- Jūratė Skėrytė, BNS, Rugilė Augustaitytė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Trečiadienį Seime registruoti du panašūs siūlymai bausti už Georgijaus juostos ir invazijos į Ukrainą simbolio „Z“ demonstravimą.
Konservatorė Paulė Kuzmickienė siūlo papildyti Administracinių nusižengimų kodeksą, kad baudos būtų skiriamos ne tik už nacistinių, komunistinių, bet ir kitų autoritarinių režimų simbolių (dvispalvės juodai oranžinės Georgijaus (Šv. Jurgio) juostos, raidžių „Z“ ir (arba) „V“)“ platinimą bei demonstravimą.
Anot projekto, už tai būtų baudžiama nuo 300 iki 700 eurų. Juridiniams asmenims ši bauda siektų iki 1,2 tūkst. eurų.
P. Kuzmickienė BNS sakė, kad šis projektas parengtas bendradarbiaujant su Vyriausybe, policija, kitomis institucijomis. Jos teigimu, sutarta dėl formuluotės, kuri būtų įgyvendinama.
Pasak parlamentarės, pasirinkta platesnė sąvoka – „autoritariniai režimai“, kad ji paimtų daugiau simbolių.
„Nors ir pavardijame tuos simbolius, suprantame, kad tokių simbolių, raidžių, elementų gali atsirasti ir daugiau, todėl pasirinkta tokia formuluotė“, – BNS sakė P. Kuzmickienė.
Projektą, kuriuo siūloma Rusijos naudojamą Georgijaus juostą bei invazijos į Ukrainą simbolį „Z“ prilyginti nacistiniams ir komunistiniams simboliams, trečiadienį registravo ir grupė Seimo narių iš valdančiųjų bei opozicinių frakcijų.
Pagal jų parengtas įstatymų pataisas, šių simbolių nebūtų galima naudoti viešuose renginiuose, susirinkimuose, o už tai padarius grėstų bauda.
Parlamentarai siūlo Susirinkimų įstatymą papildyti, kad susirinkimo ar pavienio asmens akcijos metu draudžiamas „dvispalvės juodai oranžinės Georgijaus (Šv. Jurgio) juostos, Rusijos Federacijos karinių pajėgų simbolio „Z“, šių simbolių pagrindu sudarytų vėliavų, ženklų ar klaidinamai panašių ženklų naudojimas platinimas, naudojimas (...) arba kitoks demonstravimas“.
Jie siūlo už šios nuostatos nesilaikymą skirti 300–500 eurų baudą.
Dabar Susirinkimų įstatymas draudžia rodyti Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavas, herbus, uniformas, nacistinių ar komunistinių organizacijų simbolius, atlikti nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR himnus.
Pasak šios pataisos iniciatorių Laisvės frakcijos narės Monikos Ošmianskienės ir socialdemokrato Lino Jonausko, Rusijos karo Ukrainoje kontekste Georgijaus juosta ir Rusijos karinių pajėgų invazijos ženklas „Z“ tampa ne tik propagandos, bet ir agresijos simboliu.
„Jau ne vienus metus kalbama apie Georgijaus juostos draudimą. Ji yra tapusi propagandos, penktosios Rusijos kolonos Lietuvoje įrankiu provokuoti, skaldyti, kiršinti žmones, agresijos ir smurto simboliu, kuris nieko neturi bendro su pagarba Antrajame pasauliniame kare žuvusiųjų pagerbimu“, – sakė L. Jonauskas.
Lietuvoje segint Georgijaus juostas galima pamatyti kasmet gegužės 9-ąją Antakalnio kapinėse Vilniuje per žuvusiųjų Antrajame pasauliniame kare atminimo pagerbimą.
Propagandos paveikti Rusijos gyventojai piešia „Z“ raidę ant savo automobilių, šis ženklas atsiduria ant Rusijos sportininkų varžybų aprangos, o nepalaikantieji Putino vykdomo karo sulaukia jo ant savo durų.
Anot M. Ošmianskienės, „Z“ simbolis plinta ne tik kaip Rusijos karo veiksmų paramos ženklas, bet ir kaip gąsdinimo priemonė.
„Propagandos paveikti Rusijos gyventojai piešia „Z“ raidę ant savo automobilių, šis ženklas atsiduria ant Rusijos sportininkų varžybų aprangos, o nepalaikantieji Putino vykdomo karo sulaukia jo ant savo durų. „Z“ raidė taip pat buvo naudojama serbų per prorusišką demonstraciją Belgrade, o Lietuvoje po Rusijos invazijos į Ukrainą tokiu simboliu jau pradedamos žymėti sienos. Negalima leisti, kad Rusijos propaganda pasiektų savo tikslą ir tokiu ženklu būtų terorizuojami draugiški Ukrainai verslai, gyventojai ar vykdomos įvairios provokacijos“, – sakė M. Ošmianskienė.
Lietuvos Seime anksčiau būta ne vieno siūlymo uždrausti Georgijaus juostas, tačiau jie reikiamo palaikymo nesulaukdavo.
Georgijaus arba šventojo Jurgio juosta buvo vienas iš carinės Rusijos kareivių apdovanojimo ženklų, tačiau į valdžią atėjus bolševikams tapo nebepageidaujamas. Juostelės vėl prisimintos Antrojo pasaulinio karo metais, atkūrus vadinamuosius gvardijos dalinius – tuomet leista pasižymėjusiems kareiviams nešioti Georgijaus ordinus. Sovietmečiu šis simbolis vėl nustumtas į periferiją, o 2005-aisiais minint 60-ąsias Sovietų Sąjungos pergalės prieš nacistinę Vokietiją metines, jis imtas naudoti Rusijos valstybės mastu.
Simbolis – raidė „Z“ – atsirado pastaruoju metu, Rusijai pradėjus karinę invaziją į Ukrainą.
Rusijos gynybos ministerija kovo pradžioje paaiškino, kad ant karinės technikos rašomas simbolis „Z“ reiškia „Za pobedu“ („Už pergalę“), o simbolis „V“ – „Sila v pravde“ („Jėga yra tiesoje“) ir „Zadača budet vypolnena“ („Užduotis bus įvykdyta“).
Kremliaus simbolika kursto nesantaiką ir Lietuvoje
Trečiadienį įregistravus pataisas, kuriomis siekiama Rusijos karinių pajėgų invazijos simbolį „Z“ prilyginti nacistiniam ir komunistiniam simboliui, Vytauto Didžiojo universiteto Filosofijos katedros profesorius Gintautas Mažeikis neatmeta, kad simbolio „Z“ draudimo įgyvendinimas gali sukelti iššūkių. Jo teigimu, būtų privaloma suformuoti simbolio, o ne raidės, vertinimo praktiką. Taip pat, akcentuoja profesorius, „Z“ simbolį turinčios kampanijos veikiausiai turėtų apsvarstyti, ar toliau naudoti įmonės simboliką. Kita vertus, buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas mano, kad bausmės galėtų būti taikomos tik atsižvelgiant į kontekstą ir įrodžius asmenų pritarimą Rusijos režimui. Todėl, pabrėžia jis, neįrodžius pritarimo Rusijos režimui, asmenys negalėtų būti baudžiami.
EPA-ELTOS nuotr.
G. Mažeikis atkreipia dėmesį į „Z“ simbolio pavojus
Nors G. Mažeikis akcentavo, kad įstatymo pataisų įgyvendinimui būtų reikalinga interpretacinė praktika, kaip atskirti simbolį nuo raidės, vis tik, pabrėžia jis, „Z“ simbolio draudimas Lietuvoje reikalingas.
„Z simbolis visų pirma ne tik palaiko Rusijos agresiją prieš Ukrainą, bet ir Lietuvoje kursto tautinę nesantaiką. Noriu pabrėžti, kad įstatymas reikalingas, nes piliečiai, pamatę automobilius su didele „Z“ raide, ypač važiuojančius per Lietuvą rusų vairuotojus, visoje Europoje pjausto padangas, daužo langus ir visaip kitaip smurtauja prieš šito ženklo vartojimą“, – pabrėžė G. Mažeikis.
Jo teigimu, įstatymo priėmimas palengvintų teisminę praktiką bausti už Rusijos sukelto karo Ukrainoje palaikymą.
Noriu pabrėžti, kad įstatymas reikalingas, nes piliečiai, pamatę automobilius su didele „Z“ raide, ypač važiuojančius per Lietuvą rusų vairuotojus, visoje Europoje pjausto padangas, daužo langus ir visaip kitaip smurtauja prieš šito ženklo vartojimą.
„Reikia atminti, kad teismai patirs labai didelę problemą, jei nebus šitas įstatymas patvirtintas. Žmonės, kurie priešinsis simbolio viešinimui – jie patys nukentės. Mūsų teismams atrodys, kad tie, kurie smurtavo, jie elgiasi neteisėtai, nors Lietuvos įvairūs patriotai ir įvairios socialinės grupės apkaltintus asmenis už smurtavimą prieš „Z“ raidės išryškinimą juos palaikys. Ir tai tikrai gali sukelti įtampą, nesantaiką pačioje Lietuvoje“, – teigė G. Mažeikis.
Taip pat, svastė G. Mažeikis, „Z“ simbolio vartojimo veikiausiai turėtų atsisakyti ne tik Putino režimą palaikantys piliečiai, tačiau ir įmonės, turinčios šios raidės simboliką.
„O tos firmos, kampanijos, kurios jau šitą simbolį vartoja, turės apsispręsti, ką daryti šiuo atveju. Tikriausiai turėtų keisti savo simboliką“, – teigė G. Mažeikis.
G. Mažeikis: tektų išmokti atskirti ideologinius simbolius nuo raidžių
G. Mažeikio nuomone, siekiant įteisinti pataisas, visų pirma reikėtų atskirti, kas yra laikoma simboliu.
„Visų pirma reikia atskirti raidę nuo simbolio. Simbolis grafiškai yra išskirtas, jis yra pažymėtas išskirtiniu būdu, kai jis yra rodomas, akcentuojamas, pabrėžiamas išskirtiniu būdu“, – trečiadienį Eltai teigė G. Mažeikis.
Profesorius pabrėžia, kad „Z“ simbolinę reikšmę turi ne tik raidę vartojant atskirai, o ir akcentuojant ją žodžiuose, pasisakymuose.
„Pavyzdžiui, yra rašomas žodis zulinti. Jei „Z“ raidė penkis ar dešimt kartų padidinama, išryškinama, ji jau tampa simboliu. Tai teks išmokti atskirti ideologinius, politinius simbolius nuo raidžių, nors iš pirmo žvilgsnio jos sutampa“, – teigė G. Mažeikis.
Vis tik, G. Mažeikis akcentuoja, kad įteisinti „Z“ simbolikos draudimą gali būti sudėtinga.
„Čia kyla didelė problema: kai rašysime paprastus žodžius, niekas neturi teisės atkreipti dėmesį, bet jei ant savo automobilio užsirašysime dideliu formatu „Z“ raidę, tada, žinoma, tai gali reikšti Rusijos agresijos Ukrainoje palaikymą“, – teigė G. Mažeikis.
D. Žalimas: norint patraukti atsakomybėn, būtina įrodyti kontekstą
Kiek švelniau situaciją vertina D. Žalimas. Jo manymu, asmenis bausti už simbolio „Z“ vartojimą būtų galima tik įrodžius jų pritarimą Rusijos režimui. Kitais atvejais, teigia jis, asmuo negalėtų būti patrauktas atsakomybėn.
„Jei yra uždrausta viena „Z“ raidė, tai būtų absurdiška. Bet jei raidė susieta su kontekstu, kaip raidės naudojimas siekiant pademonstruoti savo „solidarumą“ su Rusijos agresija prieš Ukrainą ar apskritai su agresija vykdyti karo propagandą, tada viskas gerai“, – teigė buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas.
Norint patraukti atsakomybėn, kontekstą reikia ir įrodyti. Jei šiaip ant automobilio „Z“ raidę nusipaišysiu, tai kontekstas bus visiems labai aiškus.
Vis tik, akcentuoja jis, siekiant įrodyti asmens pritarimą Rusijos invazijai, gali kilti sunkumų.
„Norint patraukti atsakomybėn, kontekstą reikia ir įrodyti. Jei šiaip ant automobilio „Z“ raidę nusipaišysiu, tai kontekstas bus visiems labai aiškus. Bet, kita vertus, aš gal galiu įrodyti, kad aš čia sieju su savo, tarkim, pavarde. Tai priklausys nuo aplinkybių“, – svarstė D. Žalimas.
D. Žalimo teigimu, jei teisėsaugos pareigūnai gebės įrodyti kontekstą, problemų įteisinti „Z“ simbolio draudimą neturėtų kilti.
„Aš nematyčiau čia labai didesnių pavojų, jei mūsų teisėsaugos pareigūnai bus pakankamai protingi. Tai viskas proto ribose turės būti aiškinama“, – teigė jis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda: Rusijos veiksmai Juodojoje jūroje neigiamai veikia pasaulinį maisto saugumą
Vykstant į Ukrainos uostus ir grūdų saugyklas nukreiptiems Rusijos kariniams veiksmams, kyla pavojus aprūpinti visą pasaulį maistu, sakė prezidentas Gitanas Nausėda, nuotoliu dalyvavęs trečiajame Tarptautiniame maisto saugumo viršūnių susiti...
-
Seimo Ateities komiteto pirmininkas turės du pavaduotojus6
Parlamentarai svarstys Statuto pataisas, leisiančias Seimo Ateities komiteto pirmininkui turėti du pavaduotojus. ...
-
Valkatoms atrodo, kad tai yra daug: aktorius G. Savickas sureagavo į E. Gentvilo žodžius90
Politika ir humoras – ar tai suderinama? Politikai dažnai stengiasi ne tik spręsti valstybės reikalus, bet ir užmegzti ryšį su žmonėmis per juokelius. Tačiau tai, kas vieniems atrodo linksma, kitiems gali pasirodyti įžeidu ar net nederam...
-
G. Nausėda vetavo pataisais, kurios leistų siuntimus išrašyti privačių įstaigų medikams10
Prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Seimo priimtas pataisais, siūlančias leisti siuntimus nemokamoms sveikatos paslaugoms išduoti ir įstaigų, kurios nepriklauso nacionalinei sveikatos sistemai, gydytojams. ...
-
L. Savickas: „Teltonikos“ atveju politikai nevykdė elementarios politinės vadybos10
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministro postą Lukas Savickas mano, kad „Teltonikos“ skandalas kilo dėl politinių vadovų nesugebėjimo užtikrinti politinės vadybos. Jo teigimu, jei „Teltonikos“ projektui būtų paskirtas ko...
-
N. Cesiuliui atsisakius posto VRM, pranešė, kada žada pristatyti naują pavardę1
Alytaus merui Nerijui Cesiuliui atsisakius tapti vidaus reikalų ministru socialdemokrato Gintauto Palucko Vyriausybėje, paskirtasis premjeras tęs pokalbius su kitais potencialiais kandidatais. Kaip Eltai teigė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atst...
-
Kandidatas į vidaus reikalų ministrus N. Cesiulis liks vadovauti Alytui19
Paskirtojo premjero Gintauto Palucko į vidaus reikalų ministrus pasiūlytas Nerijus Cesiulis atsisakė dirbti Vyriausybėje ir nutarė likti vadovauti Alytaus miestui. ...
-
I. Šimonytė: turime siekti, jog kariams nestigtų nei finansinių išteklių, nei ryžto ginti laisvę18
Sveikindama krašto apsaugos bendruomenę su Lietuvos kariuomenės diena, laikinai premjerės pareigas einanti Ingrida Šimonytė pažymi – ši diena primena, jog svarbu išlaikyti budrumą ir būti pasirengus apginti savo &scaron...
-
Ukrainos gynybos ministras: sąjungininkų parama mums išlieka stipri
Po Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) išrinkimo prezidentu pasigirstant nuogąstavimams, jog JAV gali nutraukti karinę paramą Ukrainai, jos krašto apsaugos ministras Rustamas Umerovas sako, kad kol kas sąjungininkų parama kariaujančiai š...
-
Ar naujo Seimo priklausomybių politika bus efektyvesnė?6
Dalis Kaune išrinktų parlamentarų mano, kad reikėtų peržiūrėti su visuomenės sveikata susijusius strateginius dokumentus, nes kol kas valstybė nesuteikia pakankamai savalaikės ir tinkamos pagalbos žmonėms, norintiems išgyti nuo prikla...