Energetinė nepriklausomybė nuo Rusijos: Baltijos šalys sinchronizuojasi su Vakarų Europa

Atsijungusios nuo dar sovietmečiu pradėjusios veikti rusiškos elektros energetikos sistemos (IPS/UPS) bei užbaigusios daugiau nei parą truksiantį izoliuoto darbo bandymą, sekmadienį po pietų trys Baltijos šalys – Lietuva, Latvija ir Estija – pradės sinchroniškai veikti su kontinentinės Europos tinklais bei bus visiškai energetiškai nepriklausomos nuo Rusijos.

Pasak Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“, sinchronizavimas numatytas apie 14 valandą.

Tuomet Baltijos šalys per „LitPol Link“ jungtį bus tiesiogiai sujungtos su Lenkija ir visa kontinentinės Europos sinchronine zona.

Veikdamos sinchroniškai su Vakarų Europa, Lietuva, Latvija ir Estija savarankiškai bei koordinuotai su kitomis šios zonos šalimis valdys savo elektros sistemų dažnį, pačios rūpinsis tinklų balansavimu.

Iki šeštadienio Baltijos šalims veikus rusiškoje IPS/UPS sistemoje, jose dažnis centralizuotai reguliuotas Maskvoje.

Nors Baltijos šalyse, ypač Latvijoje bei Estijoje, pastaruoju metu buvo bandymų klaidinti ir gąsdinti vietos gyventojus, esą dėl artėjančios sinchronizacijos nutrūks elektros tiekimas, vartotojai atsijungimo nepajuto.

Dar vasarį numatoma pradėti išmontuoti Lietuvą su Rusija ir Baltarusija jungusias elektros linijas. Jos po sinchronizacijos bus nebereikalingos.

Be Lietuvos ir Lenkijos sausumos elektros jungties „LitPol Link“, per kurią vyks sinchronizavimas, Baltijos šalys Lietuvos ir Švedijos jūrine jungtimi „NordBalt“ bei Estijos ir Suomijos jūrinėmis jungtimis „EstLink 1“ ir „EstLink2“ taip pat yra sujungtos su Šiaurės Europa.

„EstLink2“ kol kas neveikia – ją per Kalėdas kartu su dar dviem ryšių kabeliais, kaip įtariama, pažeidė tanklaivis, tikėtina, priklausantis Maskvos „šešėliniam laivynui“.

Iki 2030-ųjų planuojama pastatyti ir dar vieną sausumos jungtį tarp Lietuvos ir Lenkijos – prekybai skirtą „Harmony Link“.

Vilniuje – kaimyninių šalių, Europos Komisijos vadovai

Baltijos šalių elektros tinklų susijungimo su Vakarų Europa proga Vilniuje sekmadienį lankysis Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda), Latvijos ir Estijos vadovai Edgaras Rinkevičius bei Alaras Karisas, Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen). 

Jie dalyvaus Prezidentūroje vyksiančiuose renginiuose, taip pat oficialiame renginyje „Baltijos šalių energetinės nepriklausomybės diena“ parodų ir kongresų rūmuose „Litexpo“.

Sekmadienį Vilniuje taip pat lankysis už energetiką ir būstą atsakingas EK narys Danas Jorgensenas bei už gynybą ir kosmosą atsakingas eurokomisaras Andrius Kubilius.

Į Lietuvos sostinę taip pat atvyks Estijos, Latvijos ir Lenkijos klimato ministrai Yoko Alender (Joko Alender), Kasparas Melnis ir Paulina Hennig-Kloska (Henig Kloska), EK Energetikos generalinio direktorato, Europos elektros perdavimo sistemos operatorių asociacijos (ENTSO-E) bei Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomosios įstaigos (CINEA) atstovai.

Paraišką jungtis prie kontinentinės Europos tinklų Baltijos šalių perdavimo sistemų operatoriai tuometinei tarptautinei elektros perdavimo koordinavimo sąjunga (UCTE) pateikė dar 2007 metais.

Iš viso investicijos į sinchronizavimą siekia daugiau kaip 1,6 mlrd. eurų, iš jų apie 1,2 mlrd. eurų, arba 75 proc. visų kaštų sudaro Europos Sąjungos (ES) finansavimas. Lietuvoje investuota 0,7 mlrd. eurų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių