- Aušra Šiaulytė / lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Medikai pastebi, kad vasarą padaugėja pacientų sunegalavus klausai ar atsiradus ausų skausmams. Dalis atvyksta po maudynių ar po triukšmingų vakarėlių, varžybų. Kai kuriais atvejais gydymo antibiotikais gali nebeužtekti. O esant rimtesnėms problemoms, lėtiniams uždegimams, medikai taiko vis modernesnius gydymo metodus, pavyzdžiui, visiškai endoskopines operacijas.
Karštis, vėjas, maudynės, kitos vasaros pramogos – daugumai poilsis, o medikams signalas, kad bus daugiau darbo, ir ne tik traumatologams.
„Ne visi vandens telkiniai švarūs. Tiesiogiai patenka bakterijos, kurios sukelia uždegimus“, – sakė RVUL gydytoja otorinolaringologė Sigita Padvariškytė-Brusokė.
Staiga suprastėjusi klausa, atsiradęs ausų maudimas ar skausmas, anot medikų, tokių pacientų vasarą padaugėja. Srautas – ne tik dėl infekcijų po maudynių.
„Kai po triukšmingos aplinkos, varžybų, vakarėlių yra klausos nervo uždegimas, gali reikėti ir hormoninio gydymo“, – kalbėjo S. Padvariškytė-Brusokė.
Vieniems staiga, netikėtai, neįvertinus rizikų, kitiems, kaip vilnietei Tatjanai, tai jau įprasta. Moteris atvirauja, dėl ausų uždegimų kankinasi nuo vaikystės. Juos išprovokuodavo, pavyzdžiui, apsilankymas baseine, į ausis patekęs vanduo.
„Per metus porą kartų, tai tikrai būna“ – sakė Tatjana.
Klausa vis prastėjo, moteris dirba vaikų darželyje, ilgainiui tapo sunku ir dirbti.
„Ir skausmas visada“, – pridūrė Tatjana.
Tokių pacientų ne vienas. Išeitis – operacija, kuriai ryžosi ir Tatjana.
„Mes operuojame mažiausią kauliuką žmogaus organizme, tai yra kilpa“ – sakė RVUL gydytoja otorinolaringologė Irina Arechvo.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Per endoskopinę ausų operaciją pacientui neatliekamas užausio pjūvis.
Dirbama mikroinstrumentais, įvedamas optinis prietaisas su chirurginėmis galimybėmis, taigi operacija atliekama žiūrint į ekraną.
„Daug metų naudojome mikroskopą, bet mikroskopas duoda tunelinį vaizdą, nematome, kas yra už kampo. Vidurinės ausies struktūra yra labai sudėtinga, joje – dešimt kišenių, praeina veido nervas ir pusiausvyros organas“, – aiškino I. Arechvo.
Vadinamoje Lazdynų ligoninėje endoskopinės ausų operacijos atliekamos dar tik pusmetį.
Planinei konsultacijai – keli mėnesiai, o operacijoms rašome jau kitiems metams.
Nors endoskopinės operacijos medicinoje – ne naujiena, taip gydoma nosis, akmenligė. Šios operacijos atliekamos ne vienoje įstaigoje, bet Lazdynų ligoninėje taip ausis operuoja kol kas tik vienas specialistas, po 1–2 pacientus per dieną. Paklausus apie eiles, gydytoja tik atsidūsta.
Pacientai atvyksta ir iš kitų miestų.
„Planinei konsultacijai – keli mėnesiai, o operacijoms rašome jau kitiems metams“, – konstatavo I. Arechvo.
Skubiais atvejais – priimami greičiau. Gydytoja I. Arechvo taip pat yra ir Otorinolaringologų draugijos pirmininkė, tad atsakė, kiek išvis turime ausų chirurgų Lietuvoje.
„Suskaičiavau mažiau negu dešimt, bet daugiau nei penkis“, – sakė I. Arechvo.
Pavyzdžiui, Santaros klinikose ausų ligų operacijų eilė mažiausiai pusmečiui. Centro vadovas pataria nesistebėti.
„Pas mus visi tikisi labai greitai, bet palyginti su pažengusiomis užsienio šalimis, Skandinavija, Jungtine Karalyste, Vokietija, tikėtis sulaukti planinės operacijos, valstybinio draudimo pagrindu, greičiau kaip per metus, jokioje iš tų šalių nesulauksi“, – kalbėjo Santaros klinikų ausų, nosies, gerklės ligų centro vadovas Eugenijus Lesinskas.
Profesorius kalbėjo ir apie patį naujausią žingsnį medicinoje, galintį grąžinti klausą, atkurti genų struktūrą.
„Prieš mėnesį buvo gauti rezultatai, kai gimusiam negirdinčiam vaikui, kurio negirdėjimo priežastis – genetinė, pavyko įterpti į ausį teisingus genus ir ta ausytė girdi. Jeigu tai pavyks padaryti plačiau, bus didžiulis proveržis“, – prognozavo E. Lesinskas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seimas jau žvelgia į 2027-uosius: sudarė Lietuvai svarbių įvykių sąrašą
Seimas priimtoje rezoliucijoje sudarė 2027-aisiais metais minimų Lietuvai svarbių įvykių ir asmenybių sukakčių sąrašą. Jis sudarytas atsižvelgiant į „istorinės, politinės, sociokultūrinės atminties išsaugojimo svarbą“...
-
Teisėjai prašo keisti Konstituciją ir numatyti teisę jiems tiesiogiai kreiptis į KT1
Visuotinis teisėjų susirinkimas prašo Seimo jų savivaldos institucijai – Teisėjų tarybai – suteikti teisę kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT). ...
-
Pirmosios Kalėdų eglės didmiesčiuose bus įžiebtos lapkritį3
Šventinė nuotaika didžiuosius Lietuvos miestus apims jau netrukus, Kalėdų egles planuojama įžiebti dar lapkritį. ...
-
Aplinkosaugininkai pradeda tikrinti, kaip laikomasi medžioklės su varovais reikalavimų
Aplinkosaugininkai šeštadienį pradeda tikrinti, kaip laikomasi medžioklės su varovais reikalavimų. ...
-
Lapkričio 9-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 9-oji, šeštadienis, 45 savaitė. ...
-
Pilietinės organizacijos kreipiasi į socdemus: Lietuvoje antisemitizmui vietos nėra21
Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) su „Nemuno aušros“ partija pasiekus principinį susitarimą dėl valdančiosios koalicijos formavimo, daugiau nei 30 visuomenininių organizacijų ir tinklų penktadienį kreipėsi į socialdemokratu...
-
Įvardijo, kiek šiemet kainuos Vilniaus Kalėdų eglė2
Vilniaus Kalėdų eglė šiemet kainuos beveik 119 tūkst. eurų. ...
-
A. Piklaps: esame kitokie3
Klaipėdos vokiečių bendrijos pirmininkas Arnoldas Piklaps – krašto senbuvių palikuonis, kuris laiko save Lietuvos vokiečiu ir labai vertina savo dvikalbystę. Arnoldas vienas tų, kurio dėka Klaipėdoje buvo įkurta tautinė vokiečių mokyk...
-
Pas barberius – ne tik dėl barzdos50
Barberių salone broliai Basharas ir Bilalas jaučiasi kaip namie. Tokį pat jausmą jame patiria ir klientai. Čia jie žaidžia kompiuterinius žaidimus, gurkšnoja gėrimus ir vieni kitus vadina habibiais. ...
-
Netektis: mirė žymi anglistė M. Zapereckaitė Talandienė1
Eidama 98-uosius į amžinybę išėjo žymi Lietuvos filologė, anglistė, vyr. dėstytoja Marija Zapereckaitė Talandienė, pranešė Lietuvos edukologijos universiteto alumnų draugija. ...