- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Viskas paprasta: lyderis turi suprasti, iš ko susideda laimė, įkvėpti žmones būti laimingesnius nelaimingame pasaulyje ir mokėti priimti nesėkmes. Nors pasakyti lengva, o padaryti sunku, pasak Harvardo verslo mokyklos profesorių, būtent šie dalykai apibrėžia lyderystę. Tačiau kaip viso to išmokti?
Laimė nėra jausmas
Laimė nėra jausmas – tuo įsitikinęs Harvardo verslo mokyklos profesorius, dienraščio „The Atlantic“ apžvalgininkas, „The New York Times“ bestselerių autorius Arthuras C. Brooksas, kuris savo mintimis apie laimę pasidalys lapkričio 20-ąją Vilniuje, koncertų salėje „Compensa“ vyksiančioje Pasaulinėje lyderystės konferencijoje.
„Kalakuto kvapas nėra Padėkos dienos vakarienė, o laimė nėra jausmas. Kalakuto kvapas tėra Padėkos dienos vakarienės įrodymas, o patiriamas laimės jausmas yra tikrosios laimės įrodymas“, – sako A. C. Brooksas.
Vakarienė susideda iš baltymų, angliavandenių ir riebalų, o laimė, anot profesoriaus, taip pat turi tris makroelementus. Tai pasimėgavimas, pasitenkinimas ir prasmė. „Šių trijų dalykų reikia, kad taptume laimingesniais žmonėmis“, – teigia A. C. Brooksas.
Anot profesoriaus, svarbiausią vaidmenį šioje laimės trijulėje sudaro prasmė: „Galiu ilgai išbūti be pasimėgavimo, galiu gyventi be pasitenkinimo, tačiau joks laimingas žmogus nė dešimties minučių neištvers be prasmės jausmo. Tai neįmanoma.“
Norint laimės formulę pritaikyti savo gyvenime, reikalingi įpročiai, o laimingiausių žmonių įpročiai, pasak A. C. Brookso, yra tikėjimas, šeima, draugai ir darbas.
Nelaimingas pasaulis
Profesorius atkreipia dėmesį į tris dalykus, pasauliniu mastu sudrumstusius laimės klimatą.
„Pirmoji laimės klimato problema įvyko maždaug 2008–2012 m. Ne, tai ne finansų krizė, – sako A. C. Brooksas. – Maždaug tuo metu visas pasaulis įsigijo išmaniuosius telefonus ir įsistebeilijo į juos pamiršdamas santykius. Kita, palyginti neseniai patirta krizė buvo koronaviruso pandemija, dar labiau sustiprinusi technologines tendencijas ir vienatvę.“
Trečias dalykas, pamažu stumiantis mus žemyn ir apie kurį kalbame mažiausiai, nors lyderiai turėtų į tai atkreipti dėmesį, yra neapykanta: „Politika, aktyvizmas – viskas persmelkianti ideologija: neįmanoma nueiti į bažnyčią nesusiduriant su ideologija, negali nueiti į kavinę neišgirdęs apie politiką. Taip jau susiklostė, kad viskas, apie ką kalbame, tėra skirtumai, patiriami konfliktai, kaimynai, kurių nemėgstame, nes jie balsuoja už tą kitą vyruką. Šitaip gimsta neapykanta ir panieka.“
Pasak profesoriaus, norint telkti žmones, reikia kilstelėti juos, suvienyti laimės ir meilės ryšiais, o tai padaryti gali tik stiprios asmenybės.
Nesėkmė – pažangos dalis
Tikri lyderiai turi mokėti ir tinkamai žvelgti į nesėkmes. Tuo įsitikinusi Harvardo verslo mokyklos profesorė, daugybės knygų, straipsnių ir tyrimų autorė Amy Edmondson, kuri nuo 2011-ųjų puikuojasi geriausių vadybos mąstytojų sąrašo „Thinkers 50“ viršūnėje.
„Nors visi suprantame, kad nesėkmės yra pažangos dalis, tačiau viskas ne taip paprasta, nes nesėkmės nuojauta mus stabdo ir nuvilia, – sako ji. – Giliai širdyje žinome, kad nesėkmė yra blogai, to išmokome jau mokykloje ir būtent todėl mums pradėjo rūpėti, ką apie mus galvoja kiti žmonės.“
Šiandien gyvename neramiais laikais ir nesėkmės nuojauta yra kaip niekada stipri, tačiau neramiais laikais inovacijos yra svarbesnės nei bet kada anksčiau, tad būtina ieškoti būdų ir spręsti problemas be baimės nusivilti.
Negalime būti tobuli, tad turime atsispirti perfekcionizmui ir išsikelti realių tikslų. Audringame pasaulyje audros neišvengiamos, tad turime išmokti plaukti savo laivu.
Naujos teritorijos
„Pagrindinės nesėkmės, paprastai patiriamos gerai pažįstamoje teritorijoje, yra nepageidaujami rezultatai, kuriuos dažniausiai sukelia žmogaus klaida, – sako A. Edmondson. – Tačiau egzistuoja ir tinkamų nesėkmių rūšis, kurią apibrėžiu kaip nepageidaujamą apgalvoto ėjimo į naują teritoriją rezultatą. Tai tinkama klaidų rūšis.“
Iliustruodama savo apibrėžimą, A. Edmondson pateikia išradėjo Thomo Edisono pavyzdį: „Kai prie garsiojo išradėjo priėjęs laboratorijos asistentas paklausė, kaip jam sekasi ištverti šitiek nesėkmių, T. Edisonas atsakė, kad tai nėra nesėkmės – jis atrado 10 tūkst. būdų, kurie neveikia.“
Išradėjas, pasak profesorės, suprato tinkamų nesėkmių rūšį ir būtent šis suvokimas padėjo drąsiai žengti į naują, dar nepramintą lauką.
Išsikelti realių tikslų
„Norint išnaudoti nesėkmes, svarbu suprasti, kad klaida įvyksta naujoje, nepažinioje teritorijoje. Nesvarbu, kalbama apie elektrą ar apie naują gyvenimo partnerį, nesėkmės sukuria galimybių pasistūmėti į priekį. Išnagrinėjus nesėkmės pamoką, galima tuo pasinaudoti siekiant didžiojo tikslo“, – sako profesorė, kuri taip pat dalyvaus lapkritį sostinėje vyksiančioje, lyderystei įkvėpti skirtoje konferencijoje.
Tai jau penkioliktoji konferencija, kurioje šiemet pranešimus skaitys ir savo patirtimi dalysis penki JAV ir keturi Lietuvos pranešėjai. Konferencijoje dalyvaujantys įvairių sričių ekspertai atvirai pasakos apie savo sėkmes, nesėkmes ir išmoktas pamokas, iliustruojančias, kad lyderystė įkvepia, paskatina ir nukreipia, o pokytį kuria paprasti žmonės.
„Negalime būti tobuli, tad turime atsispirti perfekcionizmui ir išsikelti realių tikslų. Audringame pasaulyje audros neišvengiamos, tad turime išmokti plaukti savo laivu“, – sako A. Edmondson.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
V. Terlecko našlei siūloma skirti valstybinę rentą1
Trečiadienį posėdžiausianti laikinoji Vyriausybė ketina apsispręsti dėl valstybinės rentos skyrimo Nepriklausomybės Akto Signataro Vlado Terlecko našlei Reginai Stasei Terleckienei. ...
-
„Mane nori pagrobti“: abejingumas vaiko pagalbos šauksmui šokiruoja3
Sostinės centre prie nepažįstamųjų prieina vaikas, prašo pagalbos ir sako, kad jį nori pagrobti. Toks buvo atliekamas eksperimentas, o jo rezultatai – liūdina. Praeiviai abejingai praėjo pro šalį. ...
-
Sinoptikai: šiąnakt Lietuvoje numatomas nedidelis lietus
Sekmadienio naktį daug kur numatomas nedidelis lietus. Vėjas pietvakarių, 8-13 m/s, vietomis gūsiai kils iki 15-20 m/s. Temperatūra svyruos tarp 3-8 laipsnių šilumos. Dieną daug kur palis. Vėjas pietvakarių, 8-13 m/s, vietomis gūsiai iki 15-20...
-
Jau oficialu: mažinamas pareigūnų darbo krūvis3
Siekiant mažinti darbo krūvį pareigūnai nebeturės lydėti didžiagabaričių transporto priemonių – tą numatančioms pataisoms šią savaitę pritarė Seimas. ...
-
Sapiegų rūmuose pagerbti mecenatai, jiems įteikti atminimo ženklai
Vilniuje Sapiegų rūmuose penktadienį pagerbti nacionaliniai, savivaldybių ir bendruomenių mecenatai. ...
-
Vyriausybė nepritaria siūlymui leisti sudaryti klases nesant minimaliam mokinių skaičiui
Vyriausybė nepritaria siūlymui leisti sudaryti mokyklose klases, net jei jos nepasiekia minimalaus reikalavimo surinkti 21 mokinį. ...
-
Kompensuoti pradėtų produktų įsigijo beveik 50 susiduriančiųjų su mitybos nepakankamumu
Pradėjus kompensuoti didžiąją dalį medicininių produktų kainos su mitybos nepakankamumu susiduriantiems žmonėms, šia galimybe per du mėnesius pasinaudojo beveik pusšimtis žmonių. ...
-
„Dviračio žiniose“ nebeišvysime A. Ramanausko: peliuko vaidmenį perėmė kitas aktorius (papildyta)85
Prokuratūrai atliekant tyrimą dėl galimo kurstymo smurtauti, visuomeninis transliuotojas LRT nutraukė bendradarbiavimą su televizijos laidų vedėju Algiu Ramanausku. ...
-
„Rugutės“ padėkos vakarą nušvietė ir sušildė gerumo šiluma
„Žalgirio“ arenos amfiteatras penktadienį buvo sklidinas gėrio, dainų ir padėkų. Čia vyko rudeninės paramos akcijos „Rugutės“ fondui baigiamasis koncertas „Draugystės gija“. Susirinko akcijoje dalyvavusių š...
-
Rotušėje apdovanoti Garbės kraujo donorai6
Penktadienį Vilniaus rotušėje pagerbta 150 asmenų, šiemet pelniusių Garbės kraujo donoro vardą. ...