdomos energetikos grupės „Ignitis grupė“ akcijų turintis G. Norkūnas neišvengė interesų konflikto priimdamas sprendimus dėl grupės veiklos, be to, netinkamai deklaravo interesus.
Po šio sprendimo apie viceministro atsistatydinimą užsiminė Prezidentūra, G. Norkūną trauktis ragino Seimo opozicija.
Pats G. Norkūnas BNS anksčiau teigė, kad pirmiausia nori susipažinti su komisijos argumentais ir tuomet tarsis su ministre G. Skaiste.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
S. Skvernelis vyksta į Latviją pirmojo užsienio vizito
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis antradienį išvyksta pirmojo užsienio vizito – į Latviją. ...
-
Seimas spręs, ar R. Žemaitaičiui panaikinti teisinę neliečiamybę1
Seimas antradienį spręs, ar panaikinti partijos „Nemuno aušra“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio teisinę neliečiamybę. ...
-
Prezidentas susitiks su kandidatais į aplinkos ir žemės ūkio ministrus
Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį susitiks su kandidatais į aplinkos ir žemės ūkio ministrus, taip užbaigdamas susitikimų su potencialiais Ministrų kabineto nariais maratoną. ...
-
A. Skaisgirytė: esant poreikiui, Lietuva suteiktų prieglobstį Sakartvelo prezidentei S. Zurabišvili15
Prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė teigia, kad, esant poreikiui, Lietuva suteiktų prieglobstį neramumų skaldomo Sakartvelo prezidentei Salomei Zurabišvili. ...
-
„Mes turime laimėti“: apie 200 žmonių Vilniuje remia protestuotojus Sakartvele14
Vilniuje, prie Sakartvelo ambasados, pirmadienio vakarą apie porą šimtų žmonių susirinko palaikyti protestuojančių šios Pietų Kaukazo šalies gyventojų ir jų siekio tapti Europos Sąjungos (ES) dalimi. ...
-
V. Benkunskas Kyjive susitiko su R. Stefančuku13
Vilniaus meras Valdas Benkunskas Kyjive susitiko su Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininku Ruslanu Stefančuku. ...
-
Valdantieji žada palaikyti R. Žemaitaičio teisinės neliečiamybės panaikinimą6
Valdantieji socialdemokratai bei Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ žada antradienį vyksiančiame balsavime palaikyti sprendimą dėl partijos „Nemuno aušra“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio teisinės neliečiamybės pana...
-
S. Skvernelis: koalicija suderino Vyriausybės programos projektą2
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad koalicinė taryba suderino naujosios Vyriausybės programą ir šią savaitę teiks ją parlamentui. ...
-
Lietuvos gyventojai įvertino Seimo rinkimų rezultatus: labiausiai patenkintas „Nemuno aušros“ elektoratas7
Spalį pasibaigusių Seimo rinkimų rezultatais labiausiai patenkintas 20 mandatų iškovojusios Remigijaus Žemaitaičio partijos „Nemuno aušra“ elektoratas. Tuo metu labiausiai nusivylė socialdemokratams rinkimuose nusileidusios ir ...
-
S. Skvernelis sako remiantis kartvelus, siekiančius proeuropietiškos Sakartvelo krypties8
Tbilisyje kilus protestams prieš vyriausybės sprendimą atidėti stojimą Europos Sąjungą (ES), Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis sako remiantis kartvelus, siekiančius proeuropietiškos šalies krypties. ...