Į verslo olimpą – vyro pagalba

Niekam ne paslaptis, kad gyvenimą Rusijoje diktuoja oligarchai, bet ne tik vyrai. Įtakingiausia šios šalies moteris yra Maskvos mero žmona Jelena Baturina, skelbia žurnalas "Finans".

Krizė – nė motais

"Dabar sunku įsivaizduoti, kad kas nors galėtų išklibinti J.Baturinos pozicijas", – įsitikinę "Finans" analitikai. Per pastaruosius metus turtingiausia rusė tik sustiprino savo pozicijas.

Maskvos mero žmona turi 14 mlrd. rublių (1,2 mlrd. litų) vertės energetikos milžino "Gazprom" akcijų. Jos 58 ha žemės sklypas Maskvos pietvakariuose, nepaisant krizės, buvo parduotas už labai gerą kainą. Pirkėjas, bendrovė "Kuznetsky Most Development", už 1 ha sutiko mokėti 220 mln. rublių (18,7 mln. litų). Finansų rinkos dalyviai šią bendrovę sieja su "Maskvos banku", kurį kontroliuoja sostinės valdžia.

J.Baturina buvo vienintelė Rusijos moteris JAV žurnalo "Forbes" pateiktame pasaulio milijardierių sąraše. Jo sudarytojų skaičiavimais, kažkada jos turtas siekė daugiau kaip 4 mlrd. dolerių (per 10 mlrd. litų). Tiesa, dėl krizės verslininkės turtas gerokai sumažėjo, todėl į naujausią sąrašą ji nepateko.

Tačiau krizė nepakirto J.Baturinos verslo imperijos. Jos valdoma investicijų ir statybos bendrovė "Inteko" jau padengė beveik visas skolas, o "Gazprom" akcijos ir už parduotą sklypą gauti pinigai tikrai neleis jai bankrutuoti.

Nuo dubenėlių iki statybų

p>"Inteko" verslo imperija prasidėjo nuo prekybos plastikiniais gaminiais, pradedant dubenėliais ir baigiant vienkartiniais indais. 1986 m. Valstybinį vadybos institutą baigusi J.Baturina iš pradžių dirbo mokslinį darbą, o į verslą perėjo praėjusio dešimtmečio pradžioje.

1991 m. ji ištekėjo už 31 metais vyresnio Jurijaus Lužkovo, kuris tuo metu jau dirbo Maskvos savivaldybėje. Apžvalgininkai teigia, kad šie du jos biografijos faktai yra labai susiję.

Dar vienas keistas sutapimas, kad tais pačiais metais Sostinės taupomasis bankas suteikė J.Baturinai stambią paskolą kooperatyvui steigti ir gavo teisę administruoti didžiąją dalį Maskvos biudžeto.

Kooperatyvo vadovė iš pradžių ketino kurti programinę įrangą, bet šis verslas nesisekė. Tuomet ji perėjo prie plastikinių gaminių ir pradėjo klestėti.

Šiandien "Inteko" kontroliuoja penktadalį Maskvos statybų rinkos, stato objektus kituose Rusijos regionuose, taip pat Europos miestuose.

Šešėlinis verslas

Pasak kritikų, J.Baturinos verslas suklestėjo vyro dėka. Aleksandras Lebedevas ir kiti stambūs Rusijos verslininkai kaltino pirmąją Maskvos porą nešvariais sandoriais. Bendrovė "Inteko" esą gaudavo pelningų Maskvos savivaldybės užsakymų būtent dėl J.Baturinos ir J.Lužkovo santuokinių ryšių.

Rusijos verslininkas Šalva Čigirinskis praėjusių metų vasarą Londono teismui pareiškė, kad J.Baturina nuo 1999 m. buvo jo partnerė ir padėjo jam vystyti projektus Maskvoje. Pasak verslininko, jis finansavo projektus, mero žmona šalino visas biurokratines kliūtis.

J.Baturinos verslo tamsiąją pusę knygoje "Lužkovas. Išdavos" atskleidė politikas Borisas Nemcovas. Opozicinio judėjimo "Solidarumas" lyderis savo kūrinyje papasakojo apie korupciją Rusijos sostinėje ir dėl to apkaltino merą ir jo žmoną.

J.Lužkovas ir J.Baturina padavė B.Nemcovą į teismą, apkaltino jį šmeižtu ir reikalavo, kad būtų apginta jų verslo reputacija.

Pats knygos apie 17 metų trunkantį J.Lužkovo valdymą Maskvoje autorius teigia, jog džiaugiasi šiuo teismo ieškiniu, nes tikisi leidinyje išdėstytus argumentus pateikti teismui.

"Visuomet buvau lyderė"

J.Baturina atkakliai neigia jai metamus kaltinimus ir tvirtina, kad verslo aukštybes pasiekė savo jėgomis.

"Paslaptis slypi genuose. Žmogus arba yra lyderis iš prigimties, arba ne. Aš visuomet buvau lyderė", – viename iš nedaugelio interviu žiniasklaidai sakė J.Baturina.

Tarptautinę moterų dieną, kovo 8-ąją, ji atšventė 47-ąjį gimtadienį. Kaip ir kasmet, pirmoji Maskvos pora tą dieną išvažiavo atostogų. Tradiciškai J.Baturina ir J.Lužkovas gimtadienį ir pavasario pradžią švenčia slidinėdami Europos kalnų kurortuose.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių