Ministerija keis bausmių sistemą: tikisi sumažinti nusikalstančiųjų pakartotinai skaičių

Teisingumo ministerija pradeda bausmių vykdymo sistemos pertvarką: tikisi daugiau nuteistųjų paleisti lygtinai, sumažinti nusikalstančiųjų pakartotinai skaičių.

Ministerija pranešė, kad pirmadienį Vyriausybė per neformalų pasitarimą pritarė teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos pateiktai naujos bausmių vykdymo sistemos pertvarkos koncepcijai.

Pagal ją, iki 2023 metų numatyta įgyvendinti struktūrinius pokyčius, priimti naują Bausmių vykdymo kodeksą ir pakeisti Probacijos tarnybos pavaldumą.

„Mūsų bausmių vykdymo sistema šiandien yra atgyvenusi ir neefektyvi, ir tam spręsti reikia kompleksinių priemonių. Deja, bet įkalinimo įstaigos nuo sovietinių laikų kol kas tebėra savotiški bausmes atliekančių žmonių kriminalinės kvalifikacijos kėlimo fabrikai, kuriuose dominuoja kerštas ir pyktis“, – pranešime spaudai cituojama E. Dobrovolska.

Pasak ministrės, jos siekis yra su socialiniais partneriais sukurti vakarietiško tipo įstaigas, kuriose „atsirastų vietos pozityviam pokyčiui ir orumui“.

Bausmių vykdymo sistemos pertvarkoje didelį dėmesį planuojama skirti pakartotino nusikalstamumo prevencijai ir efektyviam administravimui, tolygus darbo krūvio, resursų paskirstymas.

Mūsų bausmių vykdymo sistema šiandien yra atgyvenusi ir neefektyvi, ir tam spręsti reikia kompleksinių priemonių.

„Vienam pareigūnui betarpiškai bus galima dirbti ne daugiau nei su trisdešimčia nuteistųjų, kai šiuo metu dažnai tenka dirbti net su šimtu“, – sako E. Dobrovolska.

Teisingumo ministerija planuoja per metus lygtinai paleistų iš įkalinimo įstaigų asmenų dalį, palyginti su bendruoju paleistų asmenų skaičiumi, didinti nuo dabartinių 20 proc. iki 50 procentų. Bus siekiama, kad pakartotinai grįžtančiųjų į įkalinimo įstaigas mažėtų nuo 62 proc. iki 40 procentų.

„Turime pereiti nuo resocializacijos imitacijos prie sistemingos realios prevencijos ir elgesio korekcijos programų įgyvendinimo – kai vienas resocializacijos pareigūnas dirbs su ne daugiau kaip 20 nuteistųjų, kai dabar dirba su trigubai didesniu kiekiu nuteistųjų“, – sako ministrė.

Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska, Ministerijos nuotr.

Pasak teisingumo viceministro Elano Jablonsko, Kalėjimų departamente bei jam pavaldžiose vienuolikoje įstaigų esminių pertvarkų nebuvo daugiau kaip 30 metų.

„Išanalizavus šių įstaigų struktūras bei atliekamas funkcijas, sudėtingą metodinį valdymą, administracines funkcijas atliekančių darbuotojų gausą, didelę pareigų kaitą, akivaizdu, kad atėjo laikas pokyčiams, todėl Teisingumo ministerija inicijuoja naujos kartos bausmių vykdymo sistemą. Tikimasi, kad Kalėjimų departamento ir skirtingų jam pavaldžių įstaigų reorganizavimas į vieną juridinį asmenį (Lietuvos penitencinę tarnybą) užtikrins saugumą, pakartotinio nusikalstamumo prevenciją, efektyvesnį administravimą, sumažinant vadovaujančių pareigybių skaičių, taupant biudžeto lėšas bei siekiant pirminės grandies pareigūnų atlyginimo didinimo, taip pat didinant visuomenės pasitikėjimą bausmių vykdymo sistema“, – teigė E. Jablonskas.

Elanas Jablonskas/Asmeninio archyvo nuotr.

Teisingumo viceministras sako tikintis, kad ši evoliucija iš esmės pakeis bausmių vykdymo sistemą ir naujoji Lietuvos penitencinė tarnyba taps viena iš lyderiaujančių institucijų.

Ministerija skaičiuoja, kad struktūrinė pertvarka leis sutaupyti 1,5 mln. eurų, jie galės bus panaudoti pareigūnų atlyginimams.

Bus keičiamas Kalėjimų departamento pavadinimas ir vietoj dešimties atskirų juridinių vienetų bus įkurta Lietuvos penitencinė tarnyba. Tuo pačiu planuojama Probacijos tarnybą atskirti nuo Kalėjimų departamento ir perkelti prie Teisingumo ministerijos.

Pagal parengtą penitencinės tarnybos koncepciją, nebeliktų atskirų įstaigų vadovų. Anot ministerijos, tokiu būdu bus efektyviau užtikrinama vienoda praktika, o sprendimai priimami centralizuotai, eliminuojant korupcijos rizikas.

„Šiuo metu net 72 proc. visuomenės mano, kad bausmių sistemoje vyrauja korupcija. Sieksime, kad ši nuostata ženkliai keistųsi, o tai ypač susiję su subkultūrų eliminavimu. Plečiamas Imuniteto padalinys ir kuriamas Informacinių technologijų skyrius padės sparčiau skaitmenizuoti procesus sistemoje bei leis užtikrinti skaidrumą visuose sprendimų priėmimo ir įgyvendinimo etapuose bei mažinant korupciją“, – teigia E. Dobrovolska.

Naujai parengta koncepcija ir jos vykdymo priemonių planas nuo šios savaitės bus aptariamas su profesinėmis sąjungomis ir nevyriausybinėmis organizacijomis. Taip pat ši pertvarka bus pristatyta ir Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete. Visus pakeitimus planuojama pateikti Seimui rudens sesijoje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

lygiai tokiais paciais metodais naudojosi

lygiai tokiais paciais metodais naudojosi portretas
Caro ,,ochranka,,, -po revoliucijos paleide visus banditus y laisve, ta paty dare Berijos smogikai paleide visus kriminalinius zudikus prievartautojus vagis, y laisve po karo ....ta paty daro ir siaandienines lietuvos teisesmaukos atstovai ---visu tikslas buvo vienodas ,destabilizuot valstybeje kriminaline situacija, paskandint tauta nusikaltimu, vagysciu ir zmogzudysciu liune , sukelt nepasitikejima valdzia , destabilizuot padety --yvest karines padeties stovy ,naikint tautos atstovus , pasitelkus kriminala su uzsakomom zmogzudystem [ ziurim ka turim ukrainoj]

30 metu ant to pacio by.......o maunasi

30  metu  ant to pacio by.......o maunasi portretas
kencia ir vel maunasi....taip ir smaukosi ..iki siol ir ateity zada smaukytis...Rezultatas ---pagamins 100% daugiau nusikalteliu, nei kad buvo pries tai.... dabar visi zinos ,kad padarius nusikaltima arba is karto morala perskaite paleis ....arba kelias dienas uz grotu komforte palaikys ir paleis ....bet nei vienam neteks ilgus metus grauzt cukorius kalejimo kamerose...

och

och portretas
Och jau ta visus mus niekinanti ministrės šypsena. Taip ir rėkia - mes visur ir amžiams, ir nieko jūs mums nepadarysit.
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių