- Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Užsienio reikalų komiteto pirmininkė Laima Liucija Andrikienė teigia, kad šią savaitę pradėtas rengti parlamentinių partijų susitarimas dėl užsienio politikos turėtų apimti konkrečius tikslus, šiems tikslams kylančias konkrečias grėsmes bei priemones, kaip šios grėsmės bus minimizuojamos.
Politikė viliasi, kad šis susitarimas bus parengtas jau gegužės pradžioje.
„Vakar įvyko pirmasis mūsų pasitarimas dėl užsienio politikos susitarimo. Mes pasikeitėme nuomonėmis, kas turėtų būti tame susitarime, kokio ilgio jis galėtų būti, kokios galėtų būti tos temos, kur mums reikės ilgiau padiskutuoti“, – Eltai teigė L. L. Andrikienė.
URK pirmininkė taip pat pažymi, kad susitarimą rengiančių partijos atstovų nuomone, į dokumentą nėra prasmės įtraukti abstrakčias deklaracijas arba prioritetines užsienio politikos kryptis, nes dėl šių aspektų politikų nuomonės sutampa. Pasak politikės, svarbiausias susitarimo tikslas yra suformuluoti užsienio politikos tikslus, numatyti galimas grėsmes, kurios gali kilti šių tikslų siekiant, ir nutarti kaip šias grėsmes būtų galima minimizuoti.
„Mums svarbu suformuluoti užsienio politikos tikslus nekartojant to, kas jau yra numatyta Vyriausybės programoje. Identifikuoti grėsmes, kurios kyla Lietuvai ir gali kilti realizuojant mūsų užsienio politikos tikslus ir, žinoma, mums sutarti tarpusavyje tarp politinių partijų, kaip mes tas grėsmes minimizuosime, kaip mes su jomis kovosime, kaip Lietuva pasieks savo tikslų“, – sakė ji.
L. L. Andrikienė teigia, kad planuojama, jog šis partijų susitarimas galiotų iki 2028 metų.
„Nuo 2022 iki 2028 metų bus tokie svarbūs dalykai kaip 2027 metais Lietuvos pirmininkavimas Europos Sąjungoje. Ir mums dabar jau tam pirmininkavimui reikia ruoštis, jeigu norime pasiekti savo tikslus. Tai reiktų numatyti, kokie tie bus Lietuvos tikslai ir ko mes norime“, – akcentavo komiteto pirmininkė.
„Ukraina, pavyzdžiui, Europos Sąjungoje bus Lietuvos tikslas ar ne? Moldova Europos Sąjungoje bus Lietuvos tikslas ar ne? Kitas dalykas, kitąmet Vilniuje turėtų vykti NATO viršūnių susitikimas. Ko mes norime iš to susitikimo, ko mes sieksime. Ir dėl šitų dalykų mums iš tikrųjų reikėtų sutarti tarp politinių partijų“, – taip pat pažymėjo ji.
Politikė teigia sieksianti, kad susitarime dėl užsienio politikos atsirastų ir Kinijos bei Taivano klausimas.
„Klausimas, kuris irgi, man atrodo, turėtų būti susitarime, tai Kinija ir Taivanas. Dėl šio klausimo irgi tam tikrų purslų buvo pastaruoju metu ir mes turime dėl to susitarti“, – sakė ji.
Kitą savaitę partijos pateiks savo pasiūlymus
L. L. Andrikienė teigia, kad ketinama, jog jau ateinantį pirmadienį partijos pateiks savo pasiūlymus, kurie, jų vertinimu, turėtų atsidurti susitarimo projekte. Visgi politikė pripažįsta, kad susitarimą rengiančių politikų vizija, kaip dokumentas turėtų atrodyti, kol kas išsiskiria.
„Vieniems atrodo, kad tas susitarimas gal galėtų tilpti viename-dviejuose puslapiuose. Tuo tarpu kiti pateikė pavyzdžių, kad, tarkime, Danijos politinių partijų susitarimas yra 60 puslapių, jame išdėstytos visokios plonybės“, – atkreipė dėmesį L. L. Andrikienė.
Užsienio komiteto pirmininkė teigia, kad rengiant susitarimą bus atsižvelgiama ir į ekspertų, diplomatų nuomones. Jos teigimu, kai bus suderintas preliminarus dokumento tekstas, jis bus dar pateiktas prezidentui bei užsienio reikalų ministrui.
Viliasi, kad susitarimas bus parengtas gegužės pradžioje
Komiteto pirmininkė viliasi, kad galutinis susitarimo projektas galėtų būti parengtas jau gegužės pradžioje.
„Skaičiuojame taip, kad mes gegužės pradžioje galėtume turėti tokį susitarimą suderintą“, – sakė Seimo narė.
„Matysime, kaip mums seksis, bet apskritai aš žiūriu optimistiškai į tą darbą. Aš pažinodama savo kolegas, iš kurių didžioji dalis Užsienio reikalų komiteto narių, su kuriais mes kiekvieną dieną dirbame toje srityje, tai aš manau, kad mums turėtų pavykti pasiekti susitarimą. Gal kartais kai kuriais klausimais tai gali būti pats mažiausias bendras vardiklis, bet turėtume susitarti“, – taip pat pažymėjo ji.
L. L. Andrikienė taip pat akcentuoja, kad trečiadienį susitarimą dėl užsienio politikos rengiantys asmenys yra pakviesti į susitikimą su prezidentu.
„Rytoj mes visi esame pakviesti į Prezidentūrą, išklausysime prezidento, kokius jis užsienio politikos uždavinius mato. Manau, kad tas apsikeitimas nuomonėmis rytoj irgi yra reikalingas“, – teigė politikė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Dvi Europos Parlamento frakcijos skatina „Nemuno aušrą“ pašalinti iš koalicijos17
Europos liaudies partijos ir „Atnaujinkime Europą“ frakcijos Europos Parlamente (EP) penktadienį išplatino pareiškimą, kuriuo ragina išmesti „Nemuno aušrą“ iš valdančiosios koalicijos. ...
-
T. V. Raskevičius sieks išlaikyti Laisvės partijos matomumą ir aktualumą
Naujasis Laisvės partijos pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius sako, kad pagrindinė jo užduotis yra išlaikyti politinės jėgos matomumą ir aktualumą. ...
-
Laisvės partijos pirmininku išrinktas T. V. Raskevičius32
Laisvės partijos pirmininku išrinktas buvęs parlamentaras Tomas Vytautas Raskevičius. ...
-
„Laisviečiai“ ragina nesuteikti „Nemuno aušros“ kandidatams postų valdžioje16
Į Seimą nepatekusi Laisvės partija priėmė rezoliuciją, kuria smerkia antisemitizmą ir ragina prezidentą bei valdančiuosius nesuteikti „Nemuno aušrai“ pozicijų parlamente ir vykdomojoje valdžioje. ...
-
A. Armonaitė: Laisvės partijos greitis Lietuvai ir partiečiams galėjo būti per didelis7
Buvusi Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė svarsto, kad politinės jėgos greitis partijai ir Lietuvai galėjo būti per didelis. ...
-
Laisvės partija suvažiavimo metu rinks naują pirmininką10
Į Seimą nepatekusi Laisvės partija šeštadienį Vilniuje suvažiavimo metu rinks naują politinės jėgos pirmininką. ...
-
J. Pinskus tikina tebevadovaujantis Lietuvos regionų partijai5
Nors lapkričio pradžioje Lietuvos regionų partijos taryba laikinuoju pirmininku paskyrė Vytautą Kamblevičių, buvęs Seimo narys Jonas Pinskus tikina tebevadovaujantis šiai politinei jėgai. Politikas nurodo, jog tai patvirtino ir Teisingumo minis...
-
G. Paluckas kritusių V. Blinkevičiūtės reitingų nesureikšmina10
Po Seimo rinkimų pasirodžius pirmiesiems reitingams, paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas nesiima vertinti stipriai smukusio visuomenės palankumo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkei Vilijai Blinkevičiūtei. Anot jo, tai politologų pr...
-
V. Čmilytė-Nielsen atkirto F. Jansonui: liberalai dieną po rinkimų nepamiršta savo pažadų11
Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen nesutinka su prezidento vyriausiojo patarėjo Frederiko Jansono mintimis, neva jos vedama partija turėjo galimybę tapti naujos Seimo daugumos dalimi ir išstumti „Nemuno aušrą&ldqu...
-
Trys Kinijos atstovybės nariai paskelbti nepageidaujamais Lietuvoje13
Lietuva tris Kinijos atstovybės personalo narius paskelbė nepageidaujamais šalyje, Pekinui įteikta diplomatinė nota. ...