- Parengė Evaldas Labanauskas
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Siaubinga Elisabeth Fritzl ir jos šešių vaikų istorija baigėsi laimingai. Prievartautojas tėvas – už grotų, ji baigė reabilitaciją, įsimylėjo ir dabar skuba gyventi kaip normali šeima. Tačiau 24 įkalinimo ir prievartavimo metų buvo galima išvengti, jei Austrijos pareigūnai nebūtų pražioplinę dešimčių įkalčių.
Sugriauna mitą
Bent taip tikina britų dienraščio "The Times" tyrimų žurnalistė Stefanie Marsh, pasibaigus metus trukusiam tyrimui išleistos knygos apie vieną siaubingiausių maniakų istorijoje Josefą Fritzlą autorė. Knyga "Josefo Fritzlo nusikaltimai: atskleidžiant tiesą" šį mėnesį pasirodė knygynų lentynose.
"Austrijoje populiaru manyti, kad J.Fritzlas buvo gudrus ir labai klastingas nusikaltėlis, bet visus metus tyrusi šią bylą, išsiaiškinau, kad tai visiškai neatitinka tiesos", – rašo S.Marsh britų visuomeninio transliuotojo BBC svetainėje.
Autorės teigimu, Amšteteno maniaku pramintas J.Fritzlas išties buvo žiaurus ir tobulas melagis, bet kartu ir nerangus inžinierius. Jis du kartus buvo areštuotas už padegimą ir dukart – už seksualinius užpuolimus. Vyras net atliko bausmę už išprievartavimą. Tačiau Austrijos pareigūnai nelinkę prisiimti atsakomybės, kad nesugebėjo užkirsti kelio tragedijai.
"Įrodymai, kuriuos mačiau, patvirtina, kad šis skandalingas nusikaltėlis paliko pritrenkiamą kiekį pėdsakų, kuriuos ignoravo ne tik socialiniai darbuotojai, bet ir policija bei kiti pareigūnai", – teigia ji.
Nieko netikrino
1984-ųjų rugpjūtį, praėjus keturiems mėnesiams po 18-ojo gimtadienio, Elisabeth pradingsta. Ji dingo maždaug vidurdienį. Mergina gyveno Amštetene tėvų namuose. Tuo metu namuose buvo tik tėvas.
Elisabeth mama ir sesuo lankėsi parduotuvėje, o kitą dukrą J.Fritzlas išsiuntė pasivaikščioti. Visiems namiškiams sugrįžus Elisabeth jau nebuvo. Kitą dieną ne kas kitas, o J.Fritzlas pranešė policijai, kad jo dukra dingo, ir nepateikęs jokių įrodymų pareiškė, kad susidėjo su kažkokia sekta.
"Nors Austrijoje nėra ir nebuvo jokių panašių sektų, policijai tai nepasirodė įtartina", – tvirtina S.Marsh.
Pareigūnams nebuvo įdomi ir J.Fritzlo praeitis. Nors teistumo už išprievartavimą įrašas jau buvo pašalintas iš jo bylos (pagal Austrijos įstatymus tai daroma praėjus10–15 metų po to, kai įvykdomas nusikaltimas), bet visa apylinkė žinojo apie jo praeitį. Vyro areštas dėl padegimų dar galiojo, bet jis namuose vis dar turėjo du legaliai laikomus ginklus – pistoletą ir medžioklinį šautuvą.
Socialiniai darbuotojai taip pat žinojo, kad prieš dvejus metus Elisabeth jau buvo pabėgusi iš namų. Jai grįžus, jie kalbėjosi tik su J.Fritzlu, o ne su pačia mergina. Be to, kai kurie Elisabeth draugai įtarė, kad ji save žaloja – dar viena užuomina, kad vaiko namuose smurtaujama. Tačiau socialiniams darbuotojams užteko Amšteteno maniako pasiaiškinimų.
"Dabar žinome, kas iš tiesų nutiko. Tą 1984-ųjų rugpjūčio popietę J.Fritzlas užrakino savo dukterį specialiai paruoštoje kameroje, rūsyje. Maždaug mėnesį kankinęs jis privertė ją parašyti laišką, kurį J.Fritzlas išsiuntė sau, o vėliau parodė policijai", – rašo knygos autorė ir čia pat priduria, kad laiško taip ir neištyrė ekspertai.
O ir kiti neva Elisabeth savo noru rašyti laiškai nesukėlė pareigūnų įtarimo, nors ten net nebuvo užuominų apie sektą, su kuria ji esą pabėgo. Dar daugiau – pašto ženklai ant vokų buvo pirkti gretimame miestelyje, kur J.Fritzlas turėjo namą.
Trys vaikai – negi neįtartina?
Praėjus devyneriems metams, kai dingo Elisabeth, 1993-iaisiais pirmas vaikas atsirado prie J.Fritzlo namų slenksčio. Po metų – dar vienas. Tačiau niekam tai nepasirodė keista ar įtartina.
Ir pareigūnų net nesudomino istorija, kurią papasakojo antrą kūdikį radusi Elisabeth motina Rosemarie Fritzl. Moteris socialiniams darbuotojams teigė, kad kai vidurnaktį ji nuo namų slenksčio paėmė vaiką, suskambo telefonas. Kitame laido gale esą Elisabeth pranešė, kad tai ji paliko vaiką, ir atsiprašė. Tačiau po akimirkos vėl suskambo telefonas ir Rosemarie dar kartą išgirdo visiškai tuos pačius dukros žodžius.
R.Fritzl taip pat užsiminė, kad jų šeima neseniai pasikeitė namų telefono numerį ir niekas išskyrus ją bei jos vyrą to numerio neturėjo žinoti.
Trečias Elisabeth ir tėvo prievartautojo vaikas prie Fritzlų namų durų atsirado 1997 m., bet ir tai praėjo negirdomis. Net žiniasklaida neatkreipė dėmesio į šį netradicinį nutikimą.
Privatumas – svarbiausia
Tuo metu Amšteteno maniakas vis daugiau laiko praleisdavo rūsyje. Toks neįprastas elgesys niekam nesukėlė įtarimų, nors namo, kurio rūsyje buvo kalinama Elisabeth su vaikais, gyventojai net matė kaip J.Fritzlas į rūsį tempia aibę maisto produktų, statybinių medžiagų, buities prietaisų ir net baldų.
2008-ųjų pabaigoje Elisabeth vyriausias sūnus Kerstinas sunkiai susirgo ir tėvas nusprendė juos nuvežti į ligoninę. Kodėl jis nepabijojo medikų, tikriausiai taip niekada ir nepaaiškės. Gal J.Fritzlas tiesiog tikėjosi, kad į kitų privatų gyvenimą nesikišantys austrai vėlgi neatkreips reikiamo dėmesio?
Juk galbūt todėl nei socialiniams darbuotojams, nei policijai ar kaimynams nepasirodė įtartina visa J.Fritzlo sukurta istorija apie su sekta susidėjusią dukrą.
"Austrai didžiuojasi išaiškinę šią bylą, tačiau nebuvo jokio tyrimo dėl policijos, socialinių darbuotojų ar kitų valdžios pareigūnų neveiklumo", – tvirtina S.Marsh.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sakartvelo premjeras: šalies siekis įstoti į ES atidedamas iki 2028 metų
Sakartvelo ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė ketvirtadienį paskelbė, kad šalies siekis įstoti į Europos Sąjungą (ES) atidedamas iki 2028 metų. ...
-
Švedija prašo Kinijos bendradarbiauti tyrime dėl kabelių Baltijos jūroje pažeidimo2
Švedija ketvirtadienį nusiuntė Kinijai oficialų prašymą bendradarbiauti atliekant tyrimą dėl dviejų kabelių Baltijos jūroje pažeidimo, sakė šalies ministras pirmininkas. ...
-
Rumunijos KT nurodė perskaičiuoti per prezidento rinkimų pirmąjį ratą atiduotus balsus1
Ketvirtadienį Rumunijos Konstitucinis Teismas nurodė perskaičiuoti per pirmąjį prezidento rinkimų ratą atiduotus balsus, kai kraštutinių dešiniųjų kandidatas netikėtai užėmė pirmaujančią poziciją. ...
-
Australijoje priimtas socialinių tinklų draudimas vaikams
Australijos įstatymų leidėjai ketvirtadienį priėmė svarbias taisykles, pagal kurias jaunesniems nei 16 metų asmenims bus uždrausta naudotis socialiniais tinklais. ...
-
Europos Parlamentas ragina surengti naujus rinkimus Sakartvele5
Įvertinę svarbius pažeidimus, europarlamentarai ketvirtadienį atsisakė pripažinti parlamento rinkimų Sakartvele rezultatus ir paragino per ateinančius metus surengti naujus rinkimus, sakoma Europos Parlamento (EP) pranešime žiniasklaidai. ...
-
Lenkijos Seimas pritarė siūlymui Kūčias paskelbti nedarbo diena1
Lenkijos Seimas trečiadienį priėmė švenčių dienas reglamentuojančio įstatymo pataisą, pagal kurią Kūčios, gruodžio 24-oji, oficialiai taps nedarbo diena. ...
-
Lenkija iš ES fondų gaus 9,28 mlrd. eurų
Lenkijos fondų ir regioninės politikos ministrė Katarzyna Pelczynska-Nalecz ketvirtadienį su oficialiu vizitu lankėsi Briuselyje, kur susitiko su Europos Sąjungos kolegomis. Ji pažymėjo, kad jos vizitas susijęs ir su kitais klausimais, pavyzdžiui, Le...
-
Ukrainos jūrų koridoriumi eksportuota 85 mln. tonų prekių
Ukrainos jūrų koridorius ir toliau įrodo savo efektyvumą ir patikimumą net ir ekstremaliai sunkiomis karo sąlygomis. ...
-
ECB vadovė: ES turi bendradarbiauti su D. Trumpu, kad išvengtų prekybos karo
Europos Sąjunga turi bendradarbiauti su išrinktuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu, kad išvengtų prekybos karo, įvertinant jo planus didinti importo muitus, ketvirtadienį pareiškė Europos Centrinio Banko (ECB) vadovė. ...
-
Kalėdų Senelių universitetas: kaip įgyjami ypatingi įgūdžiai?
Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl šiuo metu Kalėdų Senelių mokykloje baigiami pasiruošimo darbai. Tokios mokyklos reikia, nes saloje jau daugelį metų mažėja Kalėdų Senelių ir be to, šiam darbui reikia ypatingų įgūd...