- Paulius Perminas (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, kad Vakarų įšaldytą Rusijos turtą būtų galima grąžinti mainais į Maskvos kompensacijas Ukrainai.
Taip jis kalbėjo pirmadienį Briuselyje prieš Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų tarybos posėdį.
„Mūsų analizė rodo, kad Rusija ir toliau pažeidinėja tarptautinę teisę, reiškia, kad tarptautinė bendruomenė turi taikyti kontrpriemones, (...) jos turi būti su sąlygomis“, – sakė K. Budrys.
„Tos sąlygos būtų tokios. Jeigu Rusija kompensuos Ukrainai patirtus nuostolius, išmokės reparacijas, tokiomis sąlygomis mes galėsime Rusijai įšaldytą turtą ir atiduoti. Jeigu Rusija to nepadarys, tuomet tai sumai, kurios nekompensuos Ukrainai, mes galėsime naudoti iš užšaldyto turto“, – kalbėjo jis.
Sausio pradžioje ES išmokėjo pirmąją dalį Didžiojo septyneto (G-7) paskolos Ukrainai, kuri turės būti grąžinta pajamomis iš įšaldyto Rusijos turto. Ši išmoka siekė 3 mlrd. eurų.
Nuo 2022 metų vasario, kai Rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, ES įšaldė maždaug 229 mlrd. eurų Rusijos centrinio banko lėšų – tai didžioji dalis visame pasaulyje įšaldyto Maskvos turto.
Bendrijos užsienio reikalų ministrai į tarybos posėdį susirinko Vengrijai grasinant blokuoti bandymus pratęsti ES sankcijas Rusijai.
Rusija ir toliau pažeidinėja tarptautinę teisę, reiškia, kad tarptautinė bendruomenė turi taikyti kontrpriemones, (...) jos turi būti su sąlygomis.
Nuo 2022-ųjų Bendrija Rusijai paskelbė 15 sankcijų paketų. 27 ES narės iki sausio 31-osios turi priimti vieningą sprendimą dėl priemonių pratęsimo, šis klausimas įtrauktas į susitikimo darbotvarkę.
K. Budrys teigė, esąs „optimistiškai nusiteikęs šiandienos atžvilgiu“.
„Man atrodo, kad veiksnys buvo ne vienas, bet tai, kad kažkas apsiskaičiavo dėl busimos Jungtinių Valstijų (JAV) administracijos sprendimo ir pozicijos bendrai Rusijos atžvilgiu yra akivaizdus. Manė, kad greita taika naujai administracijai reikš greitus sprendimus, Ukrainos nuvedimą prie stalo. Tos pirmosios žinutės iš prezidento Trumpo buvo apie tai, kad Rusijai spaudimas tęsis jeigu neieškos nuolaidų iš savo pusės“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.
Pasaulio lyderiai, įskaitant JAV prezidentą Donaldą Trumpą (Donaldą Trampą), spaudžia Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną nutraukti karą.
Praėjusią savaitę D. Trumpas televizijai „Fox News“ sakė, kad Maskvai bus taikomi didžiuliai muitai ir mokesčiai bei plataus masto sankcijos, jei ji greitai nebaigs karo.
„Man atrodo, kad kai kas Europoje perskaitė tą žinią ir šiek tiek pakoregavo savo pozicij, dėl to, kad sprendimas netęsti sankcijų reikštų, kad mūsų visas sankcijų statinys pradeda byrėti“, – akcentavo K. Budrys.
Vengrija – viena artimiausių D. Trumpo sąjungininkių ES – anksčiau teigė, kad prieš pratęsdama sankcijas nori susipažinti su Vašingtono pozicija po D. Trumpo inauguracijos.
Praėjusią savaitę D. Trumpas pavedė savo specialiajam pasiuntiniui Ukrainai ir Rusijai, atsargos generolui leitenantui Keithui Kelloggui (Kitui Kelogui) per 100 dienų užbaigti karą Ukrainoje.
Apie tai pranešęs JAV laikraštis „The Wall Street Journal“ rašė, kad K. Kelloggas turi planą, kaip užbaigti Rusijos karą prieš Ukrainą, bet derybas kontroliuos prezidentas.
K. Budrys minėtus teiginius vadino signalu tiek Ukrainai, tiek Rusijai, tiek ES.
„Kaip ir su visais signalais iš Amerikos, man atrodo, pagrindinė taisyklė yra palaukime konkrečių žingsnių, ėjimų ir tada matysime kur link viskas juda. Tai, kad nėra labai greitas sprendimas, yra irgi geras signalas“, – sakė užsienio reikalų ministras.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pokyčiai Lietuvos pramonėje: nebesame pigios darbo jėgos šalis?
Lietuvos pramonėje vykstantys robotizacijos ir automatizacijos pokyčiai rodo teigiamas tendencijas, tačiau ateityje didžiausią įtaką įmonių sėkmei turės ne tik technologijų diegimas, bet ir reikiamų kompetencijų specialistų ugdymas, pastebi pram...
-
Klišonis: dabartinė kelių būklė netenkina nei gyventojų, nei savivaldybių, nei Vyriausybės
Norint gerinti kelių būklę, būtina bent puse milijardo eurų didinti Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) biudžetą, mano Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas Audrius Klišonis. ...
-
Ruošiantis atsijungti nuo rusiškos elektros sistemos – svarbus priminimas gyventojams
Artėjant Baltijos šalių sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais, „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) ir Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ informuoja, kad gyventojams nereikia atlikti joki...
-
Aptarnavimo sektoriaus darbuotojai patiria psichologinį klientų smurtą: kas dažniausiai kliūva?
60 proc. aptarnavimo sektoriaus darbuotojų patiria psichologinį klientų smurtą. Tai lemia ne tik nepasitenkinimą turimu darbu, bet ir nuolatinį stresą. Dėl ko kyla klientų nepasitenkinimas ir kaip to išvengti? Apie tai LNK žiniose žurnalistai...
-
Skiriama 50 mln. eurų: šia parama gali pasinaudoti kiekvienas gyventojas
Gyventojų saulės elektrinėms skirta dar daugiau nei 50 mln. eurų paramos. Vasario pabaigoje dėl jos galės kreiptis norintieji jas įsirengti, padidinti galią arba įsigyti iš nutolusių parkų. ...
-
Paukštyne – gripo protrūkis: nugaišo per 30 tūkst. vištų
Praėjusią savaitę Lietuvoje nustačius pirmąjį šiemet paukščių gripo atvejį laukinėje faunoje, gripo protrūkis jau užfiksuotas Šilutės rajono Vilkyčių paukštyne, iš daugiau nei 246 tūkst. ten laikomų vi&scaron...
-
Ekspertai: pensijų fondų lėšos „gelbėja“ šalies ekonomiką
Antros pensijų pakopos fondų valdytojai per tris 2024 metų ketvirčius Lietuvoje investavo 11,7 proc. fondų turto, o sistemai išlikus stabiliai 2030 metais šios investicijos galėtų išaugti iki 15,6 proc., sako Lietuvos investicinių ...
-
Mačiulis: palūkanų karpymas turėtų tęstis toliau
Europos Centrinis Bankas (ECB) šiemet toliau mažins palūkanų normas, o metų pabaigoje jos turėtų siekti mažiau nei 2 proc., prognozuoja Lietuvos komercinių bankų ekonomistai. ...
-
Šakalienė apie karių atlyginimų kėlimą: tai bus tokia liūto dalis
Kariuomenei pagal atlyginimų vidurkį tarp didžiausių šalies darbdavių pernai gruodį atsidūrus antroje vietoje, krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė sako, kad artimiausiu metu prioritetas bus teikiamas ne darbo užmokesčiui ...
-
Ekonomistai: pinigai gynybai – ir didinant mokesčius
Lietuvai ketinant iki 2030-ųjų gynybai skirti kur kas didesnį finansavimą, „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis siūlo tam papildomų lėšų ieškoti mažinant šešėlinę ekonomiką, valstybės išlaidas, sk...