- BBC, Deutsche Welle
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šveicarijoje šiandien prasidedant taikos deryboms dėl konflikto Sirijoje, pačioje pilietinio karo draskomoje šalyje susitaikymu beveik nekvepia. Damaskas atvirai pareiškė: "Nieko nesitikėkite."
Šveicarijoje šiandien prasidedant taikos deryboms dėl konflikto Sirijoje, pačioje pilietinio karo draskomoje šalyje susitaikymu beveik nekvepia. Damaskas atvirai pareiškė: "Nieko nesitikėkite."
Paliaubos – tik dėl akių
Šiauriniame Damasko priemiestyje Barzeh kovos virė 15 mėnesių. Kaip ir kitose šalies dalyse, taikūs protestai po to, kai vyriausybė bandė jėga juos numalšinti, peraugo į ginkluotus susirėmimus. Bet šis priemiestis ypatingas tuo, kad jo senojoje dalyje gyvena musulmonai sunitai, o ant Kasijuno kalno – alavitai, lojalūs prezidentui Basharui al Assadui.
Vyriausybės pajėgos nuo šio kalno leido artilerijos sviedinius ir raketas į Barzeh ir kitus rajonus. Senoji priemiesčio dalis smarkiai nukentėjo nuo bombardavimų, grobimų ir žudymų, kuriuos vykdė vadinamieji liaudies komitetai, žinomi kaip Nacionalinė gynybos armija, sudaryta daugiausia iš alavitų.
Bet šiandien priemiestyje tvyro paliaubos, vyriausybei mėnesio pradžioje pasiekus susitarimą su ginkluota opozicija – Laisvąja Sirijos armija. Ši grąžina užgrobtus tankus ir kitą sunkiąją karo techniką, o už tai gavo teisę atlikti priemiesčio policijos vaidmenį.
Šeimos, kurios buvo priverstos bėgti, gali grįžti namo, vyriausybė žada paleisti sulaikytus kovotojus. Barzeh kontrolės postuose vyriausybės ir opozicijos pajėgos, ilgus mėnesius žudžiusios vienos kitas, dabar budi kartu, valgo tą patį maistą.
Bet Barzeh priemiestis tapo išimtimi vien todėl, kad turi didelę strateginę reikšmę. Per jį driekiasi kelias į Latakijos uostą, kur vyriausybė turi pristatyti savo cheminių ginklų atsargas, – šios galiausiai turės būti sunaikintos pagal tarptautinį susitarimą.
Marinimo taktika
Likusioje šalies dalyje, kaip skelbia aktyvistai, vyriausybė laikosi marinimo taktikos – verčia opoziciją pasiduoti, blokuoja maisto tiekimą į jos kontroliuojamus rajonus.
Daugiau nei 50 civilių, tarp kurių yra ir vaikų, žuvo nuo bado Jarmuke, palestiniečių pabėgėlių stovykloje pietinėje Damasko dalyje. Vakariniame Muadhamijos rajone opozicija neatlaikė blokados ir pasidavė.
Paliaubos Barzeh priemiestyje labai svarbios vyriausybei, kuri prieš taikos derybas Ženevoje norėjo pademonstruoti, kad yra pajėgi pasiekti taiką be tarptautinio įsikišimo. B.al Assadas nenori savo šalyje matyti Jungtinių Tautų (JT) taikdarių. Tai Didžiosios Britanijos transliuotojui BBC sakė JT pareigūnas, pageidavęs likti nežinomas.
Trauktis nė negalvoja
Derybose Šveicarijoje Sirija nori kalbėti apie kovą su teroristais, kaip B.al Assado režimas vadina ginkluotą opoziciją, bet ne apie valdžios perdavimą.
Sirijos prezidentas aiškiai pareiškė, kad neketina nei palikti posto, nei skirti pereinamosios vyriausybės (to tikisi opozicija ir ją remiančios valstybės). Maža to, B.al Assadas nusiteikęs dalyvauti šiemet numatytuose Sirijos prezidento rinkimuose.
"Po to, kai susitarimas dėl cheminio ginklo panaikintas, prezidentas B.al Assadas vėl pelno pripažinimą ir tampa svarbiu žaidėju. Jis yra vienintelis, pajėgus atlikti šią misiją, tai kodėl jis turėtų nusileisti?" – BBC sakė Sirijos režimui artimas analitikas.
Susės prie derybų stalo
Daugiau nei 30-ies pasaulio valstybių ir tarptautinių organizacijų atstovai šiandien atvyks į Šveicariją dalyvauti konferencijoje "Ženeva II". Joje bus ieškoma būdų užbaigti jau trečius metus vykstantį pilietinį konfliktą Sirijoje, kuris nusinešė daugiau nei 100 tūkst. gyvybių ir išvijo iš namų beveik 10 mln. žmonių. Po ilgų tarpininkų įkalbinėjimų Sirijos vyriausybės ir opozicijos delegacijos susės prie derybų stalo, bet jų pozicijos yra tokios tolimos, kad rimtų rezultatų iš šios konferencijos mažai kas tikisi.
"Nesitikėkite nieko iš "Ženevos II". Nei "Ženeva II", nei "Ženeva III", nei "Ženeva X" neišspręs krizės Sirijoje. Sprendimas jau prasidėjo, ir jis tęsis per valstybės karines pergales", – konferencijos išvakarėse pareiškė Sirijos nacionalinio susitaikymo reikalų ministras Ali Haidaras.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pietų Korėjos prezidentas pranešė, kad karo padėtis bus atšaukta
Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk Yeolas trečiadienį (vietos laiku) pranešė, kad vos prieš kelias valandas netikėtai paskelbta karo padėtis bus atšaukta, o kariams bus nurodyta atsitraukti. ...
-
Pietų Korėjos Nacionalinė asamblėja nubalsavo blokuoti paskelbtą karo padėtį
Pietų Korėjos Nacionalinė asamblėja antradienį didele balsų dauguma blokavo prezidento Yoon Suk-yeolas (Jun Sukjolo) paskelbtą karo padėtį. ...
-
V. Putinas R. T. Erdoganui: būtina kuo greičiau nutraukti sukilėlių puolimą Sirijoje1
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį per pokalbį telefonu su Turkijos kolega Recepu Tayyipu Erdoganu (Redžepu Tajipu Erdohanu) pareiškė, kad būtina kuo greičiau nutraukti sukilėlių puolimą Sirijoje, pranešė Kremlius. ...
-
Ukrainos ambasadorius: vienintelė išeitis – Ukrainos pakvietimas į NATO
Budapešto memorandumo susitarimas tapo trumparegiškumo, priimant strateginius pasaulio saugumo architektūros sprendimus, simboliu, sako Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Beshta. ...
-
S. Lavrovui planuojant dalyvauti ESBO ministrų susitikime, Lietuva žemina atstovavimo lygį5
Rusijos diplomatijos vadovui Sergejui Lavrovui planuojant dalyvauti šią savaitę Maltoje vyksiančiame Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) ministrų susitikime, Lietuva žemina atstovavimo lygį šiame renginyje. ...
-
Po tyrimo JAV įstatymų leidėjai remia COVID-19 nuotėkio iš Kinijos laboratorijos teoriją
JAV įstatymų leidėjai pirmadienį užbaigė dvejus metus trukusį tyrimą, kurio išvadose jie parėmė teoriją, jog 1,1 mln. amerikiečių pražudęs virusas, tikėtina, nutekėjo iš laboratorijos Kinijoje. ...
-
Pietų Korėjos prezidentas paskelbė karo padėtį, žada susidoroti su „antivalstybiniais elementais“7
Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-yeolas antradienį paskelbė nepaprastąją karo padėtį, sakydamas, kad ši priemonė būtina siekiant apsaugoti šalį nuo „komunistinių jėgų“. ...
-
Prancūzijai gresia nauja politinė krizė
Prancūzijai gresia nauji politiniai neramumai, opozicijai ruošiantis per balsavimą pareikšti nepasitikėjimą ministro pirmininko Michelio Barnier vyriausybe. ...
-
Sakartvelo teismas atmetė prezidentės ir opozicijos prašymą panaikinti rinkimų rezultatus
Sakartvelo teismas antradienį atmetė proeuropietiškos prezidentės ir opozicijos grupių prašymą panaikinti rinkimų rezultatus. ...
-
Šveicarijos parlamentarai apribojo galimybę ukrainiečiams naudotis apsaugos statusu
Šveicarijos parlamentas pirmadienį nubalsavo už tai, kad būtų gerokai apribotos ukrainiečių galimybės gauti specialųjį laikinosios apsaugos statusą. ...