- „Kauno dienos“, „Politico“ inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos centrinis bankas (ECB) yra pasirengęs atnaujinti savo banknotų dizainą ir atsisakyti istorinės langų ir tiltų temos, kuri Europos piliečių piniginėse vyravo pastaruosius 21 metus.
Kviečia balsuoti
Banknotus ketinama pakeisti vienu iš septynių ECB neseniai pristatytų dizaino variantų, kurie apima gamtos vaizdus, pavyzdžiui, paukščius ir upes, ir Europos ateities, jos vertybių ir bendros Senojo žemyno tapatybės simbolius.
ECB atveria duris diskusijoms didžiajai euro zonos visuomenei per konsultacijas, kurios vyks iki rugpjūčio pabaigos. Visi euro zonos piliečiai galės dalyvauti apklausoje, kuri rengiama ECB svetainėje.
Centrinis Bankas taip pat kurs tikslines grupes, siekdamas užtikrinti, kad nuomonės iš visos euro zonos būtų atstovaujamos vienodai.
Vis dėlto visos šios konsultacijos prasidėjo ne itin sklandžiai: ECB pirmininkė Christine Lagarde per socialinį tinklą „Twitter“ buvo priversta raminti apklausos starto laukusius europiečius informuodama, kad dėl vėlavimo ir kitų problemų kaltos techninės kliūtys.
Nacionalinis neutralumas
„Siekdami užkirsti kelią padirbinėjmui ir sumažinti poveikį aplinkai, kuriame naują aukštųjų technologijų banknotų seriją, – tikina vykdomosios valdybos narys Fabio Panetta. – Esame įsipareigoję naudoti grynuosius pinigus ir užtikrinti, kad visada būtų galima pasirinkti galimybę atsiskaityti viešaisiais pinigais.“
Tačiau neaišku, ar ECB tikrai įsiklausys į visuomenės nuomonę dėl galutinio naujojo eurų dizaino. Banko valdančioji taryba sprendimą priims tik 2024 m.
Šešis iš septynių pasiūlymų parengė 2021 m. gruodžio mėnesį ECB paskirta ekspertų komanda, kuri juos atrinko iš viso 29 pasiūlytų dizaino variantų sąrašo. ECB valdančioji taryba nusprendė pridėti dar vieną variantą, pavadinta Europos kultūra, esą siekiant akcentuoti Europos tapatybę.
Svarbi užduotis – neįžeisti nacionalinio jautrumo pasirenkant temas ar asmenybes, kurios būtų susijusios su konkrečia šalimi. Dėl šios priežasties ir buvo pasirinkti gamtos motyvai.
Už naujųjų euro banknotų dizainą atsakingai grupei buvo pavesta sukurti kiekvieno pasiūlymo istoriją, nurodant priežastis, kodėl kiekviena iš jų yra verčiausia dėmesio.
Grupė turėjo žengti atsargiai, kad neįžeistų nacionalinio jautrumo pasirinkdama temas ar asmenybes, kurios būtų susijusios su konkrečia šalimi. Ekspertų aiškinimu, dėl šios priežasties ir buvo pasirinktos gamtos temos, tokios kaip paukščiai ar upės, nes jos abi simbolizuoja sienų nebuvimą ir tarpusavio ryšį tarp Europos šalių.
Iššūkis dizaineriams
Prieš du dešimtmečius vykusiame pirmajame ECB banknotų dizaino konkurse paukščių tema pralaimėjo nedideliu skirtumu. Nors dabar kupiūrose nėra nei vanagų, nei balandžių ženklų, tačiau ant 50 eurų banknoto yra vieta, skirta pelėdai – paukščiui, su kuriuo save yra sulyginusi ir pati Ch. Lagarde.
„Mano siekis yra būti pelėda, kuri dažnai asocijuojasi su trupučiu išminties“, – vienoje iš spaudos konferencijų kalbėjo pati Ch. Legarde.
Kitos atrinktos temos buvo rankų vaizdavimas, kuris turėtų asocijuotis su bendru Europos kūrimu, o Europos ateičiai atspindėti pasirinkti stilizuoti dar tik gimsiančių europiečių portretai.
Šios idėjos bus tikras iššūkis ECB dizaineriams. Pats Centrinis Bankas pripažino, kad atvaizduoti kai kurias labai abstrakčias temas yra gana sudėtinga užduotis.
ECB ekspertų grupė taip pat perspėjo, kad septintasis pasiūlymas, pavadinimu „Mūsų Europa, mes patys“, netgi gali virsti nesusipratimu, nes ji grindžiama bendros Europos kultūrinės tapatybės idėja. Tačiau Senajame žemyne egzistuoja galybė skirčių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
JK parlamentas svarstys eutanazijos įstatymą
Britų įstatymų leidėjai penktadienį svarstys kontroversišką bei daug emocijų sukėlusį įstatymo projektą, kuriam įsigaliojus Junginė Karalystė (JK) nutiestų kelią legalizuoti eutanaziją nepagydomai sergantiems ligoniams. ...
-
V. Putinas „nemato pagrindo panikuoti“ dėl nuvertėjančio rublio3
Tęsiantis rublio nuvertėjimui, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „nemato pagrindo panikuoti“. „Padėtis kontroliuojama“, – sakė jis ketvirtadienį viršūnių susitikimo Kazachstano sostinėje Astanoje kuluaruose. Ru...
-
Sakartvelo premjeras: šalies siekis įstoti į ES atidedamas iki 2028 metų4
Sakartvelo ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė ketvirtadienį paskelbė, kad šalies siekis įstoti į Europos Sąjungą (ES) atidedamas iki 2028 metų. ...
-
Švedija prašo Kinijos bendradarbiauti tyrime dėl kabelių Baltijos jūroje pažeidimo2
Švedija ketvirtadienį nusiuntė Kinijai oficialų prašymą bendradarbiauti atliekant tyrimą dėl dviejų kabelių Baltijos jūroje pažeidimo, sakė šalies ministras pirmininkas. ...
-
Rumunijos KT nurodė perskaičiuoti per prezidento rinkimų pirmąjį ratą atiduotus balsus1
Ketvirtadienį Rumunijos Konstitucinis Teismas nurodė perskaičiuoti per pirmąjį prezidento rinkimų ratą atiduotus balsus, kai kraštutinių dešiniųjų kandidatas netikėtai užėmė pirmaujančią poziciją. ...
-
Australijoje priimtas socialinių tinklų draudimas vaikams
Australijos įstatymų leidėjai ketvirtadienį priėmė svarbias taisykles, pagal kurias jaunesniems nei 16 metų asmenims bus uždrausta naudotis socialiniais tinklais. ...
-
Europos Parlamentas ragina surengti naujus rinkimus Sakartvele6
Įvertinę svarbius pažeidimus, europarlamentarai ketvirtadienį atsisakė pripažinti parlamento rinkimų Sakartvele rezultatus ir paragino per ateinančius metus surengti naujus rinkimus, sakoma Europos Parlamento (EP) pranešime žiniasklaidai. ...
-
Lenkijos Seimas pritarė siūlymui Kūčias paskelbti nedarbo diena1
Lenkijos Seimas trečiadienį priėmė švenčių dienas reglamentuojančio įstatymo pataisą, pagal kurią Kūčios, gruodžio 24-oji, oficialiai taps nedarbo diena. ...
-
Lenkija iš ES fondų gaus 9,28 mlrd. eurų
Lenkijos fondų ir regioninės politikos ministrė Katarzyna Pelczynska-Nalecz ketvirtadienį su oficialiu vizitu lankėsi Briuselyje, kur susitiko su Europos Sąjungos kolegomis. Ji pažymėjo, kad jos vizitas susijęs ir su kitais klausimais, pavyzdžiui, Le...
-
Ukrainos jūrų koridoriumi eksportuota 85 mln. tonų prekių
Ukrainos jūrų koridorius ir toliau įrodo savo efektyvumą ir patikimumą net ir ekstremaliai sunkiomis karo sąlygomis. ...