Įslaptinti net olimpiados laimėtojai: tai yra išsityčiojimas iš vaiko

  • Teksto dydis:

Švietimo institucijos vėl įslaptino mokinių pasiekimus. Šįkart neįvardijo, kas yra gamtos mokslų olimpiados laimėtojai. Vietoj vardų visuomenei paskelbė tik numerius ir sukėlė moksleivių ir jų tėvų pasipiktinimą. Nuostaba ir Švietimo ministerijai (ŠMSM), nors jai pavaldi įstaiga ir priėmė sprendimą nutylėti mokinių vardus. Dabar vyks patikrinimas, ar švietimo įstaiga neperlenkė lazdos su duomenų apsauga. Apie tai – LNK reportaže.

„Jaunių grupėje laimėjo kodas J644, – ne iš vardo ir pavardės, o iš kodo vilnietis Dainius išskaitė, kad jo dukra laimėjo antrą vietą Lietuvos gamtos mokslų olimpiadoje. – Va taip ir pasveikino“, – veide mažai džiaugsmo, nes dukros pasiekimus, užuot įgarsinę, organizatoriai pirmąkart įslaptino.

„Olimpiadininkai jau nebetapo kažkuo, kuo galima pasididžiuoti, o tiesiog kažkoks dar vienas eilinis kontrolinis, kontrolinio rezultatai buvo atsiųsti“, – nusivylimo neslėpė devintokės tėtis Dainius Dzindzalieta.

Olimpiados laimėtojų vardus į kodus iškeitė Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra (LINEŠA). Nuasmenintus rezultatus perdavė studentiškai organizacijai, kad ši paviešintų olimpiados.lt puslapyje. 

„Pradėjo viską šifruoti kodais, skaičiais. Taip vaikai tapo S943, U549. Tai yra išsityčiojimas iš vaiko, iš jo pasiekimų, iš mokyklos, iš bendruomenės“, – piktinosi žurnalo „Reitingai“ redaktorius Gintaras Sarafinas.

Buvo bendruomenė, o dabar tampa lyg kodų bendruomenė.

„Buvo bendruomenė, o dabar tampa lyg kodų bendruomenė“, – pamąstė moksleivės tėtis.

Slėpti jau net olimpiados rezultatus, šokiruoja ir ŠMSM. „Olimpiadų nugalėtojai turėtų būti skelbiami vardais ir pavardėmis ir tikrai čia nėra ko slėpti, tai yra žmonės, kurie ir viešai apdovanojami, ir pan. Pats dalyvavimas olimpiadoje suponuoja, kad tu sutinki laimėjimo atveju būti viešas“, – savo komentarą pateikė viceministras Ignas Gaižiūnas. 

Tačiau švietimo įstaiga ginasi, kad laikosi įprastos praktikos dėl duomenų apsaugos – pirma, atsiklausia mokinio. „Įsijungia BDAR, kuris neleidžia vardų ir pavardžių skelbti be mokinio sutikimo, todėl atsiranda tam tikras biurokratijos dalykas, kuris yra nustatytas ES“, – aiškino LINEŠA direktorius Valdas Jankauskas.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

„Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra kažkaip keistai žiūri į duomenų apsaugos valdymo reglamentus. Mes tikrai manome, kad buvo pasižiūrėta per griežtai“, – tikino I. Gaižiūnas.

Agentūros direktorius žada savaitės viduryje paskelbti visus olimpiados nugalėtojus, kai tik surinks sutikimus iš mokinių.

„Buvo galima ir neviešinti, kol nėra gauti visų tėvų sutikimai, būtų išvengta viso šito šaršalo“, – įsitikinęs Lietuvos moksleivių sąjungos viceprezidentas Emilis Mikulskis.

„Neapklausime 1 500, nes mums jų nereikės, bet mes klausime tų 70. Tai pagreitins situaciją“, – tikino agentūros direktorius.

Švietimo ekspertas sako, kad agentūra tiesiog bando išsisukti iš padėties. „Kad renka kažkokius sutikimus, tai yra netiesos sakymas, nes tie visi vaikų raštai surenkami prieš olimpiadą. LINEŠA viską turi šiuo metu ir dabar tik tempia laiką“, – išsakė nuomonę G. Sarafinas.

„Registruojantis paprašo uždėti varnelę, ar sutinkate, kad jūsų duomenys būtų tvarkomi, ir visose olimpiadose taip vyksta“, – jam antrino ir laimėjusios devintokės tėtis.

Ministerija žada patikrinti, ar olimpiada pagrįstai tapo slapčiausiu švietimo renginiu. Tada ir pasakys, kokių reikia pokyčių.

„Kai jau nugalėtojus reikia slėpti, na, tai kur mes einame... Gal pradėkime slėpti ir sporto nugalėtojus, pavadinkime ne „Žalgirio“ komanda, o kokia nors Ž1, Ž2 komanda“, – ironizavo D. Dzindzalieta.

Gamtos mokslų olimpiadoje dalyvavo 5–10 klasių moksleiviai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Į.

Į. portretas
Kam dar kodus suteikinėt. Geriau čipus iš karto būsimiems vergams ir nebusjokių problemų.

Alio

Alio portretas
Kada baigsis tas iškrypėlių masonų lažas? Ir kada mūsų klapčiukai nustos vykdyti eurogėjų nuleistas “rekomendacijas”? Pedofilus geriau tegul gaudo!
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių