Darbas tampa svarbesnis už moralę?

Ką galėtumėte padaryti, kad išsaugotumėte darbą? Jungtinėse Valstijose atlikta apklausa parodė, kad beveik trečdalis amerikiečių ryžtųsi paminti moralę: meluoti, sukčiauti ir net flirtuoti su viršininku. Apie tai, kaip ekonomikos krizė keičia žmonių požiūrį į darbą, rašo JAV žurnalas „Time“.

Viešosios nuomonės tyrimų kompanija „Harris Interactive“ apklausė 1200 amerikiečių ir išsiaiškino, kad 28 proc. respondentų ryžtųsi amoraliam poelgiui, kad netaptų bedarbiais.

Galbūt atsižvelgus į prastą ekonomikos būklę neturėtų stebinti faktas, kad 13 proc. amerikiečių pasirengę sumeluoti arba pagražinti faktus, kad išsaugotų darbą. 2 proc. drįstų pasisavinti kitų nuopelnus, tiek pat ryžtųsi flirtui su viršininku arba viršininke. Dar 4 proc. respondentų prisipažino, kad galėtų sumeluoti šefui apie bendrus interesus, kad užmegztų glaudesnius ryšius.

„Neigiamų atsakymų skaičius yra stebėtinai didelis, – tyrimo rezultatus komentavo personalo konsultacinės kompanijos „Adecco“ atstovė Bernadette Kenny. – Žmonės bijo prarasti darbą, jie yra įbauginti. Žmonės dažniausiai kruopščiai planuoja atostogas ir šventes, bet ne savo karjerą. Todėl jie nėra nei finansiškai, nei psichologiškai pasirengę prarasti pajamų šaltinį. Štai kodėl bedarbystės grėsmė verčia žmones imtis neetiškų sprendimų.“

Apklausa taip pat atskleidė, kad jaunoji karta yra labiau linkusi pažeisti etikos normas – amžiaus kategorijoje nuo 18 iki 35 metų tokių žmonių yra net 40 proc. Tyrimo autoriai šį faktą bando paaiškinti tuo, kad jauni žmonės yra atviresni. Be to, jie dažniausiai užima žemesnes pareigas.

B.Kenny paaiškino, kad jauni žmonės yra naujokai darbo rinkoje ir dar tik mokosi dirbti garbingai ir kokybiškai. „Kartais to išmokstama tik per klaidas“, – sakė eskpertė.

Tyrimo autoriai priminė darbdaviams, kaip svarbu yra nepamiršti apie etikos taisykles ir nuolat apie tai kalbėtis su darbuotojais. Daugumoje kompanijų nesąžiningumas yra baudžiamas atleidimu, o prastas elgesys gali atsiliepti darbuotojui per kitą atleidimų etapą. Taigi nebūdamas atsargus, darbuotojas gali prarasti tai, ką desperatiškai stengiasi išsaugoti.


Šiame straipsnyje: darbasflirtaskrizė

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių