D. Trumpas laimėjo JAV prezidento rinkimus

  • Teksto dydis:

Donaldas Trumpas laimėjo JAV prezidento rinkimus, trečiadienį paskelbė amerkiečių žiniasklaida.

Apie D. Trumpo pergalę paskelbė keli televizijos tinklai. Jis grįš į Baltuosius rūmus po ilgos ir įtemptos kampanijos, įveikęs demokratę Kamalą Harris (Kamalą Haris).

Naujienų agentūros AP prognozės rodo, kad respublikonų kandidatui į JAV prezidentus D. Trumpui kol kas tenka 277 rinkikų balsai, o K. Harris – 224.

Pasibaigus balsavimui JAV žiniasklaida prognozuoja, kad D. Trumpas nugalės Aidahe, Ajovoje, Alabamoje, Arkanzase, Džordžijoje, Floridoje, Indianoje, Jutoje, Kanzase, Kentukyje, Luizianoje, Misisipėje, Misūryje, Montanoje, Nebraskoje, Ohajuje, Oklahomoje, Pensilvanijoje, Pietų Dakotoje, Pietų Karolinoje, Šiaurės Dakotoje, Šiaurės Karolinoje, Teksase, Tenesyje, Vajominge, Vakarų Virdžinijoje ir Viskonsine.

K. Harris pergalę turėtų švęsti Delavere, Havajuose, Ilinojuje, Kalifornijoje, Kolorade, Konektikute, Masačusetse, Merilande, Minesotoje, Naujajame Džersyje, Naujajame Hampšyre, Naujojoje Meksikoje, Niujorke, Oregone, Rod Ailande, sostinėje Vašingtone, Vašingtono valstijoje, Vermonte, Virdžinijoje.

Kiekviena valstija turi tam tikrą skaičių vadinamųjų rinkikų kolegijos balsų, iš dalies priklausančių nuo gyventojų skaičiaus. Iš viso varžomasi dėl 538 balsų, o nugalėtoju tampa tas kandidatas, kuris surenka 270 ar daugiau rinkikų balsų.

Beveik visose valstijose galioja taisyklė „nugalėtojas pasiima viską“, todėl bet kuris kandidatas, surinkęs daugiausia balsų, gauna visus rinkikų kolegijos balsus.

Į istoriją įėję rinkimai

Apie respublikono pergalę po vienos labiausiai poliarizuotų kampanijų šiuolaikinėje JAV istorijoje paskelbta po to, kai pastaraisiais mėnesiais jis buvo nuteistas už nusikalstamą veiką, patyrė du pasikėsinimus nužudyti, o vienas buvęs jo bendražygis perspėjo, kad jis yra „fašistas“.

D. Trumpas šalininkams Floridoje jau paskelbė laimėjęs JAV prezidento rinkimus.

„Tai tokia politinė pergalė, kokios mūsų šalis dar nematė“, – sakė D. Trumpas pergalės vakarėlyje Floridoje.

Viceprezidentė K. Harris, kuri į rinkimus įsitraukė tik liepą, kai savo siekio būti perrinktam atsisakė Joe Bidenas, vykdė centristinę kampaniją, kuri pabrėžė D. Trumpo kurstančias žinutes ir atvirai naudojamus rasistinius bei seksistinius tropus.

Tačiau jo apokaliptiniai perspėjimai dėl imigracijos ir izoliacionizmo propagavimas rado atgarsį tarp rinkėjų, nepatenkintų ekonomikos padėtimi ir trokštančių pokyčių.

Kampanijos metu buvo tikimasi, kad varžybos bus labai apylygės, tačiau rinkimų rezultatai paaiškėjo netikėtai greitai ir atnešė D. Trumpui triuškinančią pergalę, įskaitant laimėjimus Džordžijos, Šiaurės Karolinos ir Pensilvanijos valstijose.

D. Trumpas yra pirmasis prezidentas per daugiau nei šimtmetį, laimėjęs antrąją kadenciją ne iš eilės.

Jis taip pat yra vienintelis asmuo, išrinktas JAV prezidentu, nors yra nuteistas nusikaltėlis. Lapkričio 26 dieną Niujorko teisme jam turi būti paskelbtas nuosprendis byloje dėl „pinigų už tylą“.

D. Trumpas, kuriam jau 78-eri, per savo ketverių metų kadenciją gali pasiekti dar vieną rekordą – tapti vyriausiu einančiu pareigas prezidentu. Tokiu atveju jis pralenks J. Bideną, kuris sausio mėnesį baigs kadenciją būdamas 82 metų.

Įtaka užsienio politikai

Trečiadienį ryte, kol rezultatai vis dar buvo negalutiniai, pasauliui stebint tikėtiną D. Trumpo sugrįžimą į Baltuosius rūmus, JAV dolerio kursas pakilo, bitkoino – pasiekė naują rekordinį lygį, akcijų biržų indeksai nusidažė žaliai, o dauguma žaliavinių prekių pigo.

Tačiau tikėtina, kad ateityje laukia neramumai.

D. Trumpas pergalę pasiekė žadėdamas radikalius politikos pokyčius – ne tik namuose, bet ir užsienyje, kur jo nevaržoma izoliacionistinė ir nacionalistinė „Pirmiausia – Amerika“ pozicija greičiausiai turės milžiniškų pasekmių.

Jis ne kartą siūlė užbaigti karą Ukrainoje spausdamas Kyjivą daryti teritorines nuolaidas Rusijai, o jo grasinimas masiškai deportuoti nelegalius imigrantus sukėlė didelį susirūpinimą Lotynų Amerikoje.

Be to, jis grįžta į Baltuosius rūmus kaip klimato kaitos neigėjas, pasirengęs sugriauti savo pirmtako J. Bideno žaliąją politiką ir pakenkti pasaulinėms pastangoms pažaboti žmogaus sukeltą atšilimą.

Dar prieš visiškai patvirtinant D. Trumpo pergalę, užsienio lyderiai suskubo siųsti jam sveikinimus.

Tarp jų – ilgamečiai D. Trumpo sąjungininkai Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu, Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi ir Turkijos ministras pirmininkas Recepas Tayyipas Erdoganas.

Sveikinimus D. Trumpui taip pat perdavė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, nors prognozuojama, kad J. Bidenui pasitraukus iš pareigų, JAV karinė pagalba jo šaliai bus sparčiai mažinama. V. Zelenskis sakė tikintis, kad respublikono „įspūdinga pergalė“ padės Ukrainai pasiekti „teisingą taiką“.

NATO vadovas Markas Rutte sakė tikįs, kad D. Trumpas, kuris dažnai reiškė nepasitenkinimą JAV vadovaujamu aljansu, padarys jį stiprų.

Jungtinės Karalystės premjeras Keiras Starmeris taip pat prisijungė prie sveikintojų, o Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pažadėjo kartu su D. Trumpu dirbti „pagarbiai ir ambicingai“.

Šoumeno instinktas

Nepaisant visų tamsių pažadų politiškai keršyti tariamiems priešams namuose ir kritikos ilgamečiams sąjungininkams užsienyje, D. Trumpas išlieka neprognozuojamas, kai reikia suderinti žodžius su veiksmais.

Jo rinkimų kampanijos mitinguose, kupinuose nuoskaudų, įžeidinėjimų ir dezinformacijos, nekart skambėjo kraštutinė retorika.

Tačiau jis pelnė pozityvų atgarsį internete dėl akimirkų, kuriose žaidė jo patrauklumas ir šoumeno instinktas, pavyzdžiui, pasirodymas „McDonald's“ ir improvizuota spaudos konferencija iš šiukšliavežės.

Kampanijos metu jis pasisakė už mokesčių mažinimą, mažesnį reguliavimą ir reikšmingiausią per kone šimtmetį importo muitų padidinimą, kad būtų skatinamas augimas ir gamyba, nepaisant perspėjimų dėl prekybos karų ir didesnių kainų JAV vartotojams.

Jis sulaukė daug susidomėjimo dėl savo griežtos antiimigracinės pozicijos ir dėmesio darbininkų klasės rinkėjams, kuriuos paveikė COVID-19 pandemijos sukelta infliacija.

Kai liepą į lenktynes vietoj J. Bideno įsitraukė K. Harris, jai netrukus pavyko sumažinti visuomenės nuomonės apklausose stebėtą atotrūkį nuo D. Trumpo.

Atrodo, kad jos vienybės idėja, dėmesys teisei į abortą ir perspėjimai apie D. Trumpo keliamą grėsmę demokratijai sulaukė atgarsio, o tai įrodo didžiulis lėšų rinkimo šuolis, dėl kurio jos kampanijos fondas gerokai pranoko varžovo biudžetą.

Tačiau galiausiai jai nepavyko pasiekti to, kas būtų buvusi istorinė pergalė – tapti pirmąja juodaode moterimi, išrinkta JAV prezidente.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Puiku

Puiku portretas
Labai gerai,kad laimėjo Trampas.Dabartinis JAV Prezidentas buvo blogiausias.Jo kadencijos laikotarpiu, smuko JAV ekonomika,beprotiškai išaugo skolos,pasaulyje prasidėjo karai ir t.t.Prie Trampo ne tik nekilo karai,bet buvo išvesta JAV kariuomenė iš Irako,Auganistano, jis privertė turtingas Europos šalis mokėti NATO mokestį ir t.t.Žinoma,todėl jis nepatinka konsliberalams.Jiems labai tiko dabartinis,kuris viską blogino,kaip ir konservatoriai.Skolino milijardus,pirko ginkluotę Ukrainai,bet nenorėjo,kad ši laimėtų karo-neleido ta ginkluote naudotis.Tuo jis padėjo Putinui,nes tos bombos sproginėjo,griovė,žudė Ukrainos žemėje,o ne priešo.

o

o portretas
armoska jausdama kad /sakes/ nusiplove 1 is 1 idomu kur dings /natbolsevizmas eunvisa saika ppppridurku =0

Kaunietis

Kaunietis portretas
Gerai , kad bobos neišrinko. Būtū pridariusi, kaip Lietuvoje bobų Seimas.
VISI KOMENTARAI 23

Galerijos

Daugiau straipsnių