- Sniegė Balčiūnaitė (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Belgijai pirmajai Europos Sąjungoje (ES) nuo sausio uždraudus prekybą vienkartinėmis elektroninėmis cigaretėmis, Lietuva irgi turėtų eiti tuo keliu, įsitikinę kai kurie parlamentarai. Pasak jų, šis klausimas gali atsidurti jau Seimo pavasario sesijos darbotvarkėje.
Parlamentinės Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkas socialdemokratas Saulius Čaplinskas įsitikinęs, kad ES eis elektroninių cigarečių draudimo keliu.
„Kaip sėkmingai ar nesėkmingai, pamatysime. Supantama, kad bus didelis lobizmas iš tų, kas iš to pelnosi. Tačiau Belgija siunčia ES žinutę, kad tai (elektroninių cigarečių rūkymas – BNS) yra negerai“, – komitete teigė S. Čaplinskas.
Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Linos Šukytės-Korsakės teigimu, nors dėl elektroninių cigarečių, skirtingai nei tradicinių, rūkančiųjų organizme nesikaupia derva, tačiau gali kilti uždegimai kvėpavimo takuose, mažėti azoto oksido, svarbaus širdies ir kraujagyslių sveikatai rodiklio, gamyba, didėti vėžinių susirgimų rizika, silpnėti imuninė sistema.
„Daug pavojų, todėl apie vartojimo mažinimą svarbu kalbėti. Svarstytinas klausimas dėl draudimų“, – BNS teigė partijos „Nemuno aušra“ atstovė.
Pasak jos, kol nėra klinikinių skysčių tyrimų, tokios cigaretės turėtų būti uždraustos.
S. Čaplinskas sako, kad elektroninių cigarečių – vienkartinių, o ypač daugiakartinių – draudimas arba ribojimas yra teisingas žingsnis.
„Vienkartinės daugkartinėmis gali būti paprastai ir greitai padaromos. Puikiai žinome kaip vienkartinius švirkštus narkotikus vartojantys asmenys padaro daugkartiniais“, – pareiškė komisijos vadovas.
Anot S. Čaplinsko, informacija apie elektroninių cigarečių žalą turi būti skirta pirmiausia tėvams, kurie mano, kad elektroninės cigaretės mažiau žalingos.
Pasak jo, šių cigarečių kontrolės griežtinimas atsiras Seimo pavasario sesijos darbotvarkėje.
„Manau, kad pavasario sesijoje prie šio klausimo grįšime. Pataisos galėtų atsirasti. Iš savo pusės imsiuos iniciatyvos, kad kolegos palaikytų tokios iniciatyvos teikimą. Jeigu matysiu, kad palaikymo nebus, teikimas liks teikimu, pjaro akcija“, – tvirtino S. Čaplinskas.
L. Šukytės-Korsakės teigimu, šių produktų prekybos griežtinimas bus prioritetinis komiteto klausimas.
Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sako, kad tokio prekybos draudimo ji kol kas nesvarsto.
„Šiuo metu pasiūlymas dėl galimo vienkartinių elektroninių cigarečių prekybos draudimo SAM nėra svarstomas. Bet kokių kontrolės priemonių įvedimas reikalauja veiksmingumo, poveikio ir galimų rizikų vertinimo bei išsamių diskusijų“, – komentare BNS teigia ministerija.
L. Šukytės-Korsakės žiniomis, 33 šalys visiškai uždraudė elektronines cigaretes, o kitos 87 jų apyvartą reguliuoja nustatydamos amžiaus ribas, reklamos apribojimus ir kitas taisykles.
Elektroninės cigaretės itin išpopuliarėjo tarp jaunimo dėl įvairių skonių, spalvotų pakuočių, bekvapių savybių, jos plačiai reklamuojamos ir socialiniuose tinkluose.
2023-iaisiais ES atlikto tyrimo metu nustatyta, kad dauguma naudotojų renkasi įkraunamas elektronines cigaretes, tačiau vienkartinės versijos buvo populiaresnės tarp 15-24 metų amžiaus jaunuolių.
Prancūzija pernai spalį irgi gavo ES pritarimą panašiam kaip Belgijoje draudimui. Šalyje bus uždrausta gaminti, parduoti ir nemokamai siūlyti elektronines cigaretes, o už bet kokius pažeidimus bus skiriama 100 tūkst. eurų bauda.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Politologas: tai – labiau simbolinis ėjimas
Lietuva ruošiasi jungtis prie Pietryčių Azijos valstybių asociacijos (ASEAN) Draugystės ir bendradarbiavimo sutarties. ...
-
Per parą šalies pasienyje su Baltarusija apgręžta 12 migrantų
Praėjusią parą Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje pareigūnai į Lietuvą neįleido 12 neteisėtai sieną bandžiusių kirsti migrantų, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Minima Laisvės gynėjų diena, Seime bus įteikta Laisvės premija1
Minint Laisvės gynėjų dieną, pirmadienį Seime bus įteikta Laisvės premija, vyks atminimo renginiai. ...
-
Sausio 13-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 13-oji, pirmadienis, 3 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 8.36 val., leidžiasi 16.19 val. Dienos ilgumas 7.43 val. Mėnulis (pilnatis) leidžiasi 9.09 val., teka 15.12 val. Vardadieniai: Veronika, Dargaudas, Gilvydė, Iveta, Raimonda, Vera, Hili...
-
Sausio 13-osios išvakarėse Kaune pražydo „Neužmirštuolių pieva“16
Sekmadienio pavakarę Kaune buvo surengta tradicinė „Neužmirštuolių pievos“ akcija, skirta prisiminti tautos didvyrių ryžtą ir drąsą ginant mūsų tėvynę. Renginio metu keli šimtai kauniečių suformavo „Neužmir...
-
Sausio 13-osios įvykių liudininkai: širdelė vis dar dreba1
Sausio 13-osios išvakarėse Lietuvos laisvės gynėjai pagerbti Seime. Prie Vilniaus televizijos bokšto, Nacionalinio radijo ir televizijos pastato bei Parlamento uždegti atminimo laužai. Nuo kruvinų sausio įvykių prabėgo jau trečdalis am...
-
Sausio 13-osios minėjimas Klaipėdoje: neužmirškime savo didvyrių
Sekmadienį, sausio 12-ąją, klaipėdiečiai tradiciškai ir jautriai paminėjo Laisvės gynėjų dieną – susirinkusieji prie Sąjūdžio būstinės ir Klaipėdos savivaldybės tylos minute pagerbė 14 žuvusiųjų už laisvą Lietuvą, taip pat ...
-
Prie Vilniaus televizijos bokšto uždegtas laužas: per šimtą žmonių pagerbė Sausio 13-osios aukas
Laisvės gynėjų dienos išvakarėse prie Vilniaus televizijos bokšto suliepsnojo laužas, per šimtą žmonių susirinko pagerbti Sausio 13-osios aukų. ...
-
Ministrė pasakė, ką mano apie telefonų ribojimą mokyklose
Naujoji švietimo ministrė Raminta Popovienė sako, kad poreikį nacionaliniu mastu reglamentuoti mobiliųjų telefonų naudojimą mokyklose matytų tik iškilus visuotiniam poreikiui. ...
-
Geologai: Papilės piliakalnio nuošliauža toliau slenka
Lietuvos geologijos tarnybos specialistams praėjusį mėnesį apžiūrėjus Papilės I piliakalnį pastebėta, kad jo deformacijos nesustojo – aukštojoje dalyje susidariusi nuošliauža per tris mėnesius pasislinko kelis centimetrus. ...