Ieškant lėšų gynybai, Prezidentūra ragina svarstyti aukštų pajamų apmokestinimą

Vyriausybei pateiktus siūlymus papildomam gynybos finansavimui, prezidento patarėjas Vaidas Augustinavičius sako, kad šalies vadovas nepritaria akcizų didinimui bei su verslo liudijimais susijusiems reguliavimo pakeitimams. Anot jo, vietoje šių „socialiai nesubalansuotų pasiūlymų“, prezidentas ragintų grįžti prie aukštų pajamų apmokestinimo klausimo.

„Prezidentas sunkiai pritartų akcizų didinimui, ar žaliems, ar kitiems, kurie didina prekių savikainą. (...) Bet komitete yra pasiūlymas dėl aukštų pajamų apmokestinimo pagal dydį, o ne pagal formą, progresinis modelis, jis toje pačioje teisėkūros stadijoje, kaip ir visi svarstomi pasiūlymai. Prezidento nuomone, jeigu nebūtų akcizų kurui didinimo, bet aukštų pajamų apmokestinimas būtų toliau svarstomas lygiagrečiai gynybos fondui, fiskališkai skirtumai nebūtų reikšmingi“, – pirmadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete teigė V. Augustinavičius.

„Dėl Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo, pagrindinį trūkumą prezidentas mato dėl apyvartos mažinimo verslo liudijimams iki 20 tūkst. eurų, fiskalinis efektas menkas, o žala smulkiajam verslui būtų didelė. Prezidentas siūlytų svarstyti aukštų pajamų modelį vietoje dviejų, socialiai nesubalansuotų pasiūlymų“, – pažymėjo jis.

Valstybės gynybos fondas būtų skirtas kaupti valstybės piniginiams ištekliams, kuriais būtų užtikrintas itin skubių prioritetinių valstybės gynybinių pajėgumų ir civilinės saugos stiprinimo poreikių įgyvendinimas.

Ministrų kabinetas numato įsigyti divizijos lygmens karinio vieneto pajėgumui išvystyti reikalingą ginkluotę, techniką ir amuniciją, sukurti karinę infrastruktūrą, sukurti Vokietijos vadovaujamos NATO brigados infrastruktūrą, išvystyti kontrmobilumo priemones, skirtas kliūtims ir užtvarams priešo pajėgoms formuoti.

Taip pat finansuoti karinio mobilumo ir dvigubo naudojimo transporto, karinės infrastruktūros, reikalingos priimančiosios šalies paramai užtikrinti, pritaikymo ir sukūrimo projektus bei įgyvendinti Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatyme nurodytą programą, skirtą civilinės saugos stiprinimui ir plėtrai užtikrinti.

Valstybės gynybos fondo lėšas sudarytų laikinasis solidarumo įnašas už 2025 metų mokėjimo laikotarpį, fizinių ir juridinių asmenų, kitų organizacijų ir jų padalinių savanoriškos įmokos, 1,9 proc. valstybės biudžeto pajamų, gautų iš surinkto pelno mokesčio 2025 metais, 6 procentai – 2026 ir vėlesniais metais.

Taip pat numatoma gauti 6,5 proc. valstybės biudžeto pajamų, gautų iš akcizų 2025 metais, 6,6 procento – 2026 metais, 6,9 procento – 2027 ir vėlesniais metais. 0,2 procento pajamų būtų gauta iš surinkto gyventojų pajamų mokesčio 2026 ir vėlesniais metais į konsoliduotuosius valstybės biudžetą ir savivaldybių biudžetus, 0,3 proc. valstybės biudžeto pajamų, gautų iš surinkto gyventojų pajamų mokesčio 2025 metais, 0,5 procento – 2026 ir vėlesniais metais.

25 milijonai eurų fonde numatyti iš valstybės biudžeto pajamų, gautų iš gyventojų pajamų mokesčio, ta pačia suma sumažinus savivaldybių biudžetams tenkančią pastoviąją gyventojų pajamų mokesčio dalį, apskaičiuotą rengiant Lietuvos 2025–2027 metų biudžeto patvirtinimo įstatymo projektą.

Numatoma, kad įstatymas jį priėmus įsigaliotų 2024 m. spalio 1 d.

ELTA primena, kad Finansų ministerija siūlo papildomas lėšas gynybai surinkti pratęsiant bankų solidarumo mokestį, didinant pelno mokesčio tarifą 1 proc. punktu, pakeliant akcizus ir įvedant mokestį daliai draudimo sutarčių. Šios priemonės leistų jau 2025 m. į gynybos fondą surinkti 297,8 mln. eurų, o 2026 m. – 421,2 mln. eurų.

Dar metams pratęsus bankų solidarumo mokestį, jis 2025 m. atneštų 60 mln. eurų.

Akcizų didinimas apimtų alkoholį ir tabaką bei 6 centų saugumo dedamąją visam kurui.

Tarp siūlymų – ir Saugumo įnašo koncepcija, t.y. 10 proc. įnašas draudimo sutartims išskyrus gyvybės draudimą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

??

?? portretas
Nauma apmokestint

Dar to

Dar to portretas
nebuvo,kad ponai apmokestintu save! Mokesciai - ubagu prerogatyva,skia!
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių