J.Kaczynskis kelia savo kandidatūrą į Lenkijos prezidento postą

Velionio Lenkijos prezidento brolis Jaroslawas Kaczynskis pirmadienį pranešė apie sprendimą kelti savo, kaip "Įstatymo ir teisingumo"(Pis) partijos atstovo, kandidatūrą artėjančiuose prezidento rinkimuose.

Naująjį prezidentą, kuris pakeis balandžio 10 dieną lėktuvo katastrofoje prie Smolensko drauge su kitais 95 žmonėmis žuvusį Lechą Kaczynskį (Lechą Kačynskį), lenkai rinks birželio 20 dieną.

"Tragiškai susiklostęs prezidento gyvenimas, Lenkijos patriotiškojo elito mirtis, mums reiškia tik viena: turime užbaigti jų misiją", - sakė J.Kaczynskis savo pareiškime.

"Lenkija yra visų mūsų bendra ir didi atsakomybė. Ji reikalauja, kad mes įveiktume asmenines kančias ir imtumėmės veiksmų nepaisydami tragedijos. Štai kodėl aš nusprendžiau būti kandidatu į Lenkijos Respublikos prezidento postą", - sakoma J.Kaczynskio pareiškime, paskelbtame jo vadovaujamos partijos "Įstatymas ir teisingumas" tinklalapyje.

Po lėktuvo katastrofos, kurioje žuvo nemaža dalis Lenkijos politinio elito, šalis nugrimzdo į savaitę trukusį gedulą, kuris baigėsi balandžio 18 dieną valstybinėmis L.Kaczynskio ir jo sutuoktinės Marios (Marijos) laidotuvėmis Krokuvoje.

Tačiau nepaisant lenkų visuomenės užuojautos žuvusio prezidento šeimai, nuomonės apklausos rodo, kad didžiausią lenkų paramą šiuo metu turi dabar prezidento pareigas einantis Lenkijos valdančiosios Piliečių platformos (PO) partijos kandidatas Bronislawas Komorowskis (Bronislavas Komorovskis).

"Realiai, tai ne jis (Jaroslawas Kaczynskis), o jo brolis kels savo kandidatūrą. Jo rinkimų kampanijos komanda "gros" užuojauta jo broliui", - sakė Krzysztofas Bobinskis (Kšyštofas Boninskis), vadovaujantis socialinių tyrimų įstaigai "Unia & Polska" Varšuvoje.

Pasak K.Bobinskio, velionio prezidento brolis vargu ar surinks daugiau nei 20-25 procentus balsų.

"J.Kaczynskis turėtų galimybę laimėti tik tada, jeigu kiti kandidatai darytų klaidų. Visiems tokia padėtis yra sudėtinga. Tai neeilinė rinkimų kampanija, bet aš manau, kad iš esmės rinkėjų politinės pažiūros yra nepakitusios", -sakė jis.

Penki faktai apie Jaroslawą Kaczynskį:

*60-metis J. Kaczynskis 2006-2007 metais vadovavo koalicinei dešiniųjų vyriausybei, kuri ne tik supriešino Lenkijos verslo bei politikos elitą, bet ir sukėlė įtampą šalies santykiuose su Europos Sąjunga, Vokietija ir Rusija. 2007 metais "Įstatymo ir teisingumo" partija buvo priversta perduoti valdžią pragmatiškesnei Donaldo Tusko Piliečių platformos (PO) partijos vyriausybei.

* Broliai Kachynskiai aktyviai dalyvavo 1989 metais komunistų valdžią nuvertusiame Solidarumo judėjime, 2001 metais įkūrė "Įstatymo ir teisingumo" (PiS) partiją.

Partija laikėsi konservatyvaus požiūrio socialiniais ir moraliniais klausimais, tačiau ekonomikoje jos pažiūros buvo labiau kairiosios pakraipos: ji pasisakė už valstybės išlaidų didinimą ir priešinosi privatizavimui. PiS taip pat skeptiškai žiūrėjo į tolesnę Europos integraciją ir pasisakė prieš ankstyvą euro valiutos įvedimą Lenkijoje.

Jaroslawas Kachynskis griežtai kontroliuoja savo partijos politiką. Visuomenės apklausos rodo, kad jo vadovaujama PiS daugiau nei 10 procentų atsilieka nuo D.Tusko Piliečių platformos partijos.

*2005 metų rinkimų kampanijos metu PiS žadėjo išvalyti šalies politiką nuo šalį sukrėtusių korupcijos skandalų ir susidoroti su Lenkijos komunistinės praeities liekanomis. Partijos kritikai kaltino dvynius, esą šie paskelbė raganų medžioklę savo politiniams oponentams.

*Kaczynskiai vos nesužlugdė Vokietijos kanclerės Angelos Merkel pastangų pasiekti susitarimą dėl naujosios ES sutarties 2007 metais, kai primindami Antrojo pasaulinio karo metais nacių nužudytų lenkų skaičių reikalavo Lenkijai geresnių balsavimo sąlygų bloke.

Anuomet prieš viršūnių susitikimo pradžią prezidentas L.Kaczynskis ir jo brolis dvynys, premjeras Jaroslawas pareiškė, kad Lenkijos gyventojų skaičius, tuo pačiu - ir jos balsavimo teisės, dabar yra maži dėl to, kad Lenkiją buvo okupavę naciai.

* Iki šiol nevedęs ir su motina bei katinu gyvenantis J. Kaczynskis dar būdamas premjeru prisipažino niekada neturėjęs sąskaitos banke ir visus pinigus laikęs motinos sąskaitoje, norėdamas išvengti kaltinimų dėl kokių nors finansinių klaidų. Tačiau pralaimėjęs D.Tuskui jis vis tik atsidarė sąskaitą banke.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių