- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jungtinėse Valstijose „TikTok“ platformos laukia neramūs metai, nes prieš Kiniją nusistatę respublikonai perima didesnę Kongreso kontrolę ir reikalauja griežčiau stebėti itin populiarią vaizdo įrašų dalijimosi programėlę.
Kinijos technologijų milžinei „ByteDance“ priklausanti „TikTok“ tapo politiniu įrankiu JAV konservatoriams, manantiems, kad šią programėlę, kurią yra parsisiuntę milijonai Jungtinių Valstijų jaunuolių, Kinijos komunistų partija (KKP) gali pasitelkti šnipinėjimo ar propagandos tikslais.
Bet dabar prie šios kritikos bangos prisijungė ir demokratai, o JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) praėjusią savaitę pasirašė naują įstatymą, draudžianti naudoti „TikTok“ vyriausybės agentūrų išduotuose įrenginiuose.
Įstatymu taip pat buvo uždrausta naudoti „TikTok“ JAV Atstovų Rūmuose ir Senate.
Ji sukelia priklausomybę ir yra destruktyvi, ir mes matome nerimą keliančius duomenis apie žalingą nuolatinio socialinių tinklų naudojimo poveikį, ypač jauniems vyrams ir moterims JAV.
Respublikonų įstatymų leidėjas Mike'as Gallagheris (Maikas Galageris), kuris yra vienas priešakinių prieš Kiniją nusiteikusių Kongreso narių, teigė, kad „TikTok“ yra „skaitmeninio fentanilio“ atitikmuo.
„Ji sukelia priklausomybę ir yra destruktyvi, ir mes matome nerimą keliančius duomenis apie žalingą nuolatinio socialinių tinklų naudojimo poveikį, ypač jauniems vyrams ir moterims JAV“, – teigė M. Gallagheris televizijai „NBC News“.
„Turime paklausti, ar norime, kad KKP kontroliuotų tai, kas netruks gali tapti galingiausia medijų bendrove JAV“, – pridūrė jis.
„TikTok“ atstovas spaudai teigė, kad M. Gallagherio komentaruose „nėra jokios tiesos“ ir kad KKP „nei tiesiogiai, nei netiesiogiai nekontroliuoja „ByteDance“ ar „TikTok“.
Minimas nacionalinis įstatymas sutampa su dešimtimis valstijų ir vietos valdžios draudimų, o šiuo metu „TikTok“ JAV kovoja, kad išliktų kaip Kinijai priklausanti bendrovė, ir vis didėja tikimybė, kad siekdama išlikti Jungtinių Valstijų vartotojų išmaniuosiuose telefonuose, ji privalės atsiskirti nuo „ByteDance“.
Tokio sprendimo reikalavo eksprezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), kuris buvo įsakęs „TikTok“ veiklą Jungtinėse Valstijose perduoti JAV bendrovei „Oracle“, tačiau J. Bidenas, pradėjęs eiti prezidento pareigas, laikėsi ne tokio radikalaus požiūrio.
Bet praėjusį mėnesį, kai „ByteDance“ buvo priversta prisipažinti, kad jos darbuotojai netinkamai naudojo „Tik Tok“ duomenis, norėdami sekti žurnalistus ir nustatyti informacijos nutekėjimo žiniasklaidai šaltinį, nuotaikos „TikTok“ atžvilgiu gerokai suprastėjo.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) praėjusį mėnesį pareiškė, kad Kinijos socialinis tinklas cenzūruoja turinį ir skatina jaunimo priklausomybę nuo interneto.
Išsamus priemonių paketas
„TikTok“ kelis mėnesius dėjo nemažai pastangų bandydami rasti ilgalaikį susitarimą su JAV vyriausybe pasitelkiant Užsienio investicijų Jungtinėse Valstijose komitetą (CFIUS) – JAV vyriausybės tarpžinybinį padalinį, vertinantį bet kokių užsienio investicijų riziką nacionaliniam saugumui.
Iš išplatintų pranešimų paaiškėjo, kad „TikTok“ ir J. Bideno administracija buvo priartėjusios prie ilgalaikio susitarimo, kuriame būtų nustatytos griežtos JAV naudotojų duomenų apsaugos priemonės.
„CFIUS svarstomas sprendimas yra išsamus priemonių paketas, apimantis vyriausybės ir nepriklausomos priežiūros lygmenis... daug platesnis už tai, ką šiandien daro bet kuri panaši bendrovė“, – teigė „TikTok“ atstovė spaudai Brooke Oberwetter (Bruk Oberveter).
Bet šio susitarimo įgyvendinimas sustojo dėl Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktoriaus Christopherio Wray (Kristoferio Rėjaus) viešos kritikos: jis teigė, kad tebemano, jog „TikTok“ kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.
Praėjusį mėnesį Ch. Wray perspėjo, kad kinai turi galimybę kontroliuoti programėlės algoritmą, todėl JAV vartotojai yra pažeidžiami vyriausybės, „kuri nepritaria mūsų vertybėms ir kurios misija labai prieštarauja Jungtinių Valstijų interesams“.
„TikTok“ kategoriškai neigia, kad Kinijos vyriausybė vykdo tokią kontrolę.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Rumunijos prezidentas šaukia Aukščiausiąją nacionalinės gynybos tarybą
Rumunijos prezidentas Klausas Iohannis šaukia Aukščiausiosios nacionalinės gynybos tarybos (CSAT) posėdį, kuriame numatoma analizuoti galimą kišimąsi į rinkimų procesą. ...
-
Ko tikėtis iš gruodžio 1 dieną darbą pradedančios naujos sudėties EK?1
Strasbūre trečiadienį Europos Parlamentui (EP) patvirtinus Ursulos von der Leyen (Urzulos fon der Lajen) vadovaujamą naująją Europos Komisiją (EK), ši savo darbą oficialiai pradės gruodžio 1 dieną. ...
-
Izraelis ketina apskųsti TBT sprendimą dėl B. Netanyahu ir Y. Gallanto arešto orderių
Izraelis trečiadienį informavo Tarptautinį baudžiamąjį teismą (TBT), kad ketina apskųsti jo išduotus premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahu) ir buvusio gynybos ministro Yoavo Gallanto (Joavo Galanto) arešto orderius. ...
-
Kremlius palankiai vertina Izraelio ir „Hezbollah“ susitarimą dėl paliaubų Libane1
Kremlius trečiadienį pareiškė, kad palankiai vertina Izraelio ir Irano remiamos grupuotės „Hezbollah“ susitarimą dėl ugnies nutraukimo Libane. ...
-
D. Trumpas paskyrė atsargos generolą K. Kelloggą specialiuoju pasiuntiniu dėl Ukrainos
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) trečiadienį paskelbė, kad į atsargą išėjusį generolą leitenantą Keithą Kelloggą (Kitą Kelogą) skiria specialiuoju Vašingtono pasiuntiniu derybose dėl karo Ukrain...
-
Nacionalinio saugumo patarėjas: J. Bidenas nedelsiant sieks paliaubų Gazoje1
JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) nacionalinio saugumo patarėjas pareiškė, jog trečiadienį jis iš naujo sieks paliaubų Gazos Ruože bei derybų dėl įkaitų paleidimo, Izraeliui bei teroristinei grupuotei „Hezbollah“ pasi...
-
D. Tuskas: Lenkija nori įsteigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti1
Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas trečiadienį pareiškė, kad Varšuva nori įsteigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti. ...
-
Baltijos ir Šiaurės šalys bei Lenkija sako esančios pasirengusios plėsti sankcijas Rusijai8
Švedijoje trečiadienį vykstančiame aukščiausiojo lygio susitikime Baltijos ir Šiaurės šalys bei Lenkija paskelbė, kad yra pasirengusios išplėsti sankcijas Rusijai. ...
-
Vokietija nurodė dviem Rusijos žurnalistams palikti šalį, Maskva atsakė tuo pačiu2
Maskva trečiadienį pareiškė, kad Vokietija liepė dviem Rusijos valstybinio transliuotojo „Pirmasis kanalas“ žurnalistams, rengusiems reportažus iš Berlyno, išvykti iš šalies. ...
-
Naujoji Europos Komisija gavo žalią šviesą pradėti gynybos ir ekonomikos postūmį1
Europos įstatymų leidėjai trečiadienį uždegė žalią šviesą naujai Ursulos von der Leyen komandai pradėti darbą, o Europos Komisijos vadovė perspėjo, kad „nėra laiko gaišti“ stiprinant bloko gynybą ir konkurencingumą. ...