JAV ir Pietų Korėja žada nedaryti nuolaidų Pchenjanui

Jungtinių Valstijų ir Pietų Korėjos lyderiai antradienį pažadėjo nedaryti jokių nuolaidų Pchenjanui, nors Korėjos pusiasalyje jau kelis mėnesius tvyro didelė įtampa, sakydami, jog pareiga užbaigti šią krizę tenka komunistinei Šiaurės Korėjai.

Kruopščiai surežisuotoje vienybės demonstracijoje JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ir Pietų Korėjos prezidentė Park Geun-Hye (Park Geunhjė) pažadėjo didintis bendradarbiavimą gynybos srityje bei pareikalavo, kad Šiaurės Korėja pakeistų savo branduolinės programos kryptį, prieš prasidedant bet kokioms naujoms deryboms.

„Dienos, kai Šiaurės Korėja galėdavo sukurti krizė ir išgauti nuolaidų - tos dienos baigėsi“, - B. Obama sakė per spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose su Park Geun-Hye, kuri pradėjo kadenciją vasarį, tapdama pirmąja Pietų Korėjos prezidento postą užėmusia moterimi.

B. Obama nurodė, kad per derybas jis ir Park Geun-Hye susitarė, jog „mes neketiname apdovanoti už provokuojantį elgesį“, tačiau paliko atviras duris galimoms deryboms, jeigu Šiaurės Korėjos jaunasis lyderis Kim Jong Unas (Kim Čen Unas) nuspręstų pasirinkti „taikų kelią“.

„Jeigu Pchenjanas galvojo, kad jo pastarieji grasinimai įvarys pleištą tarp Pietų Korėjos ir Jungtinių Valstijų arba kaip nors padidins Šiaurei tarptautinę pagarbą, šiandiena yra tolesnis įrodymas, kad Šiaurės Korėjai dar kartą nepavyko“, - pažymėjo B. Obama.

Park Geun-Hye ir B.Obama susitiko praėjus kelioms dienoms po to, kai Šiaurės Korėjos kariškiai paskelbė naujausią grasinimą, žadėdami paversti „liepsnų jūra“ pietinei kaimynei priklausančias pasienio salas, jeigu bent vienas sviedinys nukristų komunistinės šalies teritorijoje per bendras JAV ir Pietų Korėjos karines pratybas.

Tačiau panašu, kad įtampa sumažėjo nuo šių metų pradžios, kai Šiaurės Korėja išbandė savo trečią atominį užtaisą ir pažadėjo ruoštis branduoliniam karui prieš Jungtines Valstijas. Tie pareiškimas buvo itin grėsmingi netgi vertinant pagal Pchenjano standartus.

Vienas JAV gynybos pareigūnas sakė, kad Šiaurės Korėja perkėlė dvi vidutinio nuotolio balistines raketas „Musudan“ toliau nuo paleidimo vietos, o šis žingsnis veikiausiai rodo, kad bent jau kol kas Pchenjano režimas neketina išbandyti šių ginklų.

Kinija, kuri yra svarbiausia Šiaurės Korėjos sąjungininkė, ėmėsi iki šiol griežčiausių veiksmų prieš Pchenjaną: valstybės valdomas Kinijos bankas uždarė sąskaitą, priklausančią vienam Šiaurės Korėjos bankui, kurį Vašingtonas kaltina finansuojant branduolinę programą.

Nors Park Geun-Hye tiesiogiai nekomentavo Kinijos banko veiksmų, ji pagyrė Pekiną ir Maskvą dėl pastangų įgyvendinti naujausias Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos direktyvas, numatančias sankcijas Šiaurės Korėjai..

„Tokios konstruktyvios Kinijos ir Rusijos pastangos yra gyvybiškai svarbios, siunčiant vieningą žinią Šiaurės Korėjai, kad jų branduoliniai ginklai nepasiteisins, taip pat drąsinant ir raginant Šiaurės Korėją priimti teisingą sprendimą“, - sakė prezidentė.

Nors per šį susitikimą daugiausiai kalbėta apie Šiaurės Korėją, Park Geun-Hye iš pradžių tikėjosi pasinaudoti šiuo vizitu, kuriant glaudžius asmeninius ryšius su B. Obama, panašius į tuos, kuriuos JAV vadovas palaikė su jos pirmtaku Lee Myung-baku (Li Mjungbaku).

Lee Myung-bako ir B. Obamos draugystė užsimezgė, kai Pietų Korėja siekė prisiimti jos dydį pranokstantį svarbų vaidmenį pasaulinėje arenoje. Seulas organizavo du didelius pasaulio lyderių susitikimus, o netikėtai iškilusi Pietų Korėjos popmuzikos žvaigždė Psy (Psai) tapo pasauline sensacija.

B. Obama taip pat užsiminė apie Psy populiarumą, pajuokavęs, kad dukros jį išmokė dabar visame pasaulyje žinomų dainos „Gangnam Style“ vaizdo klipe demonstruojamų šokio žingsnelių.

Park Geun-Hye trečiadienį pasakys kalbą bendrame abejų JAV Kongreso rūmų posėdyje. Lydima kelių Pietų Korėjos verslo lyderių, prezidentė taip pat aplankys JAV Prekybos rūmus, minint dvišalės laisvosios prekybos sutarties įsigaliojimo pirmąsias metines.

Pietų Korėjos vadovė pakvietė JAV veteranus į vakarienę, minint Korėjos karą užbaigusių paliaubų 60-ąsias metines. Šį žingsnį neabejotinai pasveikins amerikiečiai, susirūpinę dėl priešiškumo Jungtinėms Valstijoms bangos, kilusios Pietų Korėjoje šio šimtmečio pirmajame dešimtmetyje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių