Būti ar nebūti?

Istorija rodo, kad aljansai išyra, kai nugali savo priešininkus. Prisiminkime Europos valstybių sąjungą prieš Napoleoną arba antihitlerinę koaliciją. NATO paneigė šią istorijos taisyklę: žlugus Sovietų Sąjungai ši organizacija sėkmingai gyvuoja toliau ir kovoja su naujais iššūkiais. Tiek jų ant pečių užsikrovė, kad greičiau mirs tempdama milžinišką naštą, negu neturėdama tikslo.

Terorizmas, kibernetiniai ir energetiniai karai – tai tik keli iš naujų Šiaurės Atlanto Aljanso iššūkių. Ką gali padaryti NATO šiuose frontuose? Programuotojų, kurie įknibę į kompiuterius gaudys kibernetinius piktadarius, greičiausiai nesamdys – valstybės narės turės pačios steigti savo nacionalinius kibernetinio saugumo centrus. Vamzdynų ir elektros tiltų Aljansas irgi neties – tai teks daryti ES, kuri jau įprato atlikti juodus darbus. Kovojant su terorizmu NATO karinė galia, deja, nepadeda. Afganistane padėtis tik prastėja, o pastiprinimo reikalaujantys Aljanso generolai dar nesuprato, kad šią šalį gali išgelbėti tik gyvybinga ekonomika, sveika visuomenė ir gyventojų pasitikėjimas valdžia.

Jeigu nesugeba atlikti šių funkcijų, kam gi tuomet reikalinga NATO? Gal tam, kad strateguotų, vienytų valstybių pastangas bendriems tikslams pasiekti? Tai labai svarbi funkcija. Tik strateguoti Aljansui irgi prastai sekasi. Į XXI a. NATO įžengė su pasenusia saugumo strategija, o naujos suformuluoti iki šiol negali. Valstybių pozicijos skiriasi. Kaip ir plėtros, Afganistano ir Rusijos klausimais.

Susidaro įspūdis, kad NATO egzistuoja pati sau. Tarsi lėtas policininkas per vėlai atskuba į pagalbą (Somalio piratai siautėja jau ne pirmus metus) ir kaip netikęs virėjas užverda marmalą ir palieką jį srėbti kitiems (1999 m. intervencija vos nenušlavė Jugoslavijos).

Švęsdama garbingą jubiliejų NATO turi apie ką pamąstyti. Pavyzdžiui, apie saugumo struktūrą, kuri užkirstų kelią konfliktams posovietinėje erdvėje. Apie politinius instrumentus, kurie padėtų išvengti naujų krizių. Apie įtampos mažinimo ir tarpininkavimo priemones. Ir pagaliau apie nekarines konfliktų sureguliavimo priemones.


Šiame straipsnyje: NATO plėtraNATO

NAUJAUSI KOMENTARAI

Saulius1

Saulius1 portretas
Išties nelauktas požiūris! O ką jei teigt, kad NATO egzistavimas labiausiai reikalingas Rusijai? kad 'baubą' turėtų, savo liaudį ir toliau smaugt galėtų?

Stasas

Stasas portretas
Daugiause bijo Rusu tie kurie vage ir nori gyventi kitu saskaita.Bet man atrodo kad jau pinigai aptemde prota viso pasaulio valdanciuosius.Todel ir priejome prie tokiu rezultatu.O isspresta problema bus tiktai tada,kaip patys sau seimunai sumazins algas iki 5000 lt.,negal buti jokiu pinigu islaidom papildomom ir turi stengtis kad kuo maziau tokiu butu .Kaip ir verslininkai ,neskire papildomo atlyginimo sau.Zinoma jeigu tas verslininkas nori islikti ,ne bankrutuoti.Sumazinti patareju skaiciu seme butinai,savivaldybese taip pat sumazinti nieko neveikenciu klerku ,patareju skaiciu.Seimo nariu skaiciu seime.O ir reike pagalvoti apie Prezidenta,man atrodo musu saliai per brangus "sou".Ir butinai pareikalauti atsakomybes is seimo nariu ir savivaldybiu tarnautoju,taikant baudziamuma uz padaryta zala valstybei ir jos pilieciam.Tada tikrai bus tvarka. Mazinti mokescius verslui ir apskritai,be to irgi nieko nebus.Vienu zodziu jeigu ilgiau lauks musu seimunai ,tai bus katastrofa,o kad taip bus tai tikrai ,nes jeigu laiku nesiims reikalingu sprendimu ir Amerika nieko nepades.Pamirso kai kas ,kaip 39,40 metais lauke Amerikos pagalbos .
VISI KOMENTARAI 2

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių