- Goda Vileikytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) sprendimas per prezidento rinkimus nekelti savo kandidato, o palaikyti populiariausią kandidatą, dabartinį valstybės vadovą Gitaną Nausėdą rodo, kad partija po Seimo rinkimų tikisi lengvesnio bendradarbiavimo su juo, sako BNS kalbinti politologai.
LSDP pirmininkė europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė šeštadienį paskelbė nekandidatuosianti per gegužę vyksiančius prezidento rinkimus ir pasiūlė partijai paremti G. Nausėdą.
„Matyt, yra išskaičiavimas tada, kurį ji išsakė, kad tikisi gero sutarimo su G. Nausėda, jeigu socialdemokratai formuoja valdančiąją daugumą po Seimo rinkimų“, – BNS šeštadienį sakė Mykolo Riomerio universiteto (MRU) politologė Rima Urbonaitė.
„Gali būti, kad socialdemokratai dalyvaus formuojant kitą Vyriausybę po Seimo rinkimų, ir tai, kad jie bus parėmę prezidentą Gitaną Nausėdą, galbūt palengvins jų bendradarbiavimą su prezidentu“, – BNS šeštadienį sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorius Ramūnas Vilpišauskas.
R. Urbonaitė taip pat pridūrė, kad tokį sprendimą galėjo lemti ir paprastas pragmatiškas išskaičiavimas – dalyvavimas prezidento rinkimuose partijai kainuotų daug lėšų, be to, apklausos rodo, kad konkuravimas su G. Nausėda bus tikrai sudėtingas.
„V. Blinkevičiūtė, atrodo, nemato reikalo eikvoti partijos resursų prezidento rinkimams. Šiaip gal šiek tiek tai yra pragmatiška, nes šansai laimėti tuos rinkimus tikrai nėra, pavadinkime taip, dideli“, – samprotavo MRU politologė.
Vis dėl to, anot politologų, išreikšta parama nereiškia, kad socialdemokratams formuojant valdančiąją daugumą, o G. Nausėdai antrą kartą laimėjus rinkimus, noras bendradarbiauti bus abipusis.
Tai viena didžiausių šiandienos intrigų.
„Ta išreikšta parama, tai yra svarbu, tačiau tai nėra didelis dalykas, kuris lems naujos valdančiosios koalicijos santykius su prezidentu“, – sakė R. Vilpišauskas.
„G. Nausėda vis tiek yra prezidentas, kuris pirmiausia atstovauja sau ir savo institucijai, ir kuriam nebūtinai reikės didžiulės parlamento arba Vyriausybės paramos. Juoba, kad tai yra ne pirma, o jau antra ir paskutinė jo kadencija“, – pridūrė R. Urbonaitė.
Politologai atkreipė dėmesį, kad dabar itin svarbus klausimas – V. Blinkevičiūtės vaidmuo Seimo rinkimuose. R. Urbonaitės teigimu, didele dalimi partijos populiarumą lemia būtent ji.
„Partija pati supranta, kad šiandien jos reitingai nemaža dalim yra nulemti V. Blinkevičiūtės asmenybės. Galime prisiminti, kaip partijos reitingai keitėsi, kai ji tapo partijos pirmininke. Ir jeigu Seimo rinkimai lieka be Vilijos Blinkevičiūtės, kaip numeris vienas sąraše, o ji po birželio rinkimų pasirenka Europos Parlamento narės mandatą, na, čia jau partijai gali būti labai rimti iššūkiai“, – tvirtino MRU politologė.
„Tai viena didžiausių šiandienos intrigų“, – pridūrė ji.
R. Vilpišauskas savo ruožtu V. Blinkevičiūtės įtakos bendram partijos reitingui nesureikšmino.
„Dalis žmonių gal ketina balsuoti už socialdemokratus dėl jų reiškiamų siūlymų, kitiems gal atrodo tai mažiausiai blogas pasirinkimas, kiti gal nori permainų, kitų veidų valdžioje. (...) Jos dalyvavimas ar nedalyvavimas gali kažkiek paveikti paramos lygį, bet nesakyčiau, kad tai būtų svarbiausias veiksnys“, – teigė jis.
Socialdemokratai šeštadienį teigė, kad jiems laimėjus Seimo rinkimus, valdžios institucijos dirbs efektyviau, nes prezidentas turės parlamentinės daugumos paramą.
Dauguma LSDP skyrių į prezidentus kėlė V. Blinkevičiūtės kandidatūrą, bet ji nutarė siekti dar vienos kadencijos Europos Parlamente, kur dirba nuo 2009 metų.
Apklausų duomenims, LSDP šiuo metu yra populiariausia partija Lietuvoje. Už juos ketina balsuoti maždaug 16–20 proc. rinkėjų. V. Blinkevičiūtė – viena palankiausiai šalyje vertinamų politikų.
Buvęs banko analitikas G. Nausėda siekia antros kadencijos prezidento pareigose. Pagal visuomenės nuomonių apklausą, už jį ketina balsuoti apie ketvirtadalis rinkėjų.
Prezidento rinkimai Lietuvoje vyks gegužės 12 dieną.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Dvi Europos Parlamento frakcijos skatina „Nemuno aušrą“ pašalinti iš koalicijos17
Europos liaudies partijos ir „Atnaujinkime Europą“ frakcijos Europos Parlamente (EP) penktadienį išplatino pareiškimą, kuriuo ragina išmesti „Nemuno aušrą“ iš valdančiosios koalicijos. ...
-
T. V. Raskevičius sieks išlaikyti Laisvės partijos matomumą ir aktualumą
Naujasis Laisvės partijos pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius sako, kad pagrindinė jo užduotis yra išlaikyti politinės jėgos matomumą ir aktualumą. ...
-
Laisvės partijos pirmininku išrinktas T. V. Raskevičius32
Laisvės partijos pirmininku išrinktas buvęs parlamentaras Tomas Vytautas Raskevičius. ...
-
„Laisviečiai“ ragina nesuteikti „Nemuno aušros“ kandidatams postų valdžioje16
Į Seimą nepatekusi Laisvės partija priėmė rezoliuciją, kuria smerkia antisemitizmą ir ragina prezidentą bei valdančiuosius nesuteikti „Nemuno aušrai“ pozicijų parlamente ir vykdomojoje valdžioje. ...
-
A. Armonaitė: Laisvės partijos greitis Lietuvai ir partiečiams galėjo būti per didelis7
Buvusi Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė svarsto, kad politinės jėgos greitis partijai ir Lietuvai galėjo būti per didelis. ...
-
Laisvės partija suvažiavimo metu rinks naują pirmininką10
Į Seimą nepatekusi Laisvės partija šeštadienį Vilniuje suvažiavimo metu rinks naują politinės jėgos pirmininką. ...
-
J. Pinskus tikina tebevadovaujantis Lietuvos regionų partijai5
Nors lapkričio pradžioje Lietuvos regionų partijos taryba laikinuoju pirmininku paskyrė Vytautą Kamblevičių, buvęs Seimo narys Jonas Pinskus tikina tebevadovaujantis šiai politinei jėgai. Politikas nurodo, jog tai patvirtino ir Teisingumo minis...
-
G. Paluckas kritusių V. Blinkevičiūtės reitingų nesureikšmina10
Po Seimo rinkimų pasirodžius pirmiesiems reitingams, paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas nesiima vertinti stipriai smukusio visuomenės palankumo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkei Vilijai Blinkevičiūtei. Anot jo, tai politologų pr...
-
V. Čmilytė-Nielsen atkirto F. Jansonui: liberalai dieną po rinkimų nepamiršta savo pažadų11
Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen nesutinka su prezidento vyriausiojo patarėjo Frederiko Jansono mintimis, neva jos vedama partija turėjo galimybę tapti naujos Seimo daugumos dalimi ir išstumti „Nemuno aušrą&ldqu...
-
Trys Kinijos atstovybės nariai paskelbti nepageidaujamais Lietuvoje13
Lietuva tris Kinijos atstovybės personalo narius paskelbė nepageidaujamais šalyje, Pekinui įteikta diplomatinė nota. ...