Lietuva ir Šveicarija pasirašė sutartį dėl 10 mln. eurų pilietiniam įsitraukimui

  • Teksto dydis:

Finansų ministrė Gintarė Skaistė ir Šveicarijos ambasadorius Lietuvai Martinas Michelet (Martinas Mišelė) trečiadienį pasirašė dvišalio bendradarbiavimo sutartį dėl 10,36 mln. eurų finansavimo šalies pilietinio įsitraukimo stiprinimui.

„Džiaugiuosi, kad šiandien pasirašome šį susitarimą, tai yra labai gražus startas ir ačiū Šveicarijai, kuri prisideda prie mūsų nevyriausybinių organizacijų plėtros“, – pasirašymo metu sakė G. Skaistė.

Pasak Finansų ministerijos, Lietuva prie šios sumos prisidės 15 proc. bendrojo finansavimo lėšų dalimi, arba daugiau nei 1,5 mln. eurų.

G. Skaistės teigimu, Lietuvoje socialinis aktyvumas dar nėra pakankamai išvystytas – bendruomenės veiklose ar savanorystėse dalyvauja vos 16 proc. žmonių.

„Matome didelį potencialą, kurį mūsų piliečiai demonstravo Rusijos pradėto karo Ukrainoje kontekste – virš 150 tūkst. savanorių prisidėjo prie pagalbos iniciatyvų ukrainiečiams. (...) Tikime, kad šios programos priemonės padės sustiprinti ir plėsti piliečių įsitraukimą“, – sakė ministrė.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Domantas Katelė pabrėžė, kad šios lėšos padės skatinti jaunimo įsitraukimą.

„Pagaliau mes turėsime tikrai reikšmingą sumą, kuri padės jauniems žmonėms įsitraukti į demokratinius procesus. Į rinkimus ateina tikrai mažai jaunų žmonių, tai aš džiaugiuosi, kad mes turėsime 1,5 milijono eurų jaunimo ne Vyriausybės organizacijoms“, – sakė D. Katelė.

M. Michelet pabrėžė, kad savanorystė Šveicarijos visuomenėje yra itin svarbi – daugiau nei trečdalis gyventojų užsiima savanoriška veikla.

„Būti bent vienos pilietinės visuomenės organizacijos nariu – mūsų DNR dalis“, – renginio metu sakė jis.

Ministerijos teigimu, pasirašoma sutartis dėl Pilietinio įsitraukimo programos įgyvendinimo bus trečioji ir baigiamoji finansavimo sutartis pagal Antrąjį Šveicarijos finansinį įnašą Lietuvai.

„Pilietinio įsitraukimo“ programa bus įgyvendinama dviem pagrindinėmis kryptimis: pirmoji – sieks stiprinti nevyriausybinių organizacijų (NVO) vaidmenį sprendimų priėmime, gerinti jų skaidrumą, antroji – orientuota į savanoriškos veiklos kokybės gerinimą.

Programos operatoriumi paskirta Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA), kuri bus atsakinga už tinkamą programos įgyvendinimą ir atsiskaitymą donorams.

Šalys spalio pradžioje taip pat susitarė skirti apie 36 mln. eurų motinų ir vaikų sveikatai gerinti, daugiausia lėšų skiriant ambulatorinių paslaugų vystymui. Tuo metu Lietuva įsipareigojo skirti 5 mln. eurų biudžeto lėšų, Šveicarija – apie 31 mln. eurų.

Pernai gegužę abi šalys Lietuvos sveikatos apsaugai, švietimui ir pilietiniam įsitraukimui susitarė iš viso skirti apie 53 mln. eurų: Lietuva – 7 mln. eurų, o Šveicarija – 46 mln. eurų.

Finansų ministerija anksčiau skelbė, kad iniciatyvos bus pradėtos finansuoti 2025 metais, kai bus parengtos atskiros skirtingų sričių programos, kurias reikės įgyvendinti iki 2029-ųjų pabaigos.

Šveicarija 2007–2012 metais Lietuvai buvo skyrusi apie 66 mln. eurų finansinį įnašą. Šios lėšos buvo naudojamos ligoninių infrastruktūrai, aplinkosaugai ir energijos efektyvumo didinimui, nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūrai, nevyriausybinių, bendruomenių organizacijų iniciatyvoms, moksliniams tyrimams.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių