- Šarūnė Kutinskaitė-Būdavienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Glaustai: kone dviejų savaičių žygis bus paskutinis, kitąmet Tautvydas visus norinčius kvies ant dviračių sėsti kelioms dienoms.
-
Mina gerumo kilometrus: ypatingą dukrą auginantis T. Piragis kviečia burtis kilniam tikslui
-
Mina gerumo kilometrus: ypatingą dukrą auginantis T. Piragis kviečia burtis kilniam tikslui
-
Mina gerumo kilometrus: ypatingą dukrą auginantis T. Piragis kviečia burtis kilniam tikslui
-
Mina gerumo kilometrus: ypatingą dukrą auginantis T. Piragis kviečia burtis kilniam tikslui
Tautvydas Piragis dviratį mina ne vien tik savo malonumui. Kiekvienu pedalo paspaudimu vyras prisideda prie paramos žmonėms, turintiems Dauno sindromą, ir šviečiamosios programos.
Kilnus mynimas
Apie Lutone gyvenantį anykštėną T. Piragį dienraštis rašė kiek daugiau nei prieš pusmetį. Dviratį laisvu metu mėgstantis minti vyras skaitytojams tąsyk pasakojo apie savo dukrelę, kuri turi Dauno sindromą ir netikėtai užgimusią idėją.
„Per Kamilės gimtadienį pasakiau bičiuliams apie savo planus surengti žygį dviračiu. Tuomet jie tik nusijuokė manydami, kad fantazuoju. Kai kitą rytą ėmiau planuoti maršrutą, visiems teko patikėti. Nei žinojau, kaip ruoštis kelionei, nei klausiau kieno nors patarimų. Tačiau žinojau, kodėl tai darysiu, ir viską atidaviau likimui į rankas“, – apie iniciatyvą, kuri virto tradiciniu dviračių žygiu su kilniu tikslu, pasakojo T. Piragis.
Asmeninio archyvo nuotr.
Iš pradžių planavęs tiesiog numinti iš Anglijos į Lietuvą, jau netrukus Tautvydas nusprendė padėti Lietuvoje gyvenantiems Dauno sindromą turintiems žmonėms ir jų artimiesiems. Taip kiekvienas vyro žygis virto ir pinigų rinkimo maratonu. Per penkerius metus lietuvis surinko apie 20 tūkst. eurų.
„Žygio metu renkame aukas ir šiuos pinigus skiriame šviečiamosioms programoms Lietuvoje, kad kuo didesnė visuomenės dalis sužinotų: žmonės, turintys Dauno sindromą, yra visiškai tokie patys, kaip ir mes, – nori gyventi, mylėti, dirbti, o svarbiausia – nebūti atskirtyje“, – pasakojo T. Piragis.
Padeda kitiems
Geradarių paaukotos lėšos buvo skirtos įvairioms edukacinėms programoms, Dauno sindromą turintiems vaikams sveikatinti.
Surinktomis lėšomis finansuotas socialinis filmas moksleiviams „Ne nurašyk, o palaikyk“ apie jų̨ bendraamžius, turinčius šį sindromą. Lietuvos Seime surengta konferencija „Specialiųjų poreikių (negalią) turinčių vaikų ugdymo problemos ir perspektyvos“. Pinigai buvo skirti vaikų, turinčių Dauno sindromą, gyvenančių Lietuvos vaikų globos namuose, terapijai su žirgais. Taip pat šeimų, kuriose auga tokie vaikai, specializuotoms vasaros stovykloms. Tautvydas stengiasi padėti ir kitokius vaikus auginančioms šeimoms iš karo siaubiamos Ukrainos.
Kol kas dar dviratis nesutvarkytas. Reikia vežti į servisą.
„Kartais sulaukiu klausimų, kiek pats prisidedu prie šios idėjos. Įvairiai. Būna – 200, būna – 300, būna, kad ir 500 svarų įdedu į sąskaitą. Žinoma, mano išlaidos yra kur kas didesnės. Vien tai, kad mindamas dviratį nedirbu tris savaites, man atsieina tikrai nemažai pinigų, – entuziastas skaičiavo, kad kiekvienas toks dviračių žygis jo šeimai kainuoja daugiau nei 6 tūkst. svarų. – Kai pagalvoju, už tiek jau galėčiau suorganizuoti ne vieną, o dvi geras keliones su šeima.“
Lydi žmona su dukra
Pirmasis dviračių žygis įvyko 2018-aisiais. Tąkart Tautvydas mynė iš Jungtinės Karalystės į Lietuvą.
„Aš pajudėjau iš Anglijos, draugas – iš Švedijos. Man buvo sunkiau, nes su savimi gabenau visus daiktus. Draugą lydėjo automobilis. Abu susitikome Bremene, o iš ten mynėme į Lietuvą“, – T. Piragis pasakojo, kad žmona Diana tais metais prie jo neprisijungė.
Moteris liko namuose ir visą laiką palaikė telefoninį ryšį. Po metų, antrojo žygio metu, Diana sėdo prie automobilio vairo ir kartu su mažyle lydėjo vyrą.
„Tais metais numynėme daugiau kaip 3 tūkst. km. Man tai kas, aš ant dviračio, vėjas pučia, galvą vėdina, o žmonytei nebuvo lengva. Reikėjo ir naviguoti, ir mus sekti. Be to, dar ir mažylė šalia. Aišku, gerai bent tiek, kad Kamilė rami, jai patinka važiuoti automobiliu“, – T. Piragis pasakojo, kad dviračių žygiai ne visuomet vyko sklandžiai.
Komanda: žmona Diana ant dviračio nesėda – kartu su dukrele vyrą lydi automobiliu. T. Piragio nuotr.
Kartą kuprinė, kurią laikė ant pečių, užspaudė nervą, todėl kurį laiką teko vairuoti viena ranka. Kai buvo labai sunku, Tautvydas stojo, traukė dukrelės nuotrauką ir sėmėsi jėgų.
„Buvo ir taip, kad Vokietijoje dingo interneto ryšys. Maždaug 4 valandas žmonytė su dukrele nieko nežinojo apie mane, o aš – apie jas. Svarbiausia tokiais momentais nestresuoti ir įjungti šaltą mąstymą. Tada viskas išsisprendžia“, – nuotykiais kelyje dalijosi žygeivis.
Dviratis vyks atskirai
Šiemet vyks šeštasis Tautvydo organizuojamas dviračių žygis. Kartu su dar keliais bendraminčiais, viena kurių yra garsi Lietuvos dviratininkė, daugkartinė įvairių čempionatų laimėtoja ir prizininkė Edita Pučinskaitė, vyras nusprendė apvažiuoti visą Lietuvą. Šiuo metu vyksta pasiruošimas.
„Kol kas dviratis dar nesutvarkytas. Reikia vežti į servisą. Meistrai prieš kiekvieną tokį žygį išrenka mano dviratį, vienas detales pakeičia, kitas sutepa, patikrina stabdžius, padangas. Kodėl pats netvarkau dviračio? Visų pirma, reikėtų pirkti raktus, o tai kainuotų ne vieną šimtą svarų. Be to, iš šeimos turėčiau atimti kelias dienas, kurias galėtume praleisti drauge. Geriau tegul darbus atlieka specialistai“, – T. Piragis pasakojo, kad paruoštą dviratį perduos pavežėjams, kurie dviratę transporto priemonę atgabens į Lietuvą.
Nors jis pats su žmona ir dukrele į gimtinę važiuos automobiliu, dviračio gabenti drauge su savimi nesiryžo.
„Dviratis brangus, maža kas gali nutikti tokį kelią vežantis jį ant stogo“, – kalbėjo T. Piragis.
Transformacija: Tautvydo pomėgis minti dviratį prieš šešerius metus virto kilnia iniciatyva. T. Piragio nuotr.
Paskutinis toks žygis
Tradicinio dviračių žygio, kuriuo bus skleidžiama žinutė apie tai, kad kiekvienam žmogui turi būti suteikta galimybė įrodyti, kad jis kažką gali, startas numatytas liepos 27-ąją Anykščiuose. Tiesa, iš numatytos vietos Tautvydas pajudės vienas.
„Išvažiuosiu apie 3 val. nakties, kai dar bus tamsu. Nenoriu rizikuoti kitais žmonėmis. Patys suprantate, visko būna“, – likę komandos nariai, anot T. Piragio, prisijungs prašvitus. Dešimt dienų truksiančio žygio sudėtis nuolat pildysis, todėl tam tikromis atkarpomis tikslo link judės ne keli, o keliolika ar net kelios dešimtys entuziastų.
Įprastai tokių žygių metu dviratininkai stengiasi kuo mažiau išlaidauti. Ieško nemokamos nakvynės, o sutaupytus pinigus skiria kilniam tikslui. Šiemet tradicijos nesikeičia, o nakvynės vietų sąrašas sparčiai pildosi. Telšiuose entuziastams viešbutį užsakė vienos kavinės bendraturtė, su kuria Tautvydas atsitiktinai susipažino praėjusio žygio metu. Šilutėje nakvyne pasirūpino moteris, auginantį Dauno sindromą turintį sūnų. Kaune penkiems dviratininkams pastogę suteiks verslininkė Inga Budrienė.
„Išties tai mums labai sekasi. Esu dėkingas visiems, kurie mums padeda. Beliko suderinti nakvynes Panevėžuje, Širvintose ir pajūryje. Mums nereikia kažko ypatingo. Svarbu stogas“, – T. Piragis vylėsi, kad šį klausimą pavyks išspręsti, o jei ne, dviratininkai nakvos palapinėse.
Tokios trukmės žygis, anot Tautvydo, paskutinis. Kitais metais visus norinčius jis kvies ant dviračių pasivažinėti kelias dienas.
„Per daug išlaidų ir laiko. Geriau jį praleisiu su savo žmonyte ir dukrele“, – baigdamas pokalbį T. Piragis visus norinčius rugpjūčio 5-ąją kvietė atvykti į Joniškį, kur finišuos žygeiviai. Čia vyks iškilmingos sutiktuvės, dalyvaus daugybė svečių.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Įžiebtos Vilniaus, Kauno, Klaipėdos eglės: kuri gražiausia?2
Kaunas, Vilnius ir Klaipėda jau įžiebė savo Kalėdų eglutes. Nemažai žmonių diskutuoja, kuri žaliaskarė gražiausia, kuri gal turi trūkumų. ...
-
Su meile – nuo bendruomenės: Kauno senamiestyje suspindo eglutė3
16 metų pagrindinę Kauno eglę Rotušės aikštėje kūrusi menininkė Jolanta Šmidtienė šįkart pateikė improvizaciją: padabino eglę M. Valančiaus gatvėje. ...
-
Seserų benediktinių jubiliejus: kviečia džiaugtis kartu1
„Kasdien siunčiame maldas į dangų už kiekvieną žmogų“, – sako sesuo Gabrielė, priklausanti vienuolių bendruomenei, kuri dabar mini neeilinį jubiliejų. ...
-
Pienocentrą Kaune valdanti įmonė dėl paveldosaugos pažeidimų neteks miesto paramos3
Kauno Laisvės alėjoje esančių Pienocentro rūmų savininkas dėl Kultūros paveldo departamento (KPD) nustatytų fasado tvarkybos pažeidimų neteks miesto paramos, tačiau galės jos prašyti vėl, sako savivaldybė. ...
-
Įžiebtos Vilniaus ir Kauno Kalėdų eglės: kuri žaliaskarė jums gražesnė?22
Kaunas ir Vilnius jau įžiebė savo Kalėdų egles. Kaip ir kasmet, pasipylė diskusijos, kuri žaliaskarė šiemet gražesnė. ...
-
Energijos užtenka ir mokslams, ir savanorystei1
Ringaudiškis Antanas Venskūnas – Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) studentas, savanoris, mielai kimbantis tvarkyti fortus ir aktyvus Kauno rajono gyventojas. „Kauno diena“ kviečia iš arčiau susipažinti su Rindaugų bendr...
-
Kaune užbaigtos antrojo A. Meškinio tilto statybos30
Automagistralėje ties Kaunu baigtos antrojo A. Meškinio (Kleboniškio) tilto statybos, praneša „Via Lietuva“. ...
-
LSMU Kauno ligoninės ortopedai traumatologai pacientus priims šiuolaikiškose patalpose15
Iki šiol Gedimino gatvėje paslaugas teikę traumatologai ruošiasi įkurtuvėms naujose erdvėse Šilainiuose. Kauno miesto tarybai pritarus, baigtas statyti Ortopedijos traumatologijos korpusas su moderniomis operacinėmis, palatomis, kons...
-
Kauno rajone įžiebta Kalėdų eglė! (vaizdo įrašas)6
Penktadienio vakarą Raudondvario dvare įžiebta pagrindinė Kauno rajono Kalėdų eglė. ...
-
Literatūros vaidmuo krizės metu – kokią galią turi rašytojai?6
Įvairių krizių purtomoje Europoje ne vienus metus stebimas visuomenės susiskaldymas ir radikalių jėgų kilimas. Kokia rašytojų ir poetų įtaka susiklosčius šiai situacijai? Ar jie gali suteikti žodį nutildytiems balsams ir inicijuoti p...