- Kristina Ciparytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Internete turbūt galima nusipirkti visko, ko geidžia širdis. Skelbimų svetainėje šalia parduodamų dviračių rasta žinutė „Parduodu elektromechanikos automatikos diplominį darbą, įvertintą 8-etu“ truputį nustebino. Negi tikrai taip lengva įsigyti aukštojo mokslo baigiamąjį darbą?
Tapo verslu
Jau parašytus baigiamuosius darbus pardavinėja ar už pinigus rašo naujus ne tik pavieniai asmenys, bet ir organizuotos jų grupės.
Vienoje svetainėje skelbiama, kad patyrę savo srities profesionalai konsultuoja ir padeda rašyti mokslo darbus įvairiomis temomis. Telefonu atsiliepusiai moteriai prisistačiau po akademinių atostogų grįžusia studente, kuriai verkiant reikia, kad kas nors už ją parašytų bakalauro diplominį darbą.
Internetiniame tinklalapyje buvo akcentuota, kad profesionalai tik padeda, o ne parašo visą darbą. Kai kalbėdama telefonu pasipiktinau „Kokia dar pagalba? Man reikia, kad viską už mane parašytumėt!”, gavau švelnų atsaką: „Žinoma, parašysime viską, bet mes negalime viešai skelbti, kad rašome diplominį darbą, kurį jūs apsiginsite. Tada diplomas priklausytų mums“.
Bakalaurinis darbas – išsimokėtinai?
Kalbėdama su darbų rašytojų atstove susirūpinau dėl savo finansų. Svetainėje aiškiai nurodyta, kiek kainuos rašto darbas: magistro darbas – 2690 litų; bakalauro – 2390 litų; kursinis – 690 litų; referatas – 200 litų.
Kai pasakiau, kad kišenėje turiu tik 1800 litų, moteris nuramino: „Sumą galėsite atiduoti dalimis, pervesdama į mūsų sąskaitą“.
Kaip paaiškino pašnekovė, pirmiausia mokamas avansas – 500 litų, tada maždaug po 600 litų mokama už kiekvieną gautą darbo dalį.
Rinkdamasi, iš ko geriau nusipirkti savo baigiamąjį darbą, pasijutau kaip prekybos centre – perkant du ir daugiau darbų, taikoma 100 Lt nuolaida, visą rugpjūtį darbą parašys su 10 proc. nuolaida ir pan.
Kitose svetainėje kainos viešai neskelbiamos. Aiškinama, kad jos priklauso darbo nuo apimties, pristatymo termino. Kokią tiksliai sumą reiks pakloti, galima sužinoti tik internetu užsisakius rašymo paslaugą.
Nelegali veikla
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus 1-ojo poskyrio viršininkė Rima Zieniuvienė teigė, kad diplominiais darbais prekiaujantiems asmenims gali būti pradėtas ikiteisminis tyrimas tik tuo atveju, jei būtų nustatyta, kad užsiiminėjama komercine veikla.
„Neteisėtas vertimasis komercine, ūkine, finansine ar profesine veikla neturint licencijos ar kitokiu neteisėtu būdu užtraukia baudą nuo vieno tūkstančio iki trijų tūkstančių litų. Taigi jei gautume informacijos apie asmenis, kurie užsiiminėja neteisėtu diplominių darbų rašymu ir pardavinėjimu, būtų sprendžiamas klausimas dėl administracinės atsakomybės“, – sakė R. Zieniuvienė.
Visgi verslininkai, užsidirbantys iš baigiamųjų darbų rašymo, policijos akiratyje nepasirodo. Anot R. Zieniuvienės, Kauno apskrities vyriausiajame policijos komisariate nebuvo gauta pranešimų ar informacijos dėl diplominių darbų pirkimo ar pardavimo. Ikiteisminių tyrimų šiuo klausimu pradėta ir atliekama nebuvo.
Kas gresia studentui?
R. Zieniuvienė sakė, kad asmenys, perkantys diplominius darbus, pažeidžia Mokslo ir studijų įstatymo reikalavimus.
„Visgi Švietimo ir mokslo ministerija šiuo atveju yra bejėgė – aukštosios mokyklos vadovaujasi Mokslo ir studijų įstatymu, todėl pačios turi nuspręsti, kaip elgtis su nusižengusiu įstatymui studentu“, – sakė ŠMM Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Veličkaitė.
Ji minėjo, kad žino ne vieną atvejį, kai studentas, nesėkmingai bandęsis apsiginti ne paties parašytą baigiamąjį darbą, buvo išbrauktas iš aukštosios mokyklos sąrašų.
„Nesąžiningų studentų pastebėjimas yra aukštosios mokyklos prestižo reikalas“, – sakė A. Veličkaitė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prezidentas: buvusi Vyriausybė galbūt norėjo atkeršyti tam tikram verslui4
Prezidentas Gitanas Nausėda neatmeta galimybės, kad buvusi Vyriausybė sprendimu drausti dvigubos paskirties prekių eksportą kerštauja Arvydui Paukščiui dėl lapkričio mėnesį paviešintos informacijos apie stringančias „Telto...
-
Tarnyba: Vokietijos rinkoje lietuviškos medienos ir jos gaminių parduota už 371 mln. eurų1
Medienos ir jos gaminių eksportas per tris praėjusių metų ketvirčius sumažėjo 6 proc. iki 28,2 mlrd. eurų, o importas į Lietuvą – 7,5 proc. iki 31,3 mlrd. eurų, pirmadienį paskelbė Valstybinė miškų tarnyba. ...
-
Tikėjotės, kad būstų kainos kris? Turime blogų žinių16
Statytojai pripažįsta, kad įsigyti nuosavą būstą Vilniuje vienišam, iš vidutinės algos gyvenančiam žmogui – beveik nebeįmanoma, o ir kiti dažnai įpirkti gali tik labai nedidelį. Vis dėlto Lietuvos bankas prognozuoja, kad norin...
-
„Via Baltica“ atkarpos rekonstrukcijai – 25 mln. eurų iš ES
Europos Sąjunga (ES) skirs 25 mln. eurų tarptautinio magistralinio kelio „Via Baltica“ 12 kilometrų ruožo rekonstrukcijai. Dar 4,4 mln. eurų tam numatyta iš valstybės biudžeto. ...
-
Lietuvos pramonės lūkesčių indeksas nedžiugina: augs bedarbių gretos?5
Lietuvos pramonės lūkesčių indeksas pernai gruodį smuko antrą mėnesį iš eilės – jis mažėjo 1,6 punkto iki 46,2 – pirmadienį pranešė indeksą sudaranti Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK). Iki lapkričio jis tris m...
-
ŽŪM: dėl sustabdytos veiklos žvejai sulauks kompensacijų1
Nuo šių metų šalies žvejams bus kompensuojami jų patirti nuostoliai, atsiradę sustabdžius verslinę žvejybą dėl valstybės valdomų įmonių veiklos, praneša Žemės ūkio ministerija (ŽŪM). ...
-
Vyriausybė pasiskolino už 2,573 proc.1
Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) aukcione pirmadienį vidutinės palūkanos siekė 2,573 proc. ...
-
„Litgrid“: vidutinė elektros kaina Lietuvoje mažėjo
Praėjusią savaitę Lietuvoje toliau vyravus stipriems vėjams, vidutinė elektros kaina Lietuvoje mažėjo 19 proc. iki 64 eurų už megavatvalandę (MWh), pirmadienį pranešė „Litgrid“. ...
-
Premjeras žada mokestinius pokyčius: kas keisis?
Premjeras Gintautas Paluckas teigia, kad mokestiniai pokyčiai yra reikalingi, o juos įgalinantis projektas po derinimo su visuomene Seimą pasieks pavasario sesijoje. Anot jo, pagrindinis dalykas bus – taikomas metinis pajamų apskaitos ir apmokestinim...
-
Valstybė – bedantė: imigrantai dirba, bet mokesčių nemoka14
Šalyje pastebima neraminanti tendencija. Pagal individualią veiklą dirbantys užsieniečiai vengia mokėti mokesčius. Nuo finansinės atsakomybės dažniausiai bėga kurjeriai ir pavežėjai. Darbdaviai ir mokesčių inspekcija tikina nuolat informuo...