- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nuo kitos savaitės į mokyklas galės grįžti pradinių klasių moksleiviai, tačiau ugdymo įstaigose tarp mokinių reikės išlaikyti bent vieno metro atstumą, vengti skirtingų klasių kontakto, prioritetą teikti grupinių veiklų organizavimui lauke, ketvirtadienį pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
„Švelnėjant karantino sąlygoms ir po truputį įprastam gyvenimui grįžtant į savo vėžes, atsiveria ir mokyklos. Privalome rūpintis ir užtikrinti sveikatai saugią aplinką mokiniams, mokytojams, kitiems mokyklos darbuotojams. Kartu su Sveikatos apsaugos ministerija parengėme rekomendacijas dėl saugaus ugdymo proceso organizavimo. Pažymime, kad grįžti į mokyklas nėra privaloma, bet leidžiama, jeigu to pageidauja mokyklos bendruomenė“, – pranešime cituojamas švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.
Anot ministerijos, mokyklos galės ir toliau dirbti nuotoliniu būdu: vesti pamokas, teiki švietimo pagalbą, konsultacijas, arba galės pradėti dirbti įprastu bei mišriu būdu, užtikrinant kuo mažesnį mokinių kontaktą su kitais ugdymo proceso dalyviais.
Sprendimą dėl ugdymo formos – nuotolinės ar kontaktinės – priima pati mokykla ar jos steigėjas.
Vengti skirtingų klasių kontaktų
Kaip teigia ministerija, ugdant vaikus mokyklose, svarbu užtikrinti, kad mokiniai tiek per pamokas, tiek po pamokų mažiau kontaktuotų.
„Esant galimybei, vienos klasės mokiniams ugdymo veiklos turėtų būti organizuojamos toje pačioje mokymo patalpoje: jei yra poreikis, skirtingi mokytojai turėtų atvykti į klasei priskirtą patalpą, o ne mokiniai vykti pas mokytoją. Mokiniai neturėtų turėti tiesioginio kontakto su darbuotojais, į kurių pareigas neįeina tiesioginis darbas su mokiniais“, – rašoma pranešime.
ŠMSM teigimu, pagal galimybes turėtų būti koreguojamas švietimo įstaigos darbo laikas, skirtingų klasių pamokų pradžia ir pabaiga, pertraukų laikas, kad būtų atskiriami skirtingose klasėse ugdomi mokiniai, kai jie atvyksta į ar išvyksta iš švietimo įstaigos, naudojasi bendromis švietimo įstaigos patalpomis, ilsisi pertraukų metu, valgo.
Negali būti organizuojamas maitinimas švediško stalo principu, kai maistą įsideda patys mokiniai. Mokyklų vadovams siūloma svarstyti galimybę mokinių maitinimą organizuoti mokymosi klasėse ar kitose ugdymo patalpose.
Rekomenduojama, jei yra galimybė, priskirti skirtingoms klasėms skirtingus įėjimus ir išėjimus.
Būtina išlaikyti vieno metro atstumą
Pasak ministerijos, jei ugdymo veiklos ar mokinių konsultacijos organizuojamos klasėse ar kitose patalpose, jos turi būti įrengtos taip, kad tarp sėdinčių mokinių būtų išlaikomas ne mažesnis kaip vieno metro atstumas. Skatinama šį atstumą išlaikyti nuolatos tarp visų švietimo įstaigoje esančių asmenų.
„Rekomenduojama švietimo pagalbos specialistams dirbti su mokiniais nuotoliniu būdu. Jei organizuojamos kontaktinės švietimo pagalbos specialistų konsultacijos, jos turi būti teikiamos individualiai ar vienu metu dirbama tik su tos pačios klasės mokiniais. Konsultacijų metu turi būti išlaikomas ne mažesnis kaip vieno metro atstumas. Jei išlaikyti saugaus atstumo neįmanoma, pagal galimybes trumpinti kontakto laiką iki 15 minučių“, – rašoma pranešime.
Dažnai vėdinti patalpas, dezinfekuoti paviršius
Kaip teigia ŠMSM, patalpos, kuriose vyksta pamokos, konsultacijos ar kitos ugdymo veiklos, turi būti išvėdinamos prieš atvykstant mokiniams ir kiekvienos pertraukos metu.
Jei ugdymo priemone, inventoriumi naudojasi daugiau kaip vienas mokinys, jos turi būti išvalomos ir dezinfekuojamos po kiekvieno panaudojimo.
Mokyklą galės lankyti tik mokiniai, kurie nekarščiuoja, neturi ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių.
Dažnai liečiami paviršiai – ugdymo priemonės, durų rankenos, durų rėmai, stalų paviršiai, kėdžių atramos, laiptinės turėklai, elektros jungikliai – valomi paviršiams valyti skirtu valikliu ne rečiau kaip du kartus per dieną.
Be to, jei organizuojamas mokinių pavėžėjimas, tarp transporto priemonėje sėdinčių mokinių turi būti išlaikomas vieno metro atstumas.
Galios bendri higienos reikalavimai
Pasak ministerijos, prie įėjimo į švietimo įstaigą turi būti pateikta informacija apie asmens higienos laikymosi būtinybę – rankų higieną, kosėjimo, čiaudėjimo etiketą – apie prievolę dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones. Įstaigos viduje privalu užtikrinti tinkamas sąlygas rankų higienai ir dezinfekcijai.
„Kaip ir kitas švietimo – darželius, neformaliojo švietimo įstaigas – mokyklą galės lankyti tik mokiniai, kurie nekarščiuoja, neturi ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių. Tokie patys reikalavimai taikomi ir darbuotojams“, – rašoma pranešime.
Rekomenduojama prie įėjimo į mokyklą matuoti visų atvykstančių į švietimo įstaigą asmenų kūno temperatūrą ir neleisti karščiuojančių.
Nustačius, kad mokiniui ar mokyklos darbuotojui ugdymo proceso metu pasireiškė karščiavimas, ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ar kitų užkrečiamųjų ligų požymiai, pavyzdžiui, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, jie nedelsiant turi būti izoliuojami, konsultuojamasi Karštąja koronaviruso linija 1808 dėl tolimesnių veiksmų.
„Jei ligos požymiai pasireiškė mokiniui, nedelsiant pranešama jo tėvams“, – informuoja ministerija.
Kaip teigiama pranešime, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija taip pat yra rekomendavusi mokykloms ruošiantis perėjimui iš ugdymo organizavimo nuotoliniu būdu į ugdymo organizavimą mokykloje įvertinti švietimo įstaigos darbuotojų galimas darbo apimtis – kiek darbuotojų nėra rizikos grupėje ir savo noru gali dirbti kontaktinį darbą švietimo įstaigoje, įvertinti, kiek yra mokinių, kurių tėvai nori, kad jų vaikai ir toliau būtų ugdomi nuotoliniu būdu, kiek mokytis švietimo įstaigoje.
„Organizuojant ugdymą mokykloje, rekomenduojama skirti daugiau dėmesio mokinių sveikatos gebėjimų ugdymui, mokinių fiziniam aktyvumui. Pagal galimybes ugdymo proceso didžiąją dalį rekomenduojama organizuoti lauke įstaigos teritorijoje, išlaikant atstumą tarp mokinių klasių“, – teigia ŠMSM.
Anot ministerijos, teikiant švietimo, mokymosi pagalbą rekomenduojama teikti prioritetą vaikams, kurie karantino metu patyrė mokymosi sunkumų, taip pat pasiūlyti psichologinę pagalbą mokiniams, kurie išgyvena psichologinę krizę, kurių šeimos nariai serga ar sirgo koronaviruso infekcija ar kurių tėvai karantino metu dirba kontaktinį darbą vykdant su viruso plitimo prevencija susijusias priemones.
Švelninant karantino sąlygas, Vyriausybė leido nuo gegužės 25 dienos į mokyklas grįžti pradinio ugdymo mokiniams.
Pagal pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas besimokantiems mokiniams į ugdymo įstaigas leista grįžti nuo birželio 1 dienos.
Be kita ko, nuo gegužės 25-osios leidžiama ugdytis ir specialiųjų mokyklų mokiniams, bendrojo ugdymo mokyklų specialiųjų (lavinamųjų) klasių mokiniams.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
A. Valujavičius: 100 tūkst. sekėjų babai buvo ne rodiklis – klausdavo, kada susirasiu normalų darbą2
Keliautojas Aurimas Valujavičius šeštadienį grįžo į Kauno kultūros centro „Girstučio“ padalinio salės sceną, kurioje kadaise su bendraamžiais šventė šimtadienį. Šįkart – ne su šokiais ir ...
-
V. Terlecko našlei siūloma skirti valstybinę rentą3
Trečiadienį posėdžiausianti laikinoji Vyriausybė ketina apsispręsti dėl valstybinės rentos skyrimo Nepriklausomybės Akto Signataro Vlado Terlecko našlei Reginai Stasei Terleckienei. ...
-
„Mane nori pagrobti“: abejingumas vaiko pagalbos šauksmui šokiruoja9
Sostinės centre prie nepažįstamųjų prieina vaikas, prašo pagalbos ir sako, kad jį nori pagrobti. Toks buvo atliekamas eksperimentas, o jo rezultatai – liūdina. Praeiviai abejingai praėjo pro šalį. ...
-
Sinoptikai: šiąnakt Lietuvoje numatomas nedidelis lietus
Sekmadienio naktį daug kur numatomas nedidelis lietus. Vėjas pietvakarių, 8-13 m/s, vietomis gūsiai kils iki 15-20 m/s. Temperatūra svyruos tarp 3-8 laipsnių šilumos. Dieną daug kur palis. Vėjas pietvakarių, 8-13 m/s, vietomis gūsiai iki 15-20...
-
Jau oficialu: mažinamas pareigūnų darbo krūvis3
Siekiant mažinti darbo krūvį pareigūnai nebeturės lydėti didžiagabaričių transporto priemonių – tą numatančioms pataisoms šią savaitę pritarė Seimas. ...
-
Sapiegų rūmuose pagerbti mecenatai, jiems įteikti atminimo ženklai
Vilniuje Sapiegų rūmuose penktadienį pagerbti nacionaliniai, savivaldybių ir bendruomenių mecenatai. ...
-
Vyriausybė nepritaria siūlymui leisti sudaryti klases nesant minimaliam mokinių skaičiui
Vyriausybė nepritaria siūlymui leisti sudaryti mokyklose klases, net jei jos nepasiekia minimalaus reikalavimo surinkti 21 mokinį. ...
-
Kompensuoti pradėtų produktų įsigijo beveik 50 susiduriančiųjų su mitybos nepakankamumu
Pradėjus kompensuoti didžiąją dalį medicininių produktų kainos su mitybos nepakankamumu susiduriantiems žmonėms, šia galimybe per du mėnesius pasinaudojo beveik pusšimtis žmonių. ...
-
„Dviračio žiniose“ nebeišvysime A. Ramanausko: peliuko vaidmenį perėmė kitas aktorius (papildyta)102
Prokuratūrai atliekant tyrimą dėl galimo kurstymo smurtauti, visuomeninis transliuotojas LRT nutraukė bendradarbiavimą su televizijos laidų vedėju Algiu Ramanausku. ...
-
„Rugutės“ padėkos vakarą nušvietė ir sušildė gerumo šiluma
„Žalgirio“ arenos amfiteatras penktadienį buvo sklidinas gėrio, dainų ir padėkų. Čia vyko rudeninės paramos akcijos „Rugutės“ fondui baigiamasis koncertas „Draugystės gija“. Susirinko akcijoje dalyvavusių š...