- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Analitikai ir ekonomistai sutaria, kad Lietuvoje reikia įgyvendinti esmines struktūrines švietimo, sveikatos apsaugos bei mokesčių reformas, tačiau jų įgyvendinimą naujoje Vyriausybėje gali apsunkinti valdančiųjų partijų nenoras priimti nepopuliarius sprendimus.
„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis bei Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis taip pat pažymi, kad Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) nuostatos dėl alkoholio prekybos, Darbo kodekso pataisų ar valstybinio banko steigimo gali būti tik rinkiminė agitacija, kuri tikriausiai nevirs realiais sprendimais.
Struktūrinių reformų tikėtis sunku
N. Mačiulis BNS teigė, kad reformų įgyvendinimą įvairiose srityje gali apsunkinti partijų nenoras priimti visuomenėje nepopuliarius sprendimus.
„(Esminėms reformoms - BNS) vien profesionalų vyriausybės neužtenka, reikia ir partijų pritarimo, o tą pritarimą yra sudėtinga gauti, kai kalbame apie struktūrines reformas, kurios trumpuoju laikotarpiu yra labai nepopuliarios, o potencialią naudą duoda tik ilguoju laikotarpiu. Dėl to nebūčiau optimistiškai nusiteikęs, kad įvyks švietimo sistemos reforma, nes trumpuoju laikotarpiu reikėtų uždaryti kai kuriuos universitetus, kai kurie darbuotojai netektų darbo, kad ilguoju laikotarpiu galėtų augti visų mokytojų ir dėstytojų atlyginimai“, - BNS teigė N.Mačiulis.
Anot jo, reformų gali nesulaukti ir mokesčių sistema.
„Poreikis reformuoti Lietuvos mokesčių sistemą yra. Sistema yra nesubalansuota, perteklinė mokestinė našta darbo pajamoms. Sisteminės mokesčių reformos įgyvendinimui reikia priimti nepopuliarius sprendimus, nes kad sumažėtų darbo mokesčiai, turi didėti turto mokesčiai - automobilių arba nekilnojamojo turto, taip pat vartotojų mokesčiai. Šie sprendimai nėra populiarūs ir dėl to ankstesnė Vyriausybė nesugebėjo įgyvendinti reformos“, - kalbėjo ekonomistas.
R. Dargis BNS teigė, kad neatidėliotinų reformų ir efektyvių sprendimų šalyje reikalauja švietimas, sveikatos apsauga bei valstybės turto administravimas.
„Su mokestiniais pertvarkymais nereikėtų skubėti. Kiek pažįstu Stasį Jakeliūną („valstiečių“ kandidatą į finansų ministrus - BNS), jis nėra iš tų, kuris puls pertvarkyti mokestinę sistemą. (...) Manyčiau, kad reikėtų surinkti komandą, kuri galėtų peržiūrėti mokestinę sistemą ir pasiūlyti pertvarkymus, nes darbo jėgos apmokestinimas yra ypatingai pertvarkymų reikalaujanti sritis. Norime ar nenorime, bet mokestinę bazę reikės plėsti ir žiūrėti, kaip ją padaryti ekonomikai patrauklesnę, nes darbo jėgos apmokestinimas šiai dienai nėra pagrindinis mūsų ekonomikos variklis“, - BNS sakė R.Dargis.
Radikalūs „valstiečių“ siūlymai - tik rinkiminės kalbos
Analitikai sako, kad prieš rinkimus LVŽS deklaruota pozicija dėl valstybės monopolio alkoholio prekyboje, siūlymas steigti valstybinį vaistinių tinklą, nacionalinį banką ir keisti naująjį Darbo kodeksą tebuvo rinkiminės kalbos, kurios neturėtų virsti realiais darbais ir įstatymais.
„Negaliu sakyti, ar tie pažadai, kurie buvo duoti prieš rinkimus, bus įgyvendinti. Kai kurie pasiūlymai yra gana radikalūs, susiję su didesniu valstybės vaidmeniu ekonominiame gyvenime, ir jie nėra būtini. Valstybė neturėtų kištis ten, kur ir taip yra didelė privačių įmonių konkurencija“, - mano N.Mačiulis.
„Valstybės banko steigimas ar aktyvesnė valstybės veikla farmacijos srityje nesprendžia esminių Lietuvos ekonominių, socialių ir demografinių problemų. Manau, kad naujos Vyriausybės prioritetai turėtų būti švietimo sistemos reforma, kur mažėjant darbingo amžiaus gyventojų skaičiui, išsilavinimo kokybės turi ypatingą svarbą“, - pridūrė „Swedbank“ ekonomistas.
Rinkimus laimėjusių „valstiečių“ lyderių deklaruotas siekis keisti naująjį Darbo kodeksą, anot analitikų, taip pat greičiausiai nebus įgyvendintas artimiausiu metu.
„Dėl Darbo kodekso reikėtų palaukti. Manyčiau, kad kalbėjimai prieš rinkimus ir rinkiminės programos istoriškai rodo, kad mažai beatsispindi paskui Vyriausybės darbuose. Nebūčiau tikras, kad visi ikirinkiminiai kalbėjimai bus paversti įstatymais. Manau, kad kai pamatysime Vyriausybę ir konkrečius žmones, pamatysime programos kontūrus, bus galima kalbėti apie konkrečius darbus“, - BNS sakė R.Dargis.
N.Mačiulis mano, kad Darbo kodeksą dar galima tobulinti, tačiau tai daryti sistemiškai ir atsižvelgiant į mokslininkų rekomendacijas, o ne į populistines idėjas.
Ekspertai sutaria, kad alkoholio prekybos klausimu valdantieji neabejotinai imsis tam tikrų veiksmų, tačiau kol kas sunku pasakyti, kokie tai bus sprendimai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Dvi Europos Parlamento frakcijos skatina „Nemuno aušrą“ pašalinti iš koalicijos17
Europos liaudies partijos ir „Atnaujinkime Europą“ frakcijos Europos Parlamente (EP) penktadienį išplatino pareiškimą, kuriuo ragina išmesti „Nemuno aušrą“ iš valdančiosios koalicijos. ...
-
T. V. Raskevičius sieks išlaikyti Laisvės partijos matomumą ir aktualumą
Naujasis Laisvės partijos pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius sako, kad pagrindinė jo užduotis yra išlaikyti politinės jėgos matomumą ir aktualumą. ...
-
Laisvės partijos pirmininku išrinktas T. V. Raskevičius32
Laisvės partijos pirmininku išrinktas buvęs parlamentaras Tomas Vytautas Raskevičius. ...
-
„Laisviečiai“ ragina nesuteikti „Nemuno aušros“ kandidatams postų valdžioje16
Į Seimą nepatekusi Laisvės partija priėmė rezoliuciją, kuria smerkia antisemitizmą ir ragina prezidentą bei valdančiuosius nesuteikti „Nemuno aušrai“ pozicijų parlamente ir vykdomojoje valdžioje. ...
-
A. Armonaitė: Laisvės partijos greitis Lietuvai ir partiečiams galėjo būti per didelis7
Buvusi Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė svarsto, kad politinės jėgos greitis partijai ir Lietuvai galėjo būti per didelis. ...
-
Laisvės partija suvažiavimo metu rinks naują pirmininką10
Į Seimą nepatekusi Laisvės partija šeštadienį Vilniuje suvažiavimo metu rinks naują politinės jėgos pirmininką. ...
-
J. Pinskus tikina tebevadovaujantis Lietuvos regionų partijai5
Nors lapkričio pradžioje Lietuvos regionų partijos taryba laikinuoju pirmininku paskyrė Vytautą Kamblevičių, buvęs Seimo narys Jonas Pinskus tikina tebevadovaujantis šiai politinei jėgai. Politikas nurodo, jog tai patvirtino ir Teisingumo minis...
-
G. Paluckas kritusių V. Blinkevičiūtės reitingų nesureikšmina10
Po Seimo rinkimų pasirodžius pirmiesiems reitingams, paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas nesiima vertinti stipriai smukusio visuomenės palankumo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkei Vilijai Blinkevičiūtei. Anot jo, tai politologų pr...
-
V. Čmilytė-Nielsen atkirto F. Jansonui: liberalai dieną po rinkimų nepamiršta savo pažadų11
Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen nesutinka su prezidento vyriausiojo patarėjo Frederiko Jansono mintimis, neva jos vedama partija turėjo galimybę tapti naujos Seimo daugumos dalimi ir išstumti „Nemuno aušrą&ldqu...
-
Trys Kinijos atstovybės nariai paskelbti nepageidaujamais Lietuvoje13
Lietuva tris Kinijos atstovybės personalo narius paskelbė nepageidaujamais šalyje, Pekinui įteikta diplomatinė nota. ...