- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) ketvirtadienį susitinka su Lenkijos lyderiais koordinuoti veiksmų ir parengti bendros pozicijos dėl Ukrainos, naują įtampą keliant artėjantiems JAV rinkimams ir Rusijos atakoms.
JAV diplomatijos vadovas į Lenkiją atvyko traukiniu po bendros su britų užsienio reikalų sekretoriumi Davidu Lammy (Deividu Lamiu) kelionės į Kyjivą, kur abu jie pažadėjo greitai apsvarstyti Ukrainos prašymus leisti smogti taikiniams toliau Rusijos teritorijoje.
Varšuvoje A. Blinkenas atskirai susitiks su ministru pirmininku Donaldu Tusku ir prezidentu Andrzejumi Duda (Andžejumi Duda), labai nesutariančiais dėl Lenkijos vidaus klausimų.
Tačiau Lenkija, nors ir susiskaldžiusi vidaus politikos klausimais, turi niūrių istorinių prisiminimų apie Rusiją ir vieningai remia Ukrainą nuo pat Maskvos invazijos į kaimynę pradžios 2022-ųjų vasarį.
A. Blinkenas tikisi pasinaudoti paskutiniais JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) administracijos darbo mėnesiais ir drauge su sąjungininkais pasistengti užtikrinti plataus masto ilgalaikę paramą Ukrainai, gaunančiai milijardų dolerių vertės Vakarų karinę ir ekonominę pagalbą.
Tačiau lapkričio 5-ąją įvyksiantys JAV prezidento rinkimai galėtų smarkiai pakeisti didžiausio Ukrainos rėmėjo Vašingtono poziciją. Respublikonų kandidatas į prezidentus Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) antradienį per debatus su savo varžove, dabartine viceprezidente Kamala Harris (Kamala Haris) neatsakė į klausimą, ar jis nori, kad Ukraina laimėtų.
J. Bideno politinė įpėdinė K. Harris per debatus žadėdama toliau remti Ukrainą paminėjo Lenkiją ir lenkų kilmės amerikiečių balsus.
Jei JAV neremtų Ukrainos, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „sėdėtų Kyjive ir žvelgtų į likusią Europos dalį, pradedant Lenkija“, kalbėjo ji.
„Kodėl nepasakote 800 tūkstančių lenkų (kilmės) amerikiečių čia, Pensilvanijoje, kaip greitai pasiduotumėte dėl naudos ir to, ką laikote draugyste su, kaip žinia, diktatoriumi, kuris jus suvalgytų pietums?“ – D. Trumpui sakė K. Harris, turėdama galvoje jo ankstesnius susižavėjimo V. Putinu pareiškimus.
Vis dėlto Lenkija, kuri nuo Šaltojo karo pabaigos yra entuziastinga JAV sąjungininkė, siekė dirbti su D. Trumpu per jo kadenciją 2017–2021 metais.
A. Duda balandį Niujorke susitiko su D. Trumpu ir abu jie gyrė vienas kito darbus.
Pernai rinkimuose triumfavęs D. Tuskas, kuris orientuojasi į Europą, yra kalbėjęs apie demokratijos atkūrimą po susiskaldymo. Šis klausimas yra svarbus ir J. Bidenui.
J. Bidenas šiemet Baltuosiuose rūmuose drauge priėmė D. Tuską ir A. Dudą, vildamasis pasiųsti vienybės dėl Ukrainos žinią.
D. Tuskas nevengia kritikuoti D. Trumpo Respublikonų partijos narius, nepritariančius tam, kad būtų padedama Ukrainai.
Kai JAV Kongresas ilgai delsė patvirtinti vieną karinės pagalbos paketą Ukrainai, D. Tuskas sakė, kad Atstovų Rūmų pirmininkas respublikonas Mike'as Johnsonas (Maikas Džonsonas) yra asmeniškai atsakingas už „tūkstančius gyvybių“.
A. Blinkenas turi aptarti su Varšuva tolesnį veiksmų koordinavimą. Lenkija yra svarbus logistinis Vakarų karinės pagalbos Ukrainai kelias.
Po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą Lenkija taip pat perka daugiau amerikietiškų ginklų. Praėjusį mėnesį Varšuva pasirašė susitarimą su „Boeing“ dėl 96 atakos sraigtasparnių „Apache“ pirkimo.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Mažėjant alaus vartojimui, Vokietijos apynių augintojų laukia sunkūs laikai1
Visame pasaulyje mažėjantis alaus vartojimas kenkia Vokietijos apynių augintojams, kuriems dėl sumažėjusios karčiųjų apynių paklausos gresia mažesnės kainos ir galimas ūkių uždarymas. ...
-
Rusijos rublio kursas JAV dolerio atžvilgiu nusirito į 32 mėnesių žemumas
Rusijos rublio kursas JAV dolerio atžvilgiu trečiadienį nukrito iki žemiausio lygio per daugiau nei dvejus su puse metų, perkopdamas 110 rublių už dolerį ribą. ...
-
Lenkija sulaikė vokietį dėl dvejopos paskirties technologijų eksporto į Rusiją
Lenkijoje dėl dvejopos paskirties technologijų eksporto į Rusiją buvo sulaikytas vokietis, trečiadienį pranešė Lenkijos saugumo tarnyba. ...
-
Lenkija dėl Rusijos grėsmės siūlo karinį patruliavimą Baltijos jūroje
Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas trečiadienį sakė norintis karinio jūrų laivyno patruliavimo programos – Baltijos jūrai nuo Rusijos keliamų grėsmių apsaugoti. ...
-
Slovakijos premjeras priėmė V. Putino kvietimą atvykti į Maskvą
Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Ficas trečiadienį pranešė gegužės 9 d. vyksiąs į Maskvą, kur dalyvaus renginiuose, skirtuose paminėti 80-ąsias pergalės II pasauliniame kare metines. ...
-
Tėvai pasipiktino dėl kamerų mokyklos tualetuose: tuo gali piktnaudžiauti pedofilai5
Dėmesio centre atsidūrė mokykla Slovakijoje. Tėvai niršta dėl vaizdo stebėjimo kamerų įrengtų mokyklų tualetuose. ...
-
Klausimas už milijoną: su kuriuo Lenkijos rinkimų nugalėtoju būtų lengviau susikalbėti Lietuvai?6
Netrukus startuos Lenkijos prezidento rinkimų kampanija, kurioje bus du aiškūs favoritai – liberalias ir kairiąsias jėgas atstovaujantis Varšuvos meras Rafalas Trzaskowskis ir dešiniųjų kandidatas Karolis Nawrockis. ...
-
Rumunijoje vyko demonstracijos prieš kraštutinių dešiniųjų kandidatą į prezidentus
Daug žmonių, daugiausiai jaunimo, Rumunijos sostinėje Bukarešte ir dar keturiuose universitetus turinčiuose šalies miestuose protestavo prieš kraštutinių dešiniųjų prorusišką kandidatą į prezidentus Caliną G...
-
Sakartvelo valdantieji kandidatu į prezidentus kelia buvusį futbolininką2
Sakartvelo valdančioji partija, siekdama įtvirtinti savo pozicijas valdžioje, trečiadienį kandidatu į šalies prezidentus iškėlė kraštutinių dešiniųjų politiką, buvusį futbolininką Micheilą Kavelašvilį. ...
-
Prancūzų užsienio reikalų ministras: „tam tikri lyderiai“ gali turėti neliečiamybę TBT2
Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Noelis Barrot trečiadienį pareiškė, kad pagal Romos statutą kai kurie pasaulio politikai gali turėti neliečiamybę Tarptautiniame baudžiamajame teisme (TBT). ...