- Ignas Jačauskas
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidentė Dalia Grybauskaitė vakar pareiškė, jog Vyriausybės darbą vertints tik tuomet, kai bus ką vertinti. Kalbėdama apie euro įvedimą, ji taip pat leido suprasti, kad pasigedo Vyriausybės pastangų įsiklausyti į tai, ką mano žmonės.
Vakar apsilankiusi Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje Prezidentė pažėrė netiesioginės kritikos Vyriausybei. Paklausta, ką mano apie 100 Vyriausybės darbo dienų, tvirtino kol kas vertinti nesiimanti, nes vertinti nėra ko.
"Labai įdomus klausimas, bet į jį norėčiau atsakyti taip, kad Vyriausybės darbą vertinsiu tuomet, kai bus ką vertinti", – vakar sakė šalies vadovė.
D.Grybauskaitė kalboje kariūnams taip pat užsiminė, jog sprendimus reikia daryti net rizikuojant suklysti: "Klaidą galima ištaisyti, o nieko nedarymo ištaisyti neįmanoma."
"Aš ateinu kiekvieną dieną į biurą ir mokausi kiekvieną dieną. Turiu skaityti, turiu daug žinoti. Panašios situacijos nebesikartoja. Kiekvieną dieną reikia priimti sprendimą jau kitu pagrindu, kitų žinių pagrindu ir prisiimti atsakomybę už jau priimtus sprendimus, ko dažniausiai trūksta kai kuriems vadovams šalyje. Baiminamasi prisiimti atsakomybę arba yra mėginimas permesti ją kitam ar iš viso nepriimti sprendimų", – kalbėjo ji.
Vis dėlto paklausta, ar išsakytus žodžius galima taikyti Vyriausybei, D.Grybauskaitė atsakė: "Neskubėkime – dar tik 100 dienų."
Šalies vadovė griežta buvo ir dėl Vyriausybės laikysenos sprendžiant euro įvedimo klausimus – anot jos, dėl euro įvedimo reikia tartis su gyventojais, tačiau ar tam reikia referendumo – teks apsispręsti vėliau.
Šalies vadovė teigė, kad Lietuvos stojimo į ES sutartyje numatyta įsivesti eurą ir Lietuva tai padarys, kai bus pasirengusi.
"Mūsų stojimo sutartyje 2004 m., kuri buvo priimta referendumu, yra vienas toks sakinys – kad Lietuva įsives eurą tuomet, kai tik bus pasirengusi tai padaryti. Tad kai būsime pasirengę, tuomet ir įsivesime", – sakė D.Grybauskaitė.
Simbolinė sukaktis
Prieš savaitę suėjo šimtas dienų, kai dirba socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus vadovaujamas Ministrų kabinetas. Jo ministrai prisiekė praėjusių metų gruodžio 13 d.
Šešioliktoje Vyriausybėje su premjeru dirba aštuoni socialdemokratų, keturi Darbo partijos, du Tvarkos ir teisingumo partijos atstovai, vienas Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovas.
Opozicija ir kiti politikai dažniausiai laikosi nerašytos taisyklės pernelyg nekritikuoti Vyriausybės, kol jos darbui nesukako 100 dienų.
Komentarai
Vytautas Dumbliauskas
Politologas
Kol kas nematau jokios įtampos tarp Vyriausybės ir prezidentūros. Prezidentė visiškai vietoje pasakė, kad dar nėra ką vertinti. Kai bus darbai – bus ir vertinimas. Apskritai, sukakus vos 100 dienų Vyriausybei, nekorektiška ją smerkti. Aš pritarčiau Prezidentei ir dėl euro – Prezidentė rodo pagarbą piliečių nuomonei, juk matome, kad nemažas procentas piliečių nusiteikę neigiamai, o Vyriausybė akivaizdžiai rodo, kad tos nuomonės nenori.
Tačiau aš įtampos dėl nuomonių skirtumo tarp prezidentūros ir Vyriausybės nematau. Premjeras A.Butkevičius ne toks žmogus, kad eitų kaktomuša į konfliktą su Prezidente, manau, jis stengsis laviruoti.
Netgi jei prisimintume, kaip sunkiai buvo formuojama Vyriausybė, – pagalvokite, juk Prezidentė tvirtindama Ministrų kabinetą deda parašą, o kai dedi parašą, juk pagalvoji, kur jį dedi, atsakai už sprendimą. Prezidentė pasiekė, kad artimiausi Viktoro Uspaskicho žmonės netapo ministrais, ir tai nebuvo koks nors užsispyrimas, bet viskas vyko dėl to, kad į valdžią nepatektų teisiami žmonės. Jei neklystu, socialdemokratų kandidatams nebuvo priekaištų, net patys Darbo partijos kandidatai kai kurie tiko. Tad viskas buvo daroma tik tam, kad nuimtų tą gaidžio skiauterę, – jis buvo išdidus po rinkimų, planavo būti premjeru. Tai Prezidentė pasiekė.
Lauras Bielinis
Politologas
Mano galva, kalbant apie realius rezultatus, visos viltys visuomenėje nukreiptos į Vyriausybę. Jau kelintą mėnesį matome, kad žmonės labiau reaguoja ne tiek į griežtas kalbas, kiek į sprendimus. Todėl į konfliktinį panašus prezidentūros komunikavimas daugiausia gali pakenkti pačiai Prezidentei. Ji šiuo metu yra kalbėtoja, kuri save eksponuoja kaip asmenį, kontroliuojantį visus ir griežtai sudėliojantį figūras į savo vietas.
Dėl euro – taip, kalbėt reikia ir Vyriausybė kalba, aiškina žmonėms. O kalbant apie referendumą – specifiniais klausimais, ypač tais, kurie susiję su finansais, referendumas yra maksimaliai populistinis žiūrėjimas į problemą, jos varymas į medį. Čia reikalingas ne referendumas, o specialistų tarpusavio dialogas. Taigi spręsti turi specialistai – viena, ką mano bankininkai, ekonomistai, kita – ką mano bobutė.
Taip, Prezidentė ir apie Vyriausybę pasakė, kad vertinti nėra už ką, bet kodėl nėra už ką – nepasakyta. Kokius kriterijus ji išsakė, pagal kuriuos galima vertinti? Manyčiau, kad 100 Vyriausybės dienų yra geros vien jau tuo, kad Vyriausybė nieko nepridirbo, nepadarė skandalingų sprendimų, kurie būtų pabloginę situaciją probleminėse srityse.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prezidentas pareiškė užuojautą dėl LSMU profesorės emeritės N. Misiūnienės mirties
Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pareiškė užuojautą dėl Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorės emeritės Nijolės Misiūnienės mirties. ...
-
Praėjusią savaitę NATO naikintuvai tris kartus kilo lydėti Rusijos orlaivių
Pastarąją savaitę NATO oro policijos funkcijas Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai 3 kartus kilo atpažinti ir lydėti tarptautinę oro erdvę pažeidusių Rusijos orlaivių, pirmadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM). ...
-
Vilniečiai norėtų kamerų ant tiltų – savivaldybė jų įrengti neskuba: neturime pagrindo4
Kamerų sostinės gatvėse netrūksta, tik Vilniaus tiltai – nestebima zona. Vilniečiai sako, kad kameros ant tiltų užtikrintų jų saugumą, padėtų greičiau surasti dingusius asmenis ir galėtų veikti kaip savižudybių prevencija. ...
-
Valdžios akiratyje – piktnaudžiaujantys bedarbiai: ypač pylos gauna jaunimas
Lietuvos darbdaviai sunerimę. Tarp bedarbių daugėja piktnaudžiavimo atvejų. Iš darbo išėję žmonės randa įvairiausių būdų, kaip išmoką gauti kuo ilgiau, o gavę darbo pasiūlymą jo atsisako. Dėl to kitų metų išmok...
-
Sinoptikės prognozė: po audringo gamtos pokšto – džiuginanti savaitė
Lietuvoje jau iškrito pirmasis sniegas ir siaučia nuostolių pridariusi audra. Sinoptikė Elvyra Latvėnaitė dalijasi, kokių orų galime tikėtis artimiausiomis dienomis. ...
-
Kitąmet keisis medikų atlyginimai: susiderėjome kaip susiderėjome1
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir devynios medikus vienijančios profesinių sąjungų organizacijos pirmadienį pasirašė naują Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) šakos kolektyvinę sutartį. Kaip praneša ministerija,...
-
Ilgasis Vėlinių savaitgalis: daugiau nei pusšimčiui vaikų ieškojo saugios aplinkos
Nesaikingas alkoholio vartojimas, žodiniai konfliktai ir panaudota fizinė jėga – dažniausios situacijos, dėl kurių praėjusį Visų Šventųjų ir Vėlinių savaitgalį šeimoms prireikė vaiko teisių gynėjų pagalbos. Skaičiuojama, ...
-
Kaišiadoryse vyks šaulių pratybos „Juodas vanagas“2
Lapkričio 8–10 dienomis Lietuvos šaulių sąjunga (LŠS) Kaišiadorių mieste organizuoja pratybas „Juodas vanagas 2024“. ...
-
Sunkiai sužaloto R. Kuliešiaus reabilitacijoje – viltis ir kasdieniai maži laimėjimai1
Vasarą sunkiai sužalotam 43 metų Rokui Kuliešiui nuo rugsėjo viduryje startavusios paramos rinkimo akcijos pradžios jau surinkta 58,273 tūkst. eurų. Šeimai, itin sudėtingam R. Kuliešiaus gydymo ir reabilitacijos procesui, reikia su...
-
Lietuva ir Šveicarija skirs 10 mln. eurų šalies pilietinio įsitraukimo stiprinimui2
Siekiant stiprinti pilietinį įsitraukimą, Lietuva ir Šveicarija tam skirs 10,36 mln. eurų. Lietuva prie šios sumos prisidės 15 proc. bendrojo finansavimo lėšų dalimi. ...