- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Taivano prezidentas Lai Ching-te sekmadienį su buvusia JAV Atstovų Rūmų pirmininke Nancy Pelosi aptarė jo salai Kinijos keliamą grėsmę.
Lai Ching-te ir N. Pelosi aptarė „Kinijos karines grėsmes Taivano atžvilgiu“, reporteriams sakė prezidento atstovė Karen Kuo. 20 minučių trukusį pokalbį telefonu ji pavadino šiltu ir draugišku senų draugų pasikalbėjimu.
Pekinas pasmerkė šį pokalbį.
Ilgametė N. Pelosi parama Taivanui piktina Kiniją. Reaguodamas į 2022 metais įvykusį jos vizitą Taibėjuje Pekinas aplink salą surengė dideles karines pratybas.
Pekinas savarankišką salą laiko savo teritorijos dalimi ir prieštarauja bet kokiam tarptautiniam Taibėjaus pripažinimui ar paties Taivano pareiškimams, kad jis yra suvereni valstybė. Kinijai ypač nepatinka oficialūs Taivano ir Vašingtono, kuris yra svarbiausias Taibėjaus partneris ir ginklų tiekėjas, kontaktai.
Kinija jau reiškė pasipiktinimą dėl didesnio amerikietiškų ginklų pardavimo Taivanui ir Lai Ching-te apsilankymo Havajuose, kur jis buvo sutiktas su raudonuoju kilimu ir gėlių girliandomis.
Reaguodama į Lai Ching-te pokalbį su N. Pelosi, Kinija paragino Jungtines Valstijas nebesikišti dėl Taivano, „neberemti Taivano nepriklausomybės separatistinių jėgų ir joms nebenuolaidžiauti“.
„Taivano klausimas yra Kinijos pagrindinių interesų pagrindas ir pirmoji raudona linija, kurios negalima peržengti Kinijos ir JAV santykių“ srityje, Pekine reporteriams sakė kinų Užsienio reikalų ministerijos atstovas Lin Jianas.
Lai Ching-te šeštadienį Havajuose pradėjo savaitę truksiančią kelionę Ramiojo vandenyno regione. Jis susitiko su šios valstijos gubernatoriumi Joshu Greenu, JAV Kongreso nariais, Amerikos instituto Taivane (AIT) – de facto JAV ambasados – pareigūnais.
Šeštadienį savo pirmoje viešoje šios kelionės kalboje taivaniečių prezidentas sakė, kad reikia kovoti kartu siekiant užkirsti kelią karui, ir įspėjo, kad kare laimėtojų nebūna.
Lai Ching-te kelionės išvakarėse JAV pritarė pasiūlymui parduoti Taivanui atsarginių dalių naikintuvams F-16 ir radiolokatorių sistemoms, taip pat komunikacijų įrangos. Šių sandorių bendra vertė – 385 mln. dolerių (364,5 mln. eurų).
Kinijos užsienio reikalų ministerija savaitgalį paragino Vašingtoną „tuojau pat liautis ginklavus Taivaną“.
„Kinija imsis griežtų ir ryžtingų atsakomųjų priemonių nacionaliniam suverenitetui, saugumui ir teritoriniam vientisumui tvirtai ginti“, – sakoma pareiškime.
Atskirai ministerija nurodė, kad Kinija griežtai smerkia JAV dėl Lai Ching-te apsilankymo Havajuose ir pareiškė dėl to rimtus protestus.
„Taivano komanda“
N. Pelosi yra viena iš „kelių ilgamečių draugų Jungtinėse Valstijose“, su kuriais sekmadienį kalbėjosi Lai Ching-te, reporteriams sakė K. Kuo.
Tarp jų yra veikėjų iš abiejų partijų ir jie pakartojo tvirtai remiantys Taivaną, sakė ji.
Pasak atstovės, Lai Ching-te ir N. Pelosi taip pat aptarė dirbtinį intelektą (DI) ir puslaidininkių pramonę.
Vėliau sekmadienį Taivano lyderis per forumą už uždarų durų kreipėsi į JAV Kongreso įsteigtą Rytų ir Vakarų centrą (EWC), pabrėždamas Taivano įsipareigojimą stiprinti savo gynybą ir saugumą, taip pat „bendrą Taivano ir JAV įsipareigojimą dėl taikos regione“.
Taivanas susiduria su nuolatine Kinijos karinio užpuolimo grėsme. Kinija nuolat pasiunčia prie savarankiškos salos savo naikintuvų ir karo laivų, ir neatmeta galimybės panaudoti jėgą, kad susigrąžintų salą savo kontrolėn.
Nors Vašingtonas Taivanui jau pardavė ginklų už milijardus dolerių, jis laikosi „strateginio dviprasmiškumo“ kalbant apie karių atsiuntimą ginti Taivano nuo Kinijos.
Neseniai Kinija pagrasino ryžtingai sutriuškinti bet kokius bandymus dėl Taivano nepriklausomybės.
Tuo metu JAV išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas, sausį sugrįšiantis į Baltuosius rūmus, per rinkimų kampaniją užsiminė, kad Taivanas turėtų mokėti Jungtinėms Valstijoms už savo gynybą, ir apkaltino salą pavogus JAV puslaidininkių pramonę.
Po Havajų Lai Ching-te lankysis Maršalo Salose, Tuvalu ir Palau. Tai vienintelės Ramiojo vandenyno salos tarp 12 likusių Taivano sąjungininkų. Lai Ching-te taip pat vienai nakčiai apsistos JAV valdoje Guame.
Prieš išvykdamas į kelionę Lai Ching-te sakė, kad ja prasideda „nauja vertybėmis pagrįstos demokratijos era“, ir padėkojo JAV vyriausybei, padėjusiai užtikrinti, kad kelionė vyktų sklandžiai.
Jis sakė norintis „tęsti ir plėsti bendradarbiavimą, plėsti partnerystes su (...) sąjungininkais remiantis demokratijos, taikos ir klestėjimo vertybėmis“.
„Dar kartą pabrėžiu, kad visi esame Taivano komanda. Visi dirbame drauge ir galime sėkmingai pasiekti savo tikslus“, – lėktuve žurnalistams sakė Lai Ching-te.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prancūzijai gresia nauja politinė krizė
Prancūzijai gresia nauji politiniai neramumai, opozicijai ruošiantis per balsavimą pareikšti nepasitikėjimą ministro pirmininko Michelio Barnier vyriausybe. ...
-
Sakartvelo teismas atmetė prezidentės ir opozicijos prašymą panaikinti rinkimų rezultatus
Sakartvelo teismas antradienį atmetė proeuropietiškos prezidentės ir opozicijos grupių prašymą panaikinti rinkimų rezultatus. ...
-
Šveicarijos parlamentarai apribojo galimybę ukrainiečiams naudotis apsaugos statusu
Šveicarijos parlamentas pirmadienį nubalsavo už tai, kad būtų gerokai apribotos ukrainiečių galimybės gauti specialųjį laikinosios apsaugos statusą. ...
-
Baltieji rūmai: JAV rengia naujas sankcijas Rusijai
JAV nacionalinio saugumo patarėjas Jake‘as Sullivanas paskelbė, kad rengiamos naujos sankcijos Rusijai, sakoma Baltųjų rūmų pranešime. ...
-
Gudija plečia karines bazes prie mūsų sienų: kieno kareiviai bus jose dislokuoti – gudų ar rusų?
Aliaksandras Lukašenka kaip ungurys sukasi vis tvirčiau spaudžiančiuose Kremliaus gniaužtuose. Kol kas jam pavyko išvengti tiesioginio įsitraukimo į karą ir didelių Rusijos pajėgų dislokavimo Gudijoje. Bet tai laikina ir galutinis spren...
-
Lietuvos ambasadorius Sakartvele: dar keletas valstybių ketina taikyti sankcijas Tbilisio valdžiai
Lietuvos ambasadoriaus Sakartvele Dariaus Vitkausko žiniomis, keletas Vakarų valstybių ketina sekti Baltijos šalių pavyzdžiu ir įvesti nacionalines sankcijas daliai aukšto rango Tbilisio politikų ir pareigūnų. ...
-
Žalieji, kraštutinė dešinė – didžiausi pralaimėtojai Airijos rinkimuose
Airijos visuotiniams rinkimams pasibaigus, po tris dienas trukusio balsų skaičiavimo vėlai pirmadienį paskelbti galutiniai rezultatai: centro dešiniosios partijos „Fianna Fail“ ir „Fine Gael“ turėtų išlaikyti valdži...
-
Kinija teigia apribosianti svarbių lustų gamybos komponentų eksportą į JAV
Pekinas antradienį pareiškė, kad apribos kai kurių svarbių puslaidininkių komponentų eksportą į Jungtines Valstijas, Vašingtonui paskelbus naujus apribojimus, kuriais siekiama apriboti Kinijos galimybes gaminti pažangius lustus. ...
-
Neįprastas eksperimentas bažnyčioje: sukurtas dirbtinio intelekto Jėzus1
Vienos katalikų koplyčios klausykloje porai mėnesių buvo įtaisytas dirbtinio intelekto Jėzus. ...
-
Ukraina: pilnateisė narystė NATO – vienintelė reali saugumo garantija
Ukraina antradienį, prieš NATO užsienio reikalų ministrų susitikimą, paragino suteikti jai visapusišką narystę Aljanse ir sakė, kad tai vienintelė saugumo garantija Rusijos invazijos akivaizdoje. ...