Griūva Krymo tiltas

Mao (1893–1976) buvo gana aukštas, stambokas ir kalbėjo labai šaižiu, kone moterišku, įkyrios turgaus prekeivės balsu. Nors kinų, kaip ir rusų bei korėjiečių bandymai įgyvendinti Karlo Heinricho Marxo (1818–1883) ir Friedricho Engelso (1820–1895) idėjas patyrė absoliutų fiasko bei pražudė milijonus žmonių, šio marksizmo apaštalo nederėtų laikyti vėpla.

Mao laikais Kinijos Liaudies Respublika pasigamino branduolinį ginklą, o likus ketveriems metams iki didžiojo pirmininko susitikimo su protėviais, žengė vieną sukčiausių politinių manevrų ir užmezgė diplomatinius santykius su savo didžiuoju priešu (Jungtinėmis Amerikos Valstijomis).

"Mao gebėjo žaisti klastingai ir gudriai, kaip tik sugeba azijietiškos kilmės žmonės, sukurdamas savas padlaižiavimo, išdavystės ir žiauraus, negailestingo keršto taisykles", – skelbia kilmingos baudžiauninkų giminės palikuoniui Nikitai Sergejevičiui (1894–1971) priskiriami žodžiai.

Teigiama, kad būsimasis Kinijos pirmininkas gimė 1893 m. gruodžio 26 d. Šaošanio kaimelyje (Hunano provincija) klestinčio ūkininko Mao Yichango (1870–1920) ir dievobaimingos budistės Wen Qimei (1867–1919) šeimoje. Tėvas buvo gana griežtas. Jis reikalavo disciplinos ir neretai lupdavo atžalas.

Ilgametė patirtis liudija, kad pačiais aršiausiais marksizmo sektantais tampa ne proletariato ir net ne nomenklatūros atstovai, o pernelyg išprusę vidurinio ir aukštesnio luomų jaunuoliai, nežinantys, ką veikti su įgytomis žiniomis.

Pačiais aršiausiais marksizmo sektantais tampa ne proletariato ir net ne nomenklatūros atstovai, o pernelyg išprusę vidurinio ir aukštesnio luomų jaunuoliai, nežinantys, ką veikti su įgytomis žiniomis.

Nors didžiąją savo gyvenimo dalį Mao, kaip ir dauguma kairiųjų, dėjosi darbininkų ir vargstančių valstiečių užtarėju, "paprasto žmogaus egzistencija" jo netraukė. Kaip ir Vladimiras Iljičius (1870–1924), būsimasis Kinijos pirmininkas didžiąją dalį savo jaunystės laiko skyrė skaitymui, apmąstymams ir kitai intelektualinei veiklai, o ne sunkiam fiziniam darbui mėšlu dvokiančiuose laukuose ar įkaitusiu metalu atsiduodančiose gamyklose.

Po daugelio metų didžiojo Kinijos marksizmo apaštalo mąstymą perprasti siekę žmonės tikino, kad Mao mintyse ir darbuose galima įžvelgti ne tik K.H.Marxo, F.Engelso, V.Iljičiaus, platesniems visuomenės sluoksniams menkai žinomo Piotro Aleksejevičiaus Kropotkino (1842–1921), bet ir Konfucijaus (551–479 m. pr. Kr.) sekėjų bei vakariečių Immanuelio Kanto (1724–1804) ir Georgo Wilhelmo Friedricho Hegelio (1770–1831) įtaką.

Taip pat teigiama, kad Mao itin žavėjosi iškiliomis, visam pasauliui svarbiomis asmenybėmis, pvz., Napoleonu (1769–1821).

Pirmoji XX a. pusė Kinijos civilizacijai nepateikė nieko džiuginančio. Monarcho institucija buvo likviduota, tačiau valstybė taip ir neturėjo naujos, stiprios ir vieningos vyriausybės. Miestai žengė modernizacijos keliu, ekonomika kilo, tačiau už šių procesų slypėjo tūkstančių kvalifikuotų darbininkų, nekvalifikuotų juodadarbių ir į miestus užsidirbti, valkatauti bei vogti maisto persikėlusių valstiečių vargo pagimdytas pyktis.

Tik nedaugelis bendruomenės narių (turtingesnių ir pasiturinčių kinų bei Kinijoje gyvenančių užsieniečių) galėjo mėgautis bei džiaugtis naujos brėkštančios epochos vaisiais.

Situacija Kinijos provincijoje buvo dar liūdnesnė. Nuvertus monarcho instituciją, daugelyje nuo didžiųjų urbanizuotų vietovių nutolusių kraštų įsitvirtino įvairiausio plauko militarizuotos grupuotės. Jų vadeivos, praminti "karo vadais", šiose žemėse tvarkėsi it savuose kiemuose.

Kitaip tariant, net ir XX a. didelė Kinijos dalis vis dar tebegyveno feodalinės epochos nuotaikomis. Šiuo metu vieningai sutariama, kad pagrindine Kinijos komunistinės revoliucijos smogiamąja jėga buvo ne miestų proletariatas, o valstietija.

Manoma, kad marksizmu Mao susidomėjo XX a. antrojo dešimtmečio pabaigoje arba trečiojo pradžioje, dirbdamas Pekino bibliotekoje. Čia jam esą teko daug bendrauti su bibliotekai vadovavusiu kairiuoju intelektualu Li Dazhao (1889–1927).

1921 m. Šanchajuje įvyko steigiamasis Kinijos komunistų partijos suvažiavimas, kuriame dalyvavo net 13 žmonių. Hunano provincijai atstovavęs Mao buvo vienas jų.

Politinė dirva Kinijoje maištams ir perversmams buvo itin palanki, o jos kaimynė SSRS buvo suinteresuota, kad šioje valstybėje įvyktų proletariato revoliucija. Sovietų nomenklatūra veikiausiai tikėjo, kad sėkmingas komunistų įsitvirtinimas Kinijoje galėtų pateikti teigiamą pavyzdį kitiems Azijos kraštams ir suduoti skaudų smūgį kolonijų Tolimuosiuose Rytuose turinčioms "kapitalistinėms" valstybėms.

Dėl to trečiajame ir ketvirtajame XX. a dešimtmetyje Kinijos miestus užplūdo SSRS šnipai, įtakos agentai ir įvairiausi trenkti idealistai bei avantiūristai.

"Ketvirtosios valdybos komanda smagiai pakeliavo. Paaiškėjo, kad net kiek pernelyg smagiai. Per Naujųjų metų vakarėlį alkoholis liejosi laisvai ir kažkur Pietų Kinijos jūroje Ulanovskis prisigėrė su grupele draugiškų britų. Kirschneris prisistatė kaip "Scelder-Consortium" atstovas, o vėliau, linksmybėms įsisiūbavus, atskleidė savo naujiesiems draugams planus pardavinėti ginklus pelningoje Kinijos rinkoje. Ulanovskio nelaimei – ir jam nežinant, nes britai išgėrę liežuvį už dantų laikė daug geriau nei jis, – jo Naujųjų metų sutiktuvių draugai buvo britų pareigūnai iš Šanchajaus municipalinės policijos Kriminalinių nusikaltimų tyrimų departamento, grįžtantys į Kiniją po atostogų. Kilo pavojus Ulanovskio priedangai dar nė nespėjus jam atvykti į Kiniją", – pasakojama Oweno Matthewso (1971) knygoje apie Richardą Sorgę (1895–1944).

Vos po kelių savaičių nuo įsikūrimo Šanchajuje R.Sorgė (kodinis vardas Ramsay) SSRS slaptosioms tarnyboms pranešė, kad Chiang Kai-sheko (1887–1975) dešinieji ir kai kurie jiems priešiški "karo vadai" siekia sudaryti prieš komunistus nukreiptą sąjungą.

P.S. Griūva Krymo tiltas, / referendumuose išreikšta tautos valia statytas, / Gulago vatinkomis sutvirtintas. / Dėl JAV laivų plaukiojimo nirštančios vėgėlės / Šiaurės Korėjos tralerių šaukiasi, / cemento nuolaužų prispausti karšiai / tvarų stintų šventės algoritmą sudarinėja.


Šiame straipsnyje: KinijamarksizmasMao

NAUJAUSI KOMENTARAI

to taip rusai ne

to taip rusai ne portretas
šūdu virsta litvinų kvailas pasipūtimas. Griauna pokario rusų statytus paminklus o restauruoja carinius. Ir nė puse žodžio neužsimena kad tai ne litvinįnų kūriniai. Pavyzdžių yra. Soboras. Pastatytas caro Aleksandro nurodymu, projektuotas rusų, statytas rusų meistrų. Tiesą sakant tokią statybą pelkėje net šiais laikais lietuviai vargu ar išbezdėtų.

Taip ,rusai tikrai ne

Taip ,rusai tikrai ne  portretas
socializmo pradininkai.Bet,net geriausi dalykai jų laduškose šūdu virsta .

žydo karlo marlo

žydo karlo marlo portretas
idėjų diegimui Rusijoje vadovavo - tikrai ne rusai. Pirmasis bolševikų CK pervesmui organizuoti, viso 7 nariai. Penki žydai, įskaitant Leniną, čiurka Sralinas joškė visarionovičius, dabar vadintūsi kartvelu ir Būbnov. Gal Rusas, gal žydas, niekur nenurodyta. Va taip. Beje, tarp socializmo kūrėjų ryškiai reiškėsi lietuviai, putna ir uborevičius. Nužudė sukilėlių prieš bolševikus rusų ir baltarusių tikrai daugiau negu bolševikai iš Lietuvos ištrėmė. Lenkas, motina lietuvė, dzeržinskis irgi socializmą kūrė. Visokie sniečkūs, grabauskaitės ir barazovskiai aukštos prabos socializmo kūrėjai.Taip kad nereikia pirsnoti - ne rusai socializmo kūrimo pradininkai.
VISI KOMENTARAI 15

Galerijos

  • Kodėl mes ne Amerika?
    Kodėl mes ne Amerika?

    Kodėl mūsų rinkimų kampanijos atrodo kaip melancholijos persmelktas moliūgas juodame lauke. Lauke, kur mėnulis šviečia visur, išskyrus jį. ...

    1
  • E. Lucasas: Europa privalo skirti daugiau lėšų gynybai
    E. Lucasas: Europa privalo skirti daugiau lėšų gynybai

    Buvęs (ir galimai būsimas) JAV prezidentas Donaldas Trumpas į aljansus žiūri per sandorių prizmę. Jo kalbose nėra miglotos retorikos apie vadinamosios D dienos išsilaipinimą, Berlyno sieną ar džiaugsmingą Europos susivienijimą 1989–19...

    1
  • Poetų ar miestų karas?
    Poetų ar miestų karas?

    Kiekviena XX a. kauniečių karta užaugo su sava Vilniaus idėja. Dabar nė vienas jų vasaros neįsivaizduoja be pajūrio, tarpukariu ateities neįsivaizdavo be Vilniaus. Jų nenoru „nurimti be Vilniaus“ sumaniai pasinaudojo ir Kremlius, š...

    3
  • Kiekviena diena – lyg asilų šventė
    Kiekviena diena – lyg asilų šventė

    Vos tik dienraštyje pasirodė straipsnis apie trijų Baltijos šalių sėkmę, patirtą per 20 metų Europos Sąjungoje, iškart sučiurleno komentatorių pagiežos upeliai. ...

    17
  • V. Matijošaitis apie verslo pasitraukimą iš Rusijos: visi žinojo, kad čia buvo tik laiko klausimas
    V. Matijošaitis apie verslo pasitraukimą iš Rusijos: visi žinojo, kad čia buvo tik laiko klausimas

    Jeigu iki šiol dirbčiau versle, pastarasis laikotarpis būtų skirtas vien atsakinėjimui į klausimus „kas, kaip, kada ir už kiek“. Tema jau išsemta, bet klausimai pilasi toliau. Kai kas negali susitaikyti su mintimi, kad „Vi...

    103
  • Palangoje galėjome stebėti vieningos kultūros Europą
    Palangoje galėjome stebėti vieningos kultūros Europą

    Savaitgalį teko praleisti Palangoje. Mero Šarūno Vaitkaus kvietimu teko dalyvauti Palangoje įvykusiame Europos brasbandų (varinių pučiamųjų orkestrų) čempionate. ...

    2
  • Nusilenkti Mamai
    Nusilenkti Mamai

    Draugė net šastelėjo nuo mobiliojo telefono. „Nenoriu matyti to išsigimimo!“ – nė nedirstelėjo į nuotrauką, kurioje ant baltai užklotos pakylos gėlių jūroje guli ... šuo. Pašarvotas. Savo skausmu socialin...

    1
  • Skaniai gyvename
    Skaniai gyvename

    Valgai vynuogę ir stebiesi: Pietų kraštų vaisius vidury žiemos. Kaduise, prieš 30 metų, ir rudenį negaudavai. O dabartės – bet kuriuo metu, bet kokiais kiekiais. Bet kažkas kikena: gal jis nežino, kaip tikros vynuogės atrodo: gels...

    13
  • Putinai kyla į paviršių
    Putinai kyla į paviršių

    Bolševikai nebuvo vienintelė jėga 1917-aisiais siekusi perimti valdžią Rusijoje. Tų pačių metų rugsėjo 10–13 d. (matyt, pagal Grigalijaus kalendorių) savo laimę išbandė ir generolas Lavras Georgijevičius (1870–1918), mies...

    8
  • Juoda – tai balta
    Juoda – tai balta

    Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos daugumos turėjo nė kiek nenustebinti kreivais minčių vingiais ne pirmąkart pasižyminčio Rusijos atstovo V. Nebenzios kritika dėl naujai parengto rezoliucijos projekto, šįkart liečiančio bosnių musulmonų gen...

    4
Daugiau straipsnių