Lietuvos universiteto ir kalbos politikos šimtmečių pamokos

Praėjo 2022-ieji, kurie buvo dedikuoti universitetams ir skirti Lietuvos universiteto (LU) steigimo Kaune 100 metų sukakčiai paminėti, tačiau tikriausiai nedaug kas žinome, kad prieš 100 metų lietuvių kalbai pirmą kartą istorijoje buvo suteiktas valstybinės kalbos statusas.

Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad šios dvi sukaktys tarpusavyje nesusijusios, tačiau iš tiesų yra daug bendra tarp LU įsteigimo ir lietuvių kalbos kaip valstybinės kalbos statuso įteisinimo. 1922-uosius galima sieti ne tik su pirmo modernaus universiteto įsteigimu Kaune, bet ir kalbos politikos formavimu, lietuvių kalbos standartizavimu ir lietuvių kalbos vartojimo visuose visuomenės sluoksniuose įtvirtinimu.

Kas bendra?

Kalbos politika pirmiausia yra siejama su bendra valstybės politika. Žinoma, tuo laikotarpiu nedaug buvo kalbama apie kalbos politiką, tačiau pirmųjų Vyriausybių sprendimai, LR Seimo įstatymai ir nutarimai, publikuoti ir paskelbti laikinose Vyriausybės žiniose (leidžiamose lietuvių, lenkų, baltarusių ir žydų kalbomis), kartu ir pirmojo modernaus universiteto – LU sprendimai, archyvuose saugomi dokumentai patvirtina tvirtą kalbos politikos formavimą ir lietuvių kalbos puoselėjimą ir jos vartojimo įtvirtinimą tuometėje valstybėje.

Sąlyčio taškų iš tiesų yra labai daug. Pirmiausia būtina prisiminti, kad  Lietuvos nepriklausomybės paskelbimas yra grindžiamas Tautų pavasario judėjimu, siejamu su tautiškumu, lietuvybe ir identitetu, suvokiamu per lietuvių kalbą.

Todėl Lietuvos Nepriklausomybės Aktą pasirašiusieji siekė įteisinti lietuvių kalbos kaip valstybinės kalbos statusą ir įtvirtinti lietuvių kalbos vartojimą visose institucijose, veiklos srityse ir visuomenės sluoksniuose.

Lietuvių kalba iki tol per visą Lietuvos valstybės raidos istoriją niekada nebuvo vartojama kaip valstybinė, administracinė kalba. Elitas iki tol savo sluoksniuose taip pat ne visada vartojo lietuvių kalbą ir  susibūrimuose veikiau kalbėdavo lenkų kalba.

Tam, kad lietuvių kalbos statusas būtų įtvirtintas, reikėjo ne tik politinių sprendimų, bet ir visuomenės susitelkimo ir sąmoningumo.

Dalis valstybės Nepriklausomybės Aktą paskelbusiųjų – Pirmojo Seimo ir Vyriausybės narių, visuomenės veikėjų, tarp kurių buvo daug kalbininkų, humanitarų, teisininkų, filosofų, žurnalų redaktorių ir vertėjų, buvo ir pirmojo modernaus LU Kaune įkūrėjų ir universiteto bendruomenės nariai.

LU įsteigę žymūs veikėjai, elito dalis, rėmė Lietuvos valstybingumo idėją, grindžiamą lietuvybe, tautiškumu, suvokiamu per lietuvių kalbą ir jos vartojimą. Natūralu, kad tuo metu įsteigtas universitetas buvo priemonė, padedanti ne tik įtvirtinti lietuvių kalbos vartojimą, bet kartu ir išmokyti taisyklingos ir standartizuotos lietuvių kalbos.

Svarbi priemonė

LU statutas, kuris buvo išleistas lietuvių kalba su vertimu į anglų kalbą, nusakė lietuvių kalbos vartojimo universitete gaires, nustatydamas, kad studijos universitete vyksta lietuvių kalba.

Tai ne tik atspindi bendrų Vyriausybės politinių sprendimų įtvirtinimą tuometėje Lietuvos švietimo sistemoje ir moderniame universitete, tačiau ir siejasi su lietuvių kalbos vartojimo įtvirtinimu universitete, terminijos kūrimu ir vadovėlių rašymu lietuvių kalba. Kartu tai privertė atsisukti ir į lietuvių kalbos žinias, nes ne visi universiteto dėstytojai ir studentai kalbėjo gražia taisyklinga lietuvių kalba ir ją mokėjo.

Viena to priežasčių buvo tai, kad ne visi aukštuomenės ir elito nariai mokėjo lietuvių kalbą ir savo aplinkoje ne visada ja kalbėjo. Paminėtina ir tai, kad kai kurie Lietuvos universiteto dėstytojai išsilavinimą buvo įgiję Paryžiuje, Berlyne, Krokuvoje, Peterburge. LU statutas ir akademinis reguliaminas nusakė, kad dėstytojai privalėjo išmokti lietuvių kalbą per dvejus metus.

Studentai nelietuviai taip pat turėjo išmokti lietuvių kalbą per dvejus metus ir jau nuo penktojo semestro studijuoti visus studijų programos dalykus tik lietuvių kalba. Iš visų stojančiųjų į LU buvo reikalaujama mokėti lietuvių kalbą. Tie, kurie studijavo etninių mažumų mokyklose nelietuvių kalba, turėjo laikyti stojamąjį lietuvių kalbos egzaminą.

Svetimšaliams studentams, senato nutarimu, lietuvių kalbos egzamino laikymas galėjo būti atidėtas ilgesniam laikui. Disertacijos taip pat buvo rašomos ir ginamos lietuvių kalba, bet, fakultetui sutikus, jos galėjo būti parašytos ir kita kalba.

Puoselėjo lietuviškumą

LU buvo lietuviškumo židinys, tačiau jame buvo gerbiamas ir puoselėjamas daugiakultūriškumas, skatinama vartoti kitas kalbas. Jau pats faktas, kad LU statutas buvo išleistas lietuvių kalba su puikiu vertimu į anglų kalbą atskleidžia tai, kad, nors ir aiškiai neįvardytas, tarptautiškumas buvo svarbi LU dalis.

Analizuojant studentų skaičius, pastebėta, kad lietuvių kilmės studentai sudarė 67,4 proc., 26,2 proc. buvo žydų kilmės, 2,5 proc. – lenkų, 1,6 proc. – rusų ir kitų etninių grupių. Studentai, atstovaujantys skirtingoms etninėms grupėms, buvo skatinami steigti asociacijas ar klubus. Susitikimuose jie bendraudavo savo gimtąja kalba, tačiau buvo reikalaujama, kad visi oficialūs dokumentai būtų pateikiami etninės mažumos ir lietuvių kalbomis.

Akademinės bendruomenės nariai aktyviai publikavo straipsnius, leido vadovėlius ir mokomąją medžiagą. Duomenys rodo, kad didesnė dalis jų buvo publikuojama lietuvių kalba ir sudarė 64 proc. visų publikacijų.

Kartu LU buvo galima išmokti vokiečių, prancūzų, rusų, anglų, lotynų, hebrajų, graikų ir kitų kalbų. Tai įrodo, kad LU bendruomenė suvokė pirmiausia gimtosios – lietuvių – kalbos, bet kartu ir kitų kalbų mokėjimo svarbą.


Šiame straipsnyje: universitetasšimtmetis

NAUJAUSI KOMENTARAI

L.

L. portretas
Visą 100 metų puoselėjom savo kalbą o po pernai sugadinom viską legalizavę lotyniškas raides.

na taip

na taip portretas
istorija garbinga, žmonės buvo iškilūs. O dabar ką turim? KTU suteikė garbės daktaro laipsnį K. Švabui - kurio knygose ir vizijose nei laisvės, nei tautos, nei kalbos nenusimato. Tik skaitmeniniai žmogiškieji ištekliai.

skiep

skiep portretas
naujas kalbininku sedevras - "valgomasis peilis". Nuo tu "sedevru" senoliai kalbos puoseletojai karste vartosi.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

  • Kiekviena diena – lyg asilų šventė
    Kiekviena diena – lyg asilų šventė

    Vos tik dienraštyje pasirodė straipsnis apie trijų Baltijos šalių sėkmę, patirtą per 20 metų Europos Sąjungoje, iškart sučiurleno komentatorių pagiežos upeliai. ...

    4
  • V. Matijošaitis apie verslo pasitraukimą iš Rusijos: visi žinojo, kad čia buvo tik laiko klausimas
    V. Matijošaitis apie verslo pasitraukimą iš Rusijos: visi žinojo, kad čia buvo tik laiko klausimas

    Jeigu iki šiol dirbčiau versle, pastarasis laikotarpis būtų skirtas vien atsakinėjimui į klausimus „kas, kaip, kada ir už kiek“. Tema jau išsemta, bet klausimai pilasi toliau. Kai kas negali susitaikyti su mintimi, kad „Vi...

    51
  • Palangoje galėjome stebėti vieningos kultūros Europą
    Palangoje galėjome stebėti vieningos kultūros Europą

    Savaitgalį teko praleisti Palangoje. Mero Šarūno Vaitkaus kvietimu teko dalyvauti Palangoje įvykusiame Europos brasbandų (varinių pučiamųjų orkestrų) čempionate. ...

    2
  • Nusilenkti Mamai
    Nusilenkti Mamai

    Draugė net šastelėjo nuo mobiliojo telefono. „Nenoriu matyti to išsigimimo!“ – nė nedirstelėjo į nuotrauką, kurioje ant baltai užklotos pakylos gėlių jūroje guli ... šuo. Pašarvotas. Savo skausmu socialin...

    1
  • Skaniai gyvename
    Skaniai gyvename

    Valgai vynuogę ir stebiesi: Pietų kraštų vaisius vidury žiemos. Kaduise, prieš 30 metų, ir rudenį negaudavai. O dabartės – bet kuriuo metu, bet kokiais kiekiais. Bet kažkas kikena: gal jis nežino, kaip tikros vynuogės atrodo: gels...

    13
  • Putinai kyla į paviršių
    Putinai kyla į paviršių

    Bolševikai nebuvo vienintelė jėga 1917-aisiais siekusi perimti valdžią Rusijoje. Tų pačių metų rugsėjo 10–13 d. (matyt, pagal Grigalijaus kalendorių) savo laimę išbandė ir generolas Lavras Georgijevičius (1870–1918), mies...

    8
  • Juoda – tai balta
    Juoda – tai balta

    Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos daugumos turėjo nė kiek nenustebinti kreivais minčių vingiais ne pirmąkart pasižyminčio Rusijos atstovo V. Nebenzios kritika dėl naujai parengto rezoliucijos projekto, šįkart liečiančio bosnių musulmonų gen...

    4
  • Lietuvos ūkis metus pradėjo su nauja energija
    Lietuvos ūkis metus pradėjo su nauja energija

    Statistikos departamento duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos bendrasis vidaus produktas per metus išaugo 2,9 proc., o palyginti su paskutiniuoju 2023 m. ketvirčiu jis padidėjo 0,8 proc. Didžiausią teigiamą įtaką BVP pokyči...

  • Rinkimai – visuomenės brandos įvertinimas
    Rinkimai – visuomenės brandos įvertinimas

    Rinkimai demokratinėje valstybėje – tai pirmiausia visuomenės brandumo įvertinimas, tarsi lakmuso popierėlis, parodantis, kiek laisvos Lietuvos piliečiai turi galimybių ir noro per rinkimus išreikšti savo valią ir lemti valstybės r...

    4
  • Rinkimų kampanija lygi nuliui
    Rinkimų kampanija lygi nuliui

    Rinkimų į valstybės vadovo postą šiemet nebus, prezidento institucija po D. Grybauskaitės – nususinta ir nebeaktuali. Tyla, ramybė ir bangų ošimas – kampanija lygi nuliui. Kybo tik keli ironiški premjerės plakatai tarp ...

    7
Daugiau straipsnių