Ukraina: teiginiais apie nešvarią bombą Rusija nukreipinėja dėmesį nuo savo slaptų darbų

  • Teksto dydis:

Ukrainiečių branduolinės energetikos operatorius antradienį pranešė, kad Kremliaus pajėgos vykdo slaptus darbus okupuotoje Zaporižios atominėje elektrinėje pietų Ukrainoje.

Manoma, kad Rusija bando nukreipti dėmesį nuo tų slaptų darbų melagingais teiginiais apie Ukrainos „nešvarią bombą“.

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu sekmadienį kalbėdamasis telefonu su NATO kolegomis iš Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir Turkijos pateikė nepagrįstus įrodymus, kad Ukraina planuoja panaudoti vadinamąją „nešvarią bombą“, turėdamas omenyje ginklą, kuris naudoja tradicinius sprogmenis radioaktyvioms medžiagoms išsklaidyti.

Ukraina ir jos Vakarų sąjungininkės greitai atmetė Maskvos kaltinimus, o Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė ir Prancūzija paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame atmetė „akivaizdžiai melagingus“ Rusijos teiginius.

Ukraina taip pat teigė, kad tokiais pareiškimais rusai bando atitraukti dėmesį nuo savo pačių planuojamų veiksmų susprogdinti radioaktyviąją „nešvarią bombą“, kuri pasėtų siaubą pasaulyje.

Ukrainos branduolinių jėgainių operatorius „Enerhoatom“ pranešė, kad praėjusią savaitę Rusijos pajėgos vykdė slaptus statybų darbus okupuotoje Zaporižios atominėje elektrinėje.

„Enerhoatom“ išplatintame pranešime teigiama, kad Zaporižios AE kontroliuojantys Rusijos pareigūnai nei Ukrainos personalui, kuris yra atsakingas už atominės veikimą, nei Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) atstovams neleidžia patekti į elektrinę, kad, kaip teigiama, šie nepamatytų ką rusai daro iš tikrųjų.

„Enerhoatom“ daro prielaidą, kad Rusija „rengia teroristinį aktą naudodama atominės bei elektrinėje saugomas radioaktyvias medžiagas ir atliekas“. Teigiama, kad Zaporižios AE panaudoto branduolinio kuro saugykloje iš viso buvo 174 konteineriai, o kiekviename iš jų yra saugoma po 24 panaudoto kuro rinkinius.

„Šių konteinerių sunaikinimas dėl sprogimo sukels radiacinę avariją ir kelių šimtų kvadratinių kilometrų gretimos teritorijos užterštumą“, – teigė „Enerhoatom“.

Operatorius taip pat paragino TATENA išsiaiškinti, kas šiuo metu vyksta Zaporižios AE.

Rusijos prašymu JT Saugumo Taryba antradienį surengė uždarą susitikimą dėl Ukrainos tariamos „nešvarios bombos“.

Rusijos ambasadorius prie JT Vasilijus Nebenzia prieš posėdį visiems Saugumo Tarybos nariams išsiuntinėjo penkių puslapių laišką, kuriame, remiantis Rusijos gynybos ministerija, teigiama, kad Ukrainos institucijos „gavo tiesioginius nurodymus iš (prezidento Volodymyro) Zelenskio režimo sukurti tokią „nešvarią bombą“ ir kad „darbai jau yra baigiamajame procese“.

Jis taip pat perspėjo, kad Ukrainos valdžia ir Vakarų rėmėjai bus „visiškai atsakingi už visas pasekmes“, atsirasiančias dėl „nešvarios bombos“ panaudojimo, kurį Rusija laikys „branduolinio terorizmo veiksmu“.

Žurnalistai po JT Saugumo Tarybos posėdžio teiravosi Rusijos ambasadoriaus prie JT pirmojo pavaduotojo Dmitrijaus Polianskio, kokius įrodymus turi Rusija dėl tariamo V. Zelenskio įsakymo sukurti „nešvarią bombą“. Tuo tarpu jis atsakė, kad „tai žvalgybos informacija“.

D. Polianskis taip pat pridūrė, kad TATENA gali nusiųsti savo inspektorius, kad šie surinktų įrodymus dėl Ukrainos tariamai kuriamos „nešvarios bombos“.

JK ambasadoriaus prie JT pavaduotojas Jamesas Kariuki (Džeimsas Kariuki) po susitikimo žurnalistams teigė, kad „mes nematėme ir negirdėjome jokių naujų įrodymų“, o JK, Prancūzija ir JAV jau aiškiai išreiškė, kad tai yra „aiškiai melagingas kaltinimas“ ir „gryna Rusijos dezinformacija“. Jis pridūrė, jog „Ukraina aiškiai pasakė, kad neturi ko slėpti“, o „TATENA inspektoriai jau yra pakeliui“.

Rusija paprašė JT Saugumo Tarybos sudaryti komisiją, kuri ištirtų ir įrodytų Kremliaus teiginius, esą JAV ir Ukraina pažeidžia konvenciją, draudžiančią naudoti biologinį ginklą Ukrainos laboratorijose.

Netrukus po Maskvos invazijos į Ukrainą pradžios vasario 24-ąją V. Nebenzia pareiškė, kad slaptos amerikiečių finansuojamos laboratorijos Ukrainoje vykdė biologinį karą. Šiuo kaltinimus atmetė tiek JAV, tiek Ukraina.

Rusija taip pat ketvirtadienį sušauks JT Saugumo Tarybos posėdį dėl Ukrainos biologinio ginklo laboratorijų.

Kremlius reikalavo, kad jos perspėjimai apie Ukrainos tariamą planą panaudoti „nešvarią bombą“ būtų vertinami labai rimtai, bei kritikavo Vakarų valstybes už tai, kad šios yra abejingos šiems Rusijos perspėjimams.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas teigė, kad šio Rusijos įspėjimo atmetimas yra „nepriimtinas, atsižvelgiant į pavojaus, apie kurį kalbėjome, rimtumą“.


Šiame straipsnyje: karas Ukrainojenešvari bombaRusijos kariai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių