Kadenciją baigiantis kariuomenės vadas Seime palydėtas plojimais

Generolas leitenantas Valdas Tutkus po savaitės neteks kariuomenės vado pareigų. Antradienį Seimas priėmė nutarimą, kuriuo formaliai sutiko su Prezidento Valdo Adamkaus teikimu atleisti penkerių metų kadenciją baigiantį kariuomenės vadą. Už tai balsavo 87, prieš buvo 3, susilaikė 14.

Prezidentas, atsižvelgdamas į Seimo sutikimą, dar turės pasirašyti dekretą dėl V.Tutkaus atleidimo iš kariuomenės vado pareigų nuo birželio 30 dienos.

Paprašė palikti tarnybą

Į Seimo plenarinį posėdį atvykęs ir baigiamąją kalbą pasakęs V.Tutkus palydėtas tiek valdančiosios koalicijos, tiek opozicijos gausiais plojimais.

Generolas leitenantas prisipažino neparašęs jokios kalbos, todėl jaudinasi, stovėdamas tribūnoje. Bet gana sklandžiame pasisakyme V.Tutkus priminė, jog dabar Lietuva, būdama NATO narė, yra saugi kaip niekada.

„Kartu mes, būdami kolektyvinės gynybos organizacijos nariais, turime ir dalyvaujame jos kolektyviniame darbe“, - sakė V.Tutkus.

Kariuomenės vadas informavo pirmadienį apsilankęs pas Prezidentą V.Adamkų ir paprašęs „leidimo palikti tarnybą Lietuvos kariuomenėje“, nes tokia esą susiklosčiusi tradicija.

Kilo diskusijos

Nors V.Tutkus iš karto paprašė Seimo narius priimti sprendimą dėl jo atleidimo, parlamentarai įsitraukė į diskusiją, ar tai turėtų būti padaryta jau antradienį.

Valdančiosios Tautos prisikėlimo partijos (TPP) frakcijos seniūnas Laimontas Dinius siūlė iš posėdžio darbotvarkės išbraukti V.Tutkaus atleidimo klausimą. „Nėra pateikta kandidatūra į kariuomenės vado pareigas“, - argumentavo pasiūlymą TPP frakcijos vadovas.

Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė ragino Seimo narius nepritarti L.Diniaus pasiūlymui. „Kariuomenės vado V.Tutkaus kadencija baigiasi birželio 30 dieną. Pagal įstatymą, jis negali ilgiau eiti šių pareigų. O mes nebeturėsime posėdžių iki liepos 7 dienos, todėl negalėsime atleisti kadenciją baigusio kariuomenės vado ir įstumsime kariuomenę bei visą Lietuvą į nepavydėtiną padėtį“, - sakė R.Juknevičienė.

Į tai opozicinių socialdemokratų atstovas Algirdas Sysas ironiškai paklausė ministrės, kaip ji bei visa valdančioji Tėvynės sąjungos frakcija balsavo dėl Aukščiausiojo Teismo pirmininko Vytauto Greičiaus atleidimo. „Jau metus Aukščiausiasis Teismas yra be įgaliojimus turinčio pirmininko, nes kadenciją baigęs neatleistas iš pareigų, o Seimas niekaip jo formaliai neatleidžia, taip pat ir Tėvynės sąjungos dėka“, - priminė A.Sysas.

Bet dauguma parlamentarų nepritarė pasiūlymui išimti šį klausimą iš darbotvarkės.

Siūlė palikti

Vis dėlto, svarstymų metu opozicija teiravosi valdančiosios daugumos, ar yra surasta tinkama darbo vieta patyrusiam karininkui V.Tutkui. „Yra unikali galimybė jam užimti NATO karinio komiteto vadovo postą. Tai būtų aukščiausias generolo įvertinimas. Bet kol kas net nepradėta diskusija dėl jo delegavimo į šias pareigas“, - priminė socialdemokratas Gediminas Kirkilas.

Tiek R.Juknevičienė, tiek prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Mindaugas Ladiga tvirtino, kad NATO karinio komiteto vadovo paskyrimas yra dar ateities klausimas. V.Tutkus pripažino, kad toliau gali dirbti diplomatinėje tarnyboje.

Socialdemokratai siūlė, kad V.Tutkus dar vienai penkerių metų kadencijai. Tačiau krašto apsaugos ministrė su tuo nesutiko: „Įstatyme parašyta, kad paskirtasis kariuomenės vadas eina pareigas ne ilgiau kaip penkerius metus. Viskas, taškas. Kitai kadencijai jo skirti nebegalima, nes tai jau būtų ilgiau nei penkeri metai“.

Pasinaudojusiai teisinių procedūrų galimybėmis, opozicijai buvo netgi pavykę atidėti balsavimą dėl V.Tutkaus atleidimo iš kariuomenės vado pareigų iš rytinio į popietinį posėdį. Tačiau galų gale balsų dauguma buvo priimtas nutarimas dėl pritarimo atleisti kadenciją baigiantį kariuomenės vadą.

Bus laikinasis vadas

Kol kas nežinoma, kas pakeis V.Tutkų kariuomenės vado poste.

Neoficialiomis žiniomis, tai gali būti dabar Jungtinių Amerikos Valstijose esančioje NATO vadavietėje tarnaujantis brigados generolas Arvydas Pocius. Jo kandidatūra priimtina ir R.Juknevičienei, ir valdančiajai Tėvynės sąjungai.

Tačiau sprendimą dėl naujojo kariuomenės vado kandidatūros priims naujoji prezidentė Dalia Grybauskaitė, kai liepos 12 dieną prisieks ir pradės eiti valstybės vadovo pareigas.

Nuo birželio 30 dienos iki naujojo kariuomenės vado paskyrimo šias pareigas laikinai eis krašto apsaugos ministrės paskirtas vienas aukščiausių šalies karininkų. Greičiausiai tai bus Gynybos štabo viršininkas flotilės admirolas Kęstutis Macijauskas.


Šiame straipsnyje: Tutkuskadencijabalsavimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių