- Jūras Barauskas (ELTA)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Sąjunga trečiadienį paskelbė apie naujas skubias priemones, kurių bus imtasi, siekiant įveikti vis didėjančią grėsmę, kurią ligoninėms ir sveikatos priežiūros sektoriui apskritai kelia auganti kibernetinių atakų banga.
Tarp tokių atakų pasitaiko ir duomenų pažeidimų arba incidentų, kai kompiuteris užkrečiamas kenkėjiška programine įrangą, kuria programišiai užkoduoja duomenis arba užblokuoja paslaugas, iš vartotojų reikalaudami išpirkos.
Pasaulio sveikatos organizacijos vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas lapkritį, kai PSO ir dar 50 šalių kreipėsi į Jungtines Tautas, išreikšdamos susirūpinimą dėl kylančios grėsmės, perspėjo, kad tokie išpuoliai, kai iš ligoninių reikalaujama išpirkos, „gali tapti gyvybės ir mirties klausimu“.
Europos Komisija pranešė, kad 2023 m. ES sveikatos priežiūros sektoriuje įvyko 309 „reikšmingi kibernetinio saugumo incidentai“ – daugiau nei kuriame kitame šalių bloko pramonės sektoriuje.
EU perspėjo, kad ligoninės ir sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai yra „itin pažeidžiami“ tokios grėsmės atžvilgiu, nes dėl tokių išpuolių gali būti sutrikdytas gydymas ir kilti rizika ligonių duomenų saugumui.
Viena iš planuojamų priemonių – steigiamas visos Europos kibernetinio saugumo pagalbos ligoninėms ir sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams centras.
Šiuo pasiūlymu siekiama paraginti ligonines kurti patikimas duomenų apsaugos sistemas, mokyti personalą tinkamiau reaguoti į kibernetines grėsmes bei pasirūpinti, kad sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams netektų mokėti išpirkos.
Įgyvendindama planą užtikrinti nepertraukiamą ligonių priežiūrą, ES ketina sukurti naujų kenkėjiškos programinės įrangos iššifravimo priemonių, padėsiančių likviduoti kibernetinių atakų pasekmes.
Be to, visos 27 ES narės raginamos parengti nacionalinius planus, skirtus sustiprinti šio sektoriaus kibernetinį saugumą, atsižvelgiant į konkrečią kiekvienoje šalyje egzistuojančią riziką.
Komisija nurodė apie tokias grėsmes dar kalbėsianti su sveikatos priežiūros sektoriaus atstovais, kad iki metų pabaigos būtų sukurtas „išsamesnis ir tikslingesnis planas“.
„Prevencija – geriau nei gydymas, todėl turime užkirsti kelią kibernetinėms atakoms. Tačiau jei jos įvyksta, privalome turėti visas priemones, kad jas aptiktume, operatyviai į jas reaguotume ir likviduotume jų pasekmes“, – pranešime spaudai teigė ES įgaliotinė technologijų klausimams Henna Virkkunen.
„Pacientai turi būti tikri, kad jų slapčiausia informacija bus saugi. Sveikatos priežiūros specialistai privalo pasitikėti sistemomis, kuriomis kasdien naudojasi, gelbėdami gyvybes“, – kalbėjo šalių bloko sveikatos apsaugos komisaras Oliveris Varhelyi‘jus.