- Lukas Miknevičius
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pastaruoju metu nuolat mažėjusios „Vilibor“ palūkanų normos šiomis dienomis šoktelėjo į viršų. Tai reiškia, kad paskolas litais iš bankų pasiėmę gyventojai turės mokėti didesnes palūkanas.
Palūkanų normų šuolis
Per pastaruosius metus metinė „Vilibor“ palūkanų norma sumažėjo nuo 2,09 iki 0,82 proc. Tačiau balandžio 15 d. „Vilibor“ šoktelėjo iki 1,35 proc.
„Vilibor“ apskaičiavimui naudojamos ne mažiau kaip 5 bankų skelbiamos palūkanų normos. Šie bankai turi atlikti operacijas tarpbankinėje indėlių ir paskolų rinkoje bei būti didžiausiais jos dalyviais.
„Vilibor“ apskaičiuojamos taip: didžiausia ir mažiausia užfiksuotos palūkanų normos atmetamos, o iš likusių atitinkamo termino palūkanų normų apskaičiuojamas aritmetinis vidurkis.
Pasak finansų analitikų, būtent šioje apskaičiavimo metodikoje ir slypi „Vilibor“ palūkanų normų didėjimo priežastis. Iki šiol vienas bankų, kurio skelbiamos palūkanų normos buvo naudojamos „Vilibor“ palūkanų normoms apskaičiuoti buvo „UniCredit Bank“ Lietuvos skyrius. Tačiau šis bankas nusprendė pasitraukti iš Lietuvos ir visas finansines operacijas sukoncentruoti Latvijoje.
Pasitraukus „UniCredit Bank“ jo vietą tarp penkių bankų, kurių duomenimis remiamasi skaičiuojant „Vilibor“ palūkanų normas užėmė Medicinos bankas, kuris skolina brangiau nei didieji, stambius akcininkus užsienyje turintys bankai.
Šiuo metu „Vilibor“ skaičiuojamos remiantis SEB, „Swedbank“, DNB, Šiaulių ir Medicinos bankų palūkanų normomis.
Kaltas vienas bankas?
„Vilibor“ palūkanų normos didėjimo priežastys, mano manymu, yra daugiau nei banalios. Taip yra dėl skaičiavimo metodikos, o ne dėl kažkokių fundamentalių priežasčių, - sakė „Danske“ banko vyresnioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė. – Pasitraukus „UniCredit Bank“ reikėjo penkto banko, ir juo tapo Medicinos bankas. Tai yra mažas, lokaliai veikiantis bankas, tad natūralu, jog jo siūlomos palūkanų normos yra didesnės".
Pasak jos, situaciją galėtų pasikeisti, jei į Lietuvos bankininkystės rinką ateitų naujas stambus žaidėjas arba jei „Vilibor“ palūkanų normų apskaičiavimo metodika būtų pakeista taip, kad mažesnę įtaką turėtų smulkesni bankai. Vis dėlto mažai tikėtina, kad antrasis variantas įvyktų artimiausiu metu.
„Jei Lietuva tikrai sieks 2015-aisiais įsivesti eurą, o kol kas, rodos, toks ryžtas demonstruojamas, tai vargu ar tokiu metu verta įnešti sumaišties į bankų sektorių ir finansų rinkas. Tad kol niekas nesikeis, gyventojams, kurie turi paskolas litais su kintamomis palūkanomis, teks už jas mokėti daugiau“, - nepaguodė V. Klyvienė.
Medicinos banko atstovai šios situacijos nekomentuoja, nurodydami tik tiek, kad „Vilibor“ palūkanų normų skaičiavimas yra Lietuvos banko kompetencija.
Įžvelgia trūkumų
Lietuvos bankų klientų asociacijos direktorius Rūtenis Paukštė taip pat sako, jog „Vilibor“ palūkanų normų apskaičiavimo metodika turi trūkumų.
„Jeigu vienas bankas, tiksliau, net ne bankas, o bankelis, gali padaryti tokią įtaką, reiškia su sitema tikrai kažkas negerai ir metodiką reikia keisti. Turime Lietuvoje keletą bankų ir bandome virti kažkokią košę. Akivaizdu, kad tai, kas veikia brandžiose, didelėse rinkose, mums netinka“, - dėstė R. Paukštė.
Pasak jo, kas galėtų paneigti, kad kai bankų nedaug, jie dėl palūkanų normų gali daryti tam tikrus susitarimus. „Nesu aštrus žmogus, bet tai, kas vyko nuo 2009-ųjų, kai “Vilibor„ nuolat ir smarkiai kilo, buvo įteisinta vagystė. Kitose šalyse už tokius dalykus žiauriai baudžiama“, - kaltinimų bankams netiesiogiai pažėrė Bankų klientų asociacijos vadovas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pasigedo vienos prekės: paaiškino, kodėl ji dingo iš parduotuvių lentynų2
Kritus paklausai, jau kuris laikas prekybos tinkluose ir vaistinėse negalima rasti įsigyti didesnės talpos dezinfekcinio skysčio pakuočių – koronaviruso pandemijai aprimus, tokia prekė aktuali dėl gripo sezono, rašo portalas „Delfi&l...
-
Traukiniai pradeda kursuoti naujais maršrutais, įsigalioja naujas tvarkaraštis
Įsigaliojus naujam traukinių tvarkaraščiui, nuo sekmadienio traukiniai pradeda kursuoti dviem naujais maršrutais – Šiauliai-Klaipėda ir Vilnius-Valčiūnai. ...
-
Sugriežtino tvarką: atliekų surinkėjai iš privačių namų nebeima blogai išrūšiuotų šiukšlių12
Kėdainių rajone atliekų vežėjai neveš šiukšlių iš individualių namų konteinerių, jeigu jos surūšiuotos netinkamai – gyventojams teks jas sutvarkyti, sekmadienį pranešė LRT radijas. ...
-
Lietuvoje planuojama atlikti statistinį lygių galimybių tyrimą1
Siekiant šalyje užtikrinti efektyvų lygių galimybių bei lyčių lygybės politikos formavimą, Lietuvoje planuojama atlikti statistinį lygybės tyrimą. ...
-
Žiema Ūkininkų turgaus Kaune neišvaikė: nepigu, tačiau pirkėjų netrūksta8
Prasidėjusi žiema pakoregavo kai kurių Kauno turgaviečių, kuriose prekiaujama vaisiais ir daržovėmis, darbą. ...
-
Mirė reta liga sirgęs verslininkas ir labdaros fondo įkūrėjas Martynas Šorys2
Šeštadienį užgeso verslininko ir labdaros fondo „Gyvenk šiandien“ įkūrėjo Martyno Šorio gyvybė. ...
-
Už elektrą permoka tūkstančiai vartotojų: šie paprasti žingsniai padės sutaupyti šimtus eurų7
Pagal skelbiamus duomenis, Lietuvoje už elektrą permoka šimtai tūkstančių vartotojų. Visi jie, atlikę kelis paprastus žingsnius, per metus galėtų sutaupyti šimtus eurų. ...
-
Hofmanas siūlys naują žemės ūkio politikos kryptį: aplinkosauginiai tikslai neturėtų žudyti ūkių1
Naujasis ministras Ignas Hofmanas sako, kad jo valdoma Žemės ūkio ministerija palaikys gerą santykį su žemdirbių organizacijomis. Jis teigia formuosiantis tokią sektoriaus politiką, kuri atsižvelgtų ne tik į aplinkosaugos, bet ir į ūkininkų soci...
-
Poderskis: aplinkosauga ir verslas gali būti suderinami14
Naujasis aplinkos ministras Povilas Poderskis tvirtina, kad kryptis dėl miškų kirtimų turi nubrėžti Seimas, sako nepritariantis kirtimams priemiesčiuose, gyvenamosiose teritorijose, tačiau tiki, kad aplinkosauga ir verslas gali būti suderinami. ...
-
R. Pocius: elektros tiekėjai bus įpareigoti vartotojams grąžinti apie 8 mln. eurų1
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketina įpareigoti nepriklausomus elektros tiekėjus – įmones „Enefit“, „Elektrum Lietuva“ ir „Ignitis“ – gyventojams, mažoms ir labai mažoms įmonėms grąži...