- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pasak analitikų, išrinktasis Čekijos prezidentas Petras Pavelas, buvęs NATO generolas, puoselės glaudžius ryšius su Europos Sąjunga ir tvirtai rems Ukrainą Rusijos invazijos akivaizdoje.
61 metų karo didvyris nugalėjo milijardierių populistą Andrejų Babišą ir laimėjo penktadienį ir šeštadienį vykusį antrą prezidento rinkimų ratą.
Buvęs NATO karinio komiteto vadovas P. Pavelas pakeis atvirą ir nevienareikšmiškai vertinamą dabartinį prezidentą Milošą Zemaną, kuris puoselėjo glaudesnius ryšius su Maskva, bet praėjusiais metais, Rusijai įsiveržus į Ukrainą, to atsisakė.
Analitikai naujienų agentūrai AFP sakė, kad P. Pavelo patirtis karinės diplomatijos srityje bus neabejotinas privalumas.
„Žinome, kad jo ryšiai NATO ir su kolegomis iš NATO valstybių narių yra labai stiprūs, o užsienio politika bus jo veikimo sritis“, – sakė Tarptautinių reikalų asociacijos Prahoje mokslininkas Pavelas Havličekas.
„Manau, kad jis bus tinkamas prezidentas, jei suprasime, kad karas Ukrainoje yra viena svarbiausių problemų, su kuriomis susiduria Europa“, – AFP sakė P. Havličekas.
9-e dešimtmetyje P. Pavelas buvo Čekoslovakijos komunistų partijos narys ir iki pat komunizmo žlugimo 1989-aisiais sparčiai kilo kariuomenės gretose.
1993 metais Čekoslovakijai suskilus į Čekiją ir Slovakiją, P. Pavelas pasisakė už narystę ES ir NATO.
Rinkimų kampanijos metu jis teigė, kad tam vis dar nėra „geresnės alternatyvos“.
Manau, kad jis bus tinkamas prezidentas, jei suprasime, kad karas Ukrainoje yra viena svarbiausių problemų, su kuriomis susiduria Europa.
Jis taip pat paragino suteikti daugiau pagalbos Ukrainai, į kurią praėjusių metų vasarį įsiveržė Rusija.
„Jis labai palaiko Ukrainą, ne kartą išreiškė savo paramą ir labai kritiškai vertina Rusiją“, – sakė Prahos Niujorko universiteto politikos analitikas Jiri Pehe (Jiržis Pehė).
„Į jo poziciją įeis tvirta parama Ukrainai be jokių sąlygų“, – AFP sakė J. Pehe.
Pirmininkavimas ES
Europos lyderiai palankiai įvertino P. Pavelo pergalę po pusmetį trukusio Čekijos pirmininkavimo ES 2022-aisiais.
Vokietijos prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas Valteris Šteinmejeris) sakė, kad Berlynas su naujuoju čekų lyderiu dirbs „ranka rankon dėl stipresnės ES ir NATO“, o Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) gyrė P. Pavelo „tvirtą įsipareigojimą mūsų Europos vertybėms“.
P. Pavelas taip pat pasisako už tai, kad Čekija įsivestų eurą.
Tikimasi, kad jis glaudžiai bendradarbiaus su savo šalies valdančiąja centro dešiniųjų koalicija, vadovaujama ministro pirmininko Petro Fialos, kuri taip pat teikia karinę ir humanitarinę pagalbą Ukrainai.
„Pavelas šia prasme remsis vyriausybės politika, ir manau, kad esminių ginčų nebus“, – sakė Palacky (Palackio) universiteto analitikas Pavelas Saradinas.
„Nebeliks to dviprasmiškumo, kurį patyrėme su Milošu Zemanu“, – sakė J. Pehe.
Analitikai taip pat prognozuoja, kad P. Pavelas kritiškiau vertins savo šalies glaudžius ryšius su vadinamąja Vyšegrado ketverto grupe, kuriai be Čekijos dar priklauso Slovakija, Lenkija ir Vengrija.
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas nesutaria su ES dėl teisinės valstybės principų savo šalyje ir ryšių su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.
P. Pavelas ne kartą yra kritikavęs V. Orbaną ir susitiko su opozicijos atstovais, kai praėjusį gruodį lankėsi Vengrijoje.
„Jis mieliau pertvarkytų regioninį bendradarbiavimą į platesnį formatą, apimantį daugiau šalių, o tai reikštų, kad Vengrijos įtaka būtų neutralizuota“, – sakė J. Pehe.
P. Havličekas sakė, kad taip pat tikisi, jog P. Pavelas sustiprins ryšius su Jungtinėmis Valstijomis.
P. Pavelas „turi didelės ir stiprios susitikimų ir derybų patirties ir tai parodys“, sakė P. Havličekas.
„Kalbant apie užsienio politiką, jis bus savo stichijoje“, – pridūrė jis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kremlius: Armėnijos sprendimas prisijungti prie TBT būtų laikomas ypač priešišku
Kremlius ketvirtadienį pareiškė, kad Armėnijos sprendimas prisijungti prie Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT), kuris yra išdavęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį, būtų laikomas ypač priešišku. ...
-
V. Zelenskis Kyjive susitiko su NATO vadovu J. Stoltenbergu
Ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį Kyjive susitiko su NATO vadovu Jensu Stoltenbergu, Ukrainai siekiant daugiau Vakarų paramos savo kontrpuolimui prieš Rusijos pajėgas. ...
-
Kremlius sako atkreipęs dėmesį į Kalnų Karabacho egzistavimo nutraukimą
Kremlius ketvirtadienį sakė atkreipęs dėmesį, kad etninių armėnų regionas Kalnų Karabachas, kur buvo dislokuota Rusijos taikdarių, paskelbė nutraukiantis savo egzistavimą po Azerbaidžano karinio puolimo. ...
-
Ministerija: Rusija žada kitąmet išlaidas gynybai didinti beveik 70 procentų
Rusijos finansų ministerijos ketvirtadienį paskelbtame dokumente teigiama, kad 2024 metais Rusija beveik 70 proc. padidins gynybos išlaidas, Maskvai tęsiant savo plataus masto invaziją Ukrainoje. ...
-
Plinta naujas R. Kadyrovo vaizdo įrašas: mikčioja, kalba lėtai, pameta mintis1
„VChK-OGPU“ kanalas platformoje „Telegram“ pasidalijo Čečėnijos lyderio Ramzano Kadyrovo ir Rusijos gvardijos vado Viktoro Zolotovo susitikimo vaizdo įrašu, kuris turėjo būti įkeltas į R. Kadyrovo kanalą. Tačiau tai pad...
-
Ukraina: Kyjivo ir Varšuvos ginčas dėl grūdų eksporto kenkia abiem pusėms
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba ketvirtadienį paskelbtame interviu sakė, kad aštrėjantis Kyjivo ir Varšuvos ginčas dėl grūdų eksporto kenkia abiem pusėms. ...
-
JAV valstybės sekretorius naujai muzikinės diplomatijos iniciatyvai į rankas paėmė gitarą
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) labiau garsėja pasaulio paramos Ukrainai telkimu, bet trečiadienį paėmė į rankas kitą mėgstamą diplomatijos įrankį – savo gitarą. ...
-
Armėnijos premjeras kaltina Azerbaidžaną neteisėtais sulaikymais
Armėnijos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas ketvirtadienį apkaltino Azerbaidžano pasieniečius, kad jie neteisėtai sulaiko žmones, bandančius patekti į Armėniją iš separatistinio Kalnų Karabacho regiono. ...
-
Kyjive vieši JK ir Prancūzijos gynybos ministrai
Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos gynybos ministrai ketvirtadienį atvyko į Kyjivą aptarti tolesnės karinės pagalbos teikimo Ukrainai, kuri siekia gauti daugiau ginklų, kad sustiprintų savo kontrpuolimą prieš Rusijos pajėgas. ...
-
Prancūzija ragina Turkiją ir Vengriją patvirtinti Švedijos narystę NATO3
Prancūzija ketvirtadienį paragino Turkiją ir Vengriją imtis veiksmų dėl įstrigusio Švedijos prašymo įstoti į NATO. ...