- Benas Brunalas, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ekspertai kritiškai vertina politikų diskusijas jau kelias savaites vykstančiuose Seimo rinkimams skirtuose debatuose. Politologų teigimu, susidaro įspūdis, kad į naują Seimą patekti siekiantys politikai mažai ruošiasi viešoms diskusijoms ir į rinkėjus kreipiasi jau šimtus kartų išsakytais lozungais.
„Debatavimo kultūra nebesiekia dvejetukininko lygio“, – sako Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Politikos komunikacijos tyrimų centro vadovas Linas Kontrimas.
Komentuodamas ketvirtadienį vykusius trečiuosius ELTA su Vilniaus universitetu organizuotus debatus, L. Kontrimas teigia, kad politikai linkę apsiriboti bendromis frazėmis todėl įspūdžio potencialiems rinkėjams nebegali padaryti. Toks įspūdis, pažymi Politikos komunikacijos tyrimų centro vadovas, susidaro klausantis apskritai visų Lietuvoje vykstančių debatų.
„Toks atmestinumas nėra labai geras. Partijos atstovai itin mažai kalba apie savo programinius dalykus, apie sprendimus. O kai debatuose dominuoja bendro pobūdžio kalbos arba tai, kas jau buvo padaryta, – tai iš principo yra debatai ne rinkėjams, o uždarai politikų grupei. Veikiausiai tai susiję su mūsų debatų kultūra, bet juk rinkimai yra naujų idėjų pardavimas, jų ištransliavimas bei pagrindimas“, – sakė L. Kontrimas.
„Po debatų aš norėčiau žinoti, ką kiekviena partija padarys, jei gautų daugumą. Bet dažnai po debatų mes to nesužinome. Po debatų norėtųsi naujų citatų, naujų minčių. Nes juk debatus turi žiūrėti žmonės, kurie turi arba pasitvirtinti savo pasirinkimą, arba pasirinkti naujai. Šiuo atžvilgiu debatai lieka neišnaudoti“, – apibendrino jis.
Panašiai debatuose dalyvaujančius politikus vertina ir Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologė Rima Urbonaitė. Anot jos, pasibaigus bet kuriems pastaruoju metu vykusiems debatams sunku atsiminti nors vieną ryškesnę idėją ar konkretesnį pasiūlymą.
Atrodo, kad didžiąją dalį problemų, kurios yra Lietuvoje, galima išspręsti atsisakant konservatorių. Lyg konservatorių nebuvimas savaime jas gali išspręsti. Tai atrodo šiek tiek juokingai.
„Debatuose, kuriuos mes stebime jau kurį laiką, to nėra“, – Eltai sakė R. Urbonaitė.
Pasak jos, kur kas dažniau galima išgirsti politikus kalbant abstrakčiai, nesiūlant konkrečių priemonių diskutuojamoms problemoms spręsti.
„Ir čia leitmotyvai yra keli. Vienas jų – konservatoriai. Atrodo, kad didžiąją dalį problemų, kurios yra Lietuvoje, galima išspręsti atsisakant konservatorių. Lyg konservatorių nebuvimas savaime jas gali išspręsti. Tai atrodo šiek tiek juokingai“, – sakė R. Urbonaitė.
„Kitas dalykas, mes matome labai daug pažadų, bet mažai matome paaiškinimų, kaip jie bus įgyvendinti. Algoritmas „idėja – kodėl to reikia – kaip tai padarysime ir iš kur paimsime pinigų, esant poreikiui“ politikų kalbose ir programose tiesiog išnykęs“, – pridūrė politologė.
Ketvirtadienį naujienų agentūra ELTA užbaigė kandidatų į Seimą debatų ciklą. Trijuose organizuotuose debatuose partijų lyderiai diskutavo svarbiausiais vidaus ir saugumo politikos klausimais.
Paskutiniuose debatuose diskutavo Laisvės partijos, Liberalų sąjūdžio, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos, partijos „Laisvė ir teisingumas“ ir Lietuvos regionų partijos atstovai.
ELTA debatai vyko rugpjūčio 29 ir rugsėjo 6 dienomis, kai svarbiausiais Lietuvos vidaus ir užsienio politikos klausimais diskutavo Lietuvos liaudies partijos, Lietuvos žaliųjų partijos, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Taikos koalicijos, Lietuvos socialdemokratų partijos, Nacionalinio susivienijimo, Tautos ir teisingumo sąjungos (centristų, tautininkų) ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Landsbergis susitikime: tapome Rusijos kišimosi į Moldovos rinkimus liudininkais1
Lietuvos ir Rumunijos iniciatyva, Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai pirmadienį susitiko su Moldovos vicepremjeru ir užsienio reikalų ministru Mihajumi Popšojumi bei aptarė veiksmus, kurie galėtų sustiprinti paramą šalies ...
-
G. Nausėda kalbėjosi su D. Trumpu3
Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį telefonu kalbėjosi su išrinktuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu. ...
-
Kandidatu užimti užsienio reikalų ministro postą įvardijamas K. Budrys3
Vienas iš kandidatų į užsienio reikalų ministrus – prezidento Gitano Nausėdos patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Kęstutis Budrys, pirmadienį skelbia portalas „15min“. ...
-
D. Trumpo komanda – kaip pasikeis Amerika?
Kai Amerika prezidentu vėl išrinko Donaldą Trumpą, kilo nerimas, ypač Europoje. Siūlyta palaukti, ką D. Trumpas kvies į savo komandą. Pradėjus rinkti komandą ir pristačius kandidatus į svarbiausius Amerikos postus kilo daug diskusijų, kas i...
-
G. Paluckas: į Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkus siūlomas A. Sysas5
Į Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkus siūlomas socialdemokratas Algirdas Sysas. Tai BNS patvirtino naujosios valdančiosios daugumos kandidatas į premjerus Gintautas Pluckas. ...
-
Valdantieji atsisako opozicijai atiduoti vadovavimą Seimo Audito komitetui8
Socialdemokratų, demokratų ir „Nemuno aušros“ valdančioji dauguma nesutinka opozicijai atiduoti Seimo Audito komiteto vadovo pareigų. ...
-
Buvusių darbų atsisakę Seimo nariai: dabar belieka nemokamai savo išmintį žarstyti3
Seimo nariai negali vadovauti įmonėms, skaityti už pinigus paskaitų, dainuoti ar dirbti kito darbo. Į naują Seimą pateko nemažai naujokų, turinčių verslus, kai kurie vadovauja net kelioms įmonėms. Vieni įmonių vadovais sako paskyrę pavaduotojus...
-
„Laisviečiai“ į Vilniaus vicemerus siūlo V. Mitalą9
Laisvės frakcija į Vilniaus vicemerus siūlo Vytauto Mitalo kandidatūrą. ...
-
Reaguodamas į „Teltonikos“ situaciją, G. Paluckas žada kovos su biurokratija komisiją9
Reaguodamas į strigusias milijardinės vertės „Teltonikos“ parko statybas Vilniuje, kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas žada Vyriausybėje steigti kovos su biurokratiją komisiją. ...
-
S. Skvernelis pirmuoju Seimo vicepirmininku siūlys skirti J. Oleką1
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis pirmuoju vicepirmininku siūlys skirti socialdemokratą Juozą Oleką. ...