V. Landsbergis kritikuoja Medininkų žudynių tyrimą, tikisi nepriklausomo įvertinimo

Pirmasis atkurtos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis sako, kad Medininkų žudynių byla buvo tiriama atsainiai, jis tikisi nepriklausomo tyrimo vertinimo.

„Medininkų byla, kaip paprastai sakoma, iš tikrųjų yra Lietuvos byla, nebe apie nusikaltimą, o apie nusikaltimo netyrimą ir netyrimo netyrimą, tad galimą dangstomą netyrimo nusikaltimą anuomet, vis laukiant išganingosios senaties dėl dviejų ar daugiau žmonių nužudymo, pagal kodeksą, jokiu būdu ne dėl tarpvalstybinio-teroristinio ir karo nusikaltimo“, – Medininkuose pirmadienį minint prieš 32 metus čia sovietų saugumiečių įvykdytas Lietuvos pareigūnų žudynes, sakė V. Landsbergis.

Pasak jo, prezidentei Daliai Grybauskaitei inicijavus senaties už minėtus nusikaltimus panaikinimą, „netyrimas išsiraitė kitokiais šunkeliais“.

„Atrodo, pareigūnai, kaip kokie vyrukai galų gale susitarė: nurašome ant Nikulino (nuteisto Konstantino Michailovo – BNS) ir galų gale uždarome“. Dėl teisinio suokalbio teksto – spėlioju, nedalyvavau – bet esmė būtų tokia: ar beverta šiandien tikėtis, kad iškils dar faktų ir liudininkų, kurių Lietuvos teisingumui nereikia?“, – svarstė buvęs Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas.

Teisingumo kalnas mums per aukštas, per sunkūs mūrai, pro kuriuos joja lietuviai.

„Teisingumo kalnas mums per aukštas, per sunkūs mūrai, pro kuriuos joja lietuviai. O aš vis pasvajoju, kol tebeesu: gal dar pasiryš, o gal ateis prezidentas, kuris įsteigs jurisprudencinį darinį, visai nepriklausomą nuo teisėjų partijos, kad ištirtų šio nusikaltimo netyrimo netyrimo bylą. Dar lauksiu, mat šio išbandymo dar neišlaikėme“, – kalbėjo V. Landsbergis.

Pasak jo, karo nusikaltimais kaltintas dabar jau miręs buvęs Vilniaus OMON vadas Boleslovas Makutinovičius yra liudijęs teisme, kad užtikrino logistiką žudikams iš Rygos OMON.

Jis kėlė klausimą ir dėl B. Makutinovičiaus vaidmens byloje, ar jis buvo apklaustas Medininkų žudynių byloje ir ar figūravo byloje bent kaip svarbus liudininkas. B. Makutinovičius buvo išteisintas byloje po mirties.

„Man regis, ne, nors jo pavardę minėjo net ant mirties slenksčio prabilęs Tomas Šernas. Ne (...), dabar jis dalyvauja visų aukščiausiame teisme“, – sakė V. Landsbergis.

Jis taip pat priminė, jog tuomečiai Aukščiausios Tarybos deputatas Nikolajus Medvedevas ir Muitinės vadovas Valerijonas Valickas viešumoje galėjo turėti vertingos informacijos tiriant bylą, tačiau jie žudikų pavardžių neįvardijo.

V. Landsbergis taip pat kėlė klausimą, kodėl Medininkų byla nėra paskelbta viešai.

1991 metų liepos 31-ąją Medininkų pasienio poste prie sienos su Baltarusija sovietų omonininkai nužudė septynis Lietuvos pareigūnus – tai Mindaugas Balavakas, Algimantas Juozakas, Juozas Janonis, Algirdas Kazlauskas, Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius, Ričardas Rabavičius nuo šautinių žaizdų galvoje mirė ligoninėje rugpjūčio 2-ąją. Vienintelio sunkiai sužeisto muitinės pareigūno Tomo Šerno gyvybę medikams pavyko išgelbėti.

Dėl Medininkų žudynių nuteistas ir laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę atlieka buvęs OMON milicininkas Konstantinas Michailovas.

Dar tris omonininkus – Andrejų Laktionovą, Česlavą Mlyniką ir Aleksandrą Ryžovą – Lietuvos teismai griežčiausia bausme nuteisė už akių, nes Rusija atsisako juos išduoti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Koks šlykštus ..

kur p a s l ė p ė kgbe OŽYS, padarytus nusikaltimus ?

kur p a s l ė p ė kgbe OŽYS, padarytus nusikaltimus ? portretas
s a k o , jog sukišo į "maišą" ir g e r a i užrišo -- , o MAZGĄ į s i k š o sau į užpakalį , kad viskas liktų a m ž i n o j e paslaptyje.

klausimas

klausimas portretas
o kada bus istirta tv boksto zudynes?
VISI KOMENTARAI 32

Galerijos

Daugiau straipsnių