Po košmariško sprogimo Teksaso gamykloje – gyvųjų paieškos

Gelbėtojai Teksase ketvirtadienį rausėsi griuvėsiuose, uoliai ieškodami gyvų likusių žmonių po didžiulio sprogimo vienoje trąšų gamykloje, nusinešusio apie 15 žmonių gyvybių ir sunaikinusio dešimtis namų.

Šalyje jau anksčiau smarkiai padidėjus įtampai dėl kruvinų sprogdinimų per Bostono maratoną, driokstelėjusių anksčiau šią savaitė, trečiadienį sprogimas trąšų gamykloje sukėlė 2,1 balo seisminius smūgius, nuniokojo didelę dalį Vesto miestelio ir paskleidė nuodingų teršalų debesį.

Ketvirtadienio popietę dūmai tebekilo iš gamyklos griuvėsių. Netoliese esančio namo stogas buvo nuplėštas, o didžiulis metalo gabalas buvo nusviestas į vieno kukurūzų lauko vidurį.

Pareigūnai sakė nuogąstaujantys, kad gali rasti daugiau lavonų sprogimo su žeme sulygintų namų ir verslo įmonių griuvėsiuose.

Tikėtina, kad sprogimo priežastimi tapo gaisras, įsiplieskęs įmonėje „West Fertilizer“ šioje pietvakarinėje JAV valstijoje.

Dauguma Vesto gyventojų buvo evakuoti praeitą naktį, kai akis ir plaučius graužiančių dūmų debesis pakibo virš tos vietovės. Teksaso gubernatorius Rickas Perry (Rikas Peris) paskelbė, kad vietos mokyklos liks uždarytos iki savaitės pabaigos.

„Praeita naktis buvo išties košmariškas scenarijus mūsų bendruomenei“, - R.Perry sakė per spaudos konferenciją valstijos sostinėje Ostine, nurodęs, kad sieks, jog Teksase būtų paskelbta federalinės nelaimės padėtis - tokiu atveju vietos administracija galėtų nukreipti jos padarinių likvidavimui papildomas lėšas.

„Ši tragedija tikriausiai smogė kiekvienai šeimai; ji palietė praktiškai kiekvieną tame miestelyje“, - pažymėjo R.Perry.

Policijos seržantas W.Patrickas Swantonas (V.Patrikas Svontonas) iš kaimyninio Veiko miesto sakė, kad per tą tragišką incidentą žuvo „nuo penkių iki 15“ žmonių, tačiau pridūrė, kad aukų skaičius gali būti ir didesnis.

Pareigūnas nurodė, kad ligoninės suteikė pagalbą daugiau nei 160 žmonių, patyrusių įvairaus sunkumo traumas.

Ketvirtadienio popietę gelbėtojai tęsė didelę paieškų ir gelbėjimo operaciją, tikėdamiesi rasti gyvų žmonių netoliese esančiuose senelių slaugos namuose, sugriautame gyvenamajame komplekse ir pačioje gamykloje.

Maklenano apygardos šerifo pavaduotojas Mattas Cawthonas (Metas Kautonas) sakė žurnalistams, kad nuniokota teritorija buvo „tankiai apgyventa“ ir kad joje „padėtis vis dar labai pavojinga“, nes joje liko amonio nitrato - plačiai naudojamų trąšų, kurios potencialiai gali sprogti.

Į nelaimės vietą buvo pasiųsti 20 JAV Nacionalinės gvardijos karių, apmokytų teikti pagalbą per nelaimingus atsitikimus ir incidentus, įskaitant masinio naikinimo ginklo panaudojimą. Jie stebės pavojingų išmetalų kiekį aplinkinėse teritorijose.

Pareigūnai sakė dar nežinantys, kas sukėlė sprogimą, tačiau gamyklos teritorija laikoma nusikaltimo vieta, kol bus atmesti arba patvirtinti nusikalstami motyvai.

Bendrovė „West Fertilizer“ pernai sumokėjo daugiau nei 5 tūkst. dolerių baudų už netinkamai paženklintus krovinių konteinerius ir netinkamą medžiagų transportavimą. Valstijos pareigūnai taip pat buvo nubaudę ją 2006 metais, nes įmonė neturėjo reikiamų leidimų.

Kaip pranešama, įmonėje buvo laikoma daug amoniako - aukšto slėgio balionuose laikomų aštraus kvapo bespalvių dujų, kurios gali užsiliepsnoti, esant didelei koncentracijai ir veikiant dideliam karščiui.

Sprogimas buvo girdimas net už 80 kilometrų nuo gamyklos, o viena ekspertė iš JAV Geologijos tarnybos (USGS) sakė naujienų agentūrai AFP, kad šis incidentas sukėlė 2,1 balo seisminį įvykį.

Dėl šios nelaimės be namų liko 60-75 žmonės, sakė vietos Raudonojo Kryžiaus direktorius Markas Feltonas.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pasiūlė šaliai pasimelsti už žmones miestelyje, turinčiame apie 2 800 gyventojų, sakydamas, kad „glaudžiai susitelkusi bendruomenė buvo sukrėsta, o geri, sunkiai dirbantys žmonės neteko gyvybių“.

Sprogimas „West Fertilizer“ įmonėje driokstelėjo tuo metu, kai šalis tebėra sukrėsta po pirmadienį įvykdytų sprogdinimų per Bostono maratoną, kurie nusinešė tris žmonių gyvybes, o dar dešimtys buvo sužaloti.

Sprogimo vieta Veste buvo uždaryta policijos, tačiau Teksaso viešojo saugumo departamento atstovas D. L.Wilsonas (D.L.Vilsonas), tapęs vienu iš pirmųjų ten nuvykusių žmonių, sakė, kad nuniokojimo mastas yra „didžiulis“.

„Tarsi Irakas. Tarsi Murrah (Maros) pastatas Oklahoma Sityje“, - teigė jis.

1995 metų balandžio 19-ąją prieš JAV vyriausybę nusiteikę ekstremistai detonavo sunkvežimyje paslėptą galingą bombą Alfredo P.Murrah (Alfredo O.Maros) federaliniame pastate Oklahoma Sityje. Per tą išpuolį žuvo 168 žmonės, tarp jų 19 vaikų, o dar šimtai buvo sužeisti.

Penktadienį taip pat minimos pražūtingo susirėmimo tarp federalinių pareigūnų ir iki dantų ginkluotų religinės organizacijos „Dovydo šaka“ narių 20-osios metinės. Ta tragiškai pasibaigusi konfrontacija buvo viena iš priežasčių, paskatinusių ekstremistus surengti sprogdinimą Oklahoma Sityje.


Šiame straipsnyje: TeksasasJAVsprogimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių