- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Belgijoje vienkartinėms elektroninėms cigaretėms, kurios itin populiarios tarp jaunimo dėl savo įvairaus skonių spektro – tokių kaip obuolių, arbūzų ar kolos – išmušė paskutinė valanda, nes šalis taps pirmąja jas uždraudusia Europos Sąjungos (ES) nare.
Nuo sausio 1-osios Belgijoje bus draudžiama parduoti vienkartines elektronines cigaretes. Tai dalis nacionalinio kovos su tabaku plano, skirta saugoti jaunimo sveikatą.
ES siekia iki 2040-ųjų turėti visiškai nerūkančių žmonių kartą. 27 šalių bloko rūkančiųjų dalį siekiama sumažinti nuo 25 proc. dabar iki mažiau nei 5 proc. visos populiacijos.
Kai kurios ES valstybės planuoja šį tikslą įveikti anksčiau.
Elektroninės cigaretės dažnai vadinamos mažiau žalinga alternatyva negu tradiciniai tabako produktai.
Jos pritraukia jaunesnius vartotojus spalvotomis pakuotėmis bei patraukliais skoniais, bei padeda išvengti tabako smarvės.
Tačiau elektroninėse cigaretėse vis tiek yra nikotino, kuris labai greitai kelia priklausomybę, tad kritikai baiminasi, jog ši alternatyva tapo žingsniu, vedančiu prie tradicinių tabako produktų.
„Problema yra ta, kad jauni žmonės pradeda naudotis elektroninėmis cigaretėmis ne visada žinodami apie ten esantį nikotiną, o nikotinas stipriai kelia priklausomybę“, – sakė Nora Melard, Belgijoje veikiančio Visuomenės be tabako aljanso atstovė.
„Yra jaunų žmonių, sakančių, kad atsikelia vidury nakties įtraukti dūmą“, – teigė ji naujienų agentūrai AFP bei pridūrė, jog tai kelia didelį nerimą.
Belgija didžiuojasi greitai sureagavusi į pavojus, kuriuos kelia vienkartinės elektroninės cigaretės, atsiradusios rinkoje daugiau nei prieš penkerius metus.
2021-aisiais federalinė valdžia pateikė siūlymą Europos Komisijai (EK) uždrausti vienkartines elektronines cigaretes.
Komisija, kuri turi duoti savo sutikimą bet kokiam pardavimo draudimui, 2024-ųjų kovą sudarė sąlygas įsigalioti tokiam nacionaliniam įstatymui Belgijoje.
Prancūzija gavo ES pritarimą panašiam draudimui.
Įsigaliojus Prancūzijos įstatymui bus uždrausta gaminti, parduoti ir nemokamai siūlyti elektronines cigaretes, o už bet kokius pažeidimus bus skiriama 100 tūkst. eurų (104 000 JAV dolerių) bauda.
Ekologinė katastrofa
Prancūzijos ir Belgijos sveikatos priežiūros institucijos teigia, kad nuolatinis nikotino vartojimas ypač kenkia paauglių smegenims ir gali paskatinti vartoti narkotikus.
2023-iaisiais ES atlikto tyrimo metu nustatyta, kad dauguma naudotojų renkasi įkraunamas elektronines cigaretes, tačiau vienkartinės versijos buvo populiaresnės tarp 15–24 metų amžiaus jaunuolių.
Lengvai naudojamos ir plačiai socialiniuose tinkluose reklamuojamos vienkartinės elektroninės cigaretės patrauklios ir dėl nedidelės kainos.
Belgijoje viena vienkartinė elektroninė cigaretė kainuoja penkis ar šešis eurus, o tai yra maždaug perpus pigiau nei 20-ies cigarečių pakelis. Ekspertai teigia, kad kai kurias iš jų galima traukti iki 9 tūkst. kartų, o tai prilygsta daugiau nei 300 cigarečių.
Daugelyje Briuselio tabako parduotuvių vienkartinių elektroninių cigarečių jau nebėra.
„Nesuprantu, kodėl uždraustos elektroninės cigaretės, o ne tabakas, kuris taip pat yra pavojingas“, – AFP sakė jaunas rūkantysis Iliasas Ratbi (Iljasas Ratbis).
Kiti palankiai vertina draudimą.
„Manau gerai, kad nustota tuo prekiauti“, – sakė Yona Bujniak, sutikta Briuselio centre.
„Yra daug jaunų žmonių, kurie į tai įsitraukia nebūtinai galvodami apie pasekmes“, – pridūrė ji.
Kritikai taip pat atkreipia dėmesį į „ekologinę katastrofą“, kurią sukelia vienkartinės elektroninės cigaretės.
Siekdama, kad ES patvirtintų draudimą, Belgija argumentavo, kad plastikinės vienkartinės elektroninės cigaretės su ličio baterija paprastai išmetamos per penkias dienas nuo įsigijimo.
Tuo metu įkraunamos versijos gali tarnauti apie šešis ar septynis mėnesius.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
MMA Latvijoje padidėjo beveik šešiais procentais
Minimalus mėnesio atlyginimas (MMA) Latvijoje nuo sausio padidėjo 5,7 proc. – nuo 700 iki 740 eurų. ...
-
Ukraina tikisi stipraus Lenkijos pirmininkavimo ES2
Ukrainos užsienio reikalų ministras trečiadienį socialiniuose tinkluose teigė, jog Kyjivas tikisi stipraus Lenkijos pirmininkavimo Europos Sąjungai (ES) 2025-aisiais. ...
-
2024-ieji – rekordų metai: rinkimai, skandalai ir politiniai sukrėtimai1
2024 m. viršytas rinkimų aktyvumo rekordas, o ir prie balsadėžių teko keliauti rekordiškai daug – net penkis kartus. Rekordiškai daug politikų iš postų vertė skandalai, pasaulio akys krypo į Ameriką, kur už Atlanto r...
-
Vengrija neteko teisės į 1 mlrd. eurų ES lėšų5
Vengrija oficialiai prarado teisę į milijardą eurų Europos Sąjungos (ES) lėšų, kurios buvo įšaldytos dėl korupcijos, pranešė blokas. ...
-
Popiežius Naujųjų metų proga pasisakė prieš abortus
Popiežius Pranciškus Naujuosius metus pradėjo ragindamas tikinčiuosius atmesti abortus, tvirtai įsipareigoti saugoti ir gerbti gyvybę nuo pradėjimo iki natūralios mirties. ...
-
Moldovos vyriausybė: be rusiškų dujų atsiskyrusiame regione susiklostė sunki padėtis3
Maskvos remiamas Moldovos separatistinis Uždniestrės regionas trečiadienį susidūrė su energetiniais sunkumais, kai buvo nutrauktas rusiškų dujų tiekimas per Ukrainą, pranešė vyriausybė. ...
-
Mirė buvęs Estijos prezidentas Arnoldas Ruutelis2
96 metų mirė buvęs Estijos prezidentas Arnoldas Ruutelis (Arnoldas Riūtelis), laikomas vienu iš 1991-ųjų nepriklausomybę atkūrusios Estijos tėvų, pranešė prezidento biuras. ...
-
Kyjivas: tai – istorinis įvykis37
Kyjivas trečiadienį patvirtino, kad rusiškos dujos nebetiekiamos į Europą per Ukrainą, taip nutraukiant dešimtmečius trukusį susitarimą. ...
-
Yoon Suk-yeolo: prisiekiu kovoti iki galo
Pietų Korėjos tyrėjai trečiadienį pareiškė, kad iki sausio 6-osios įvykdys Yoon Suk-yeolo (Jun Sukjolo) arešto orderį dėl karo padėties paskelbimo. Tuo tarpu nušalintasis lyderis pažadėjo kovoti iki galo. ...
-
Rumunija ir Bulgarija po 13 metų laukimo prisijungė prie Šengeno erdvės
Rumunija ir Bulgarija trečiadienį tapo visateisėmis Šengeno erdvės narėmis, taip išplėsdamos šią erdvę iki 29 narių ir užbaigdamos 13 metų trukusį abiejų šalių laukimą. ...