- Leonardas Marcinkevičius, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Penktadienį Ekonomikos ir inovacijų ministerijos vadovybei susitikus su maitinimo įstaigų, sporto klubų, kino teatrų ir renginių atstovais, viceministras Vincas Jurgutis sako, kad bus siūloma ir kitiems metams pratęsti 9 proc. lengvatinio pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo taikymą šiems sektoriams. Apgyvendinimo paslaugų sektoriui ministerija 9 proc. PVM tarifą siūlo palikti nuolatos.
„Siūlysime maitinimui, renginiams, kultūros renginiams pratęsti šiuo metu galiojančią PVM lengvatą vieneriems metams, o viešbučiams, įvertinant tai, kad dalis viešbučių klientų yra užsieniečiai, tai yra vertinama, kaip eksportas, išlaikyti 9 proc. lengvatą mes siūlysime kaip nuolatinę“, – po susitikimo žurnalistams sakė V. Jurgutis.
Viceministras pažymi, kad šie verslai vis dar iki galo neatsigavo nuo neigiamų pandemijos padarinių, todėl per šį laikotarpį taikytus lengvatinius tarifus būtina išlaikyti ir toliau.
„Ministerijos specialistų parengtos analizės rodo, kad nors pardavimų skaičiai grįžta į priešpandeminį lygmenį, išlaidų struktūra, kaštai, nuo darbuotojų darbo užmokesčio iki komunalinių kaštų yra ženkliai išaugę. Todėl verslo situacija dar nėra tokia, kad jiems būtų lengva. Norime, kad jie galėtų visiškai atsistatyti“, – aiškino jis.
Tuo metu viešbučiai, pasak viceministro, apskritai gali būti traktuojami kaip iš dalies eksporto paslaugą teikiantis verslas.
„Eksportui PVM nėra taikomas. Kadangi apie pusė apgyvendinimo įstaigų klientų yra užsienio gyventojai ir tikimės, kad atsigaunant po pandemijos tų užsienio turistų srautai grįš, todėl logiška, kad lengvatinis PVM nėra tiek lengvatinis, kiek vidurkinis PVM tarp užsienio svečių ir Lietuvos svečių“, – tikino V. Jurgutis.
Prasidėjus pandemijai 2020 m. maitinimo įstaigų apyvarta Lietuvoje krito 22 proc. Palyginimui – vidutinė visų verslų apyvarta krito tik 1 proc., pažymi ministerija. Lengvatinis PVM tarifas buvo įvestas antrą 2021 m. pusmetį. Bendra įmonių finansinė situacija 2021 m. pabaigoje buvo blogesnė nei prieš pandemiją, nes pajamos tik buvo atsistačiusios, tačiau išlaidos buvo 8,2 proc. didesnės.
Lengvatos panaikinimas kitais metais dar labiau padidintų paslaugų kainas. 20 iš 27 ES šalių taiko lengvatinį PVM tarifą maitinimo paslaugoms, atkreipia dėmesį Ekonomikos ministerija.
Švelnėjant pandemijos ribojimams, 2021 m. apgyvendinimo įstaigų apyvarta augo 14 proc., tačiau tesiekė tik 63 proc. 2019 m. lygio.
Dėl lengvatos viešbučiams, EIM skaičiavimu, valstybės biudžetas per metus netenka apie 15 mln. eurų.
E. Šiškauskienė: nepratęsus PVM lengvatos restoranams, kainos šiemet augtų maždaug penktadaliu
Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė tvirtina, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūloma pratęsti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata šiam sektoriui yra itin svarbi.
Ji pažymi, kad maitinimo sektorius po pandemijos iki galo dar neatsigavo, kadangi didžioji augančių pajamų dalis skiriama didėjančiam darbo užmokesčiui, kylančioms žaliavų ar patalpų nuomos kainoms padengti.
„Atrodo, kad baigėsi pandemija ir šviesa tunelio gale matėsi. Tačiau karas savo įtaką padarė. Nėra užsienio turistų ir, be abejo, labai kilo sąnaudos. Visi mato, kad apyvartos gerėja, restoranai atsigauna, bet niekas nežiūri į sąnaudų eilutę“, – penktadienį po susitikimo su Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovais žurnalistams teigė E. Šiškauskienė.
Pasak restoranų verslo atstovės, šis sektorius vis dar susiduria su sunkumais, kadangi iš užsienio atvykstančių klientų skaičius taip ir negrįžo į priešpandeminį lygį.
„Didžioji masė užsienio turistų taip ir nebeatvyko. Užsienio turistų skaičiaus kritimą matome apie 70 proc. Vakariečiai įsivaizduoja, kad pas mus vyksta karas“, – aiškino ji.
Pasak E. Šiškauskienės, maitinimo paslaugų kainos šiemet veikiausiai ir taip augs bent 10 proc., o nepratęsus PVM lengvatos ir grąžinus 21 proc. tarifą, kainos per šiuos metus augtų net penktadaliu.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
VMVT direktorė – apie pokyčius, naujas galimybes visuomenei ir paukščių gripą3
Praėjus 10 mėnesių po Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) reformos, institucijos direktorė Audronė Mikalauskienė teigia, kad pertvarkos metu pavyko skaitmenizuoti ir automatizuoti pagrindinius procesus. Šios skaitmenizacijos metu,...
-
Ekonomistai: pavyko išvengti blogiausio scenarijaus2
Ukrainai nuo sausio 1 d. sustabdžius rusiškų gamtinių dujų tranzitą į Europą, ekspertai teigia, kad tai lėmė dujų kainų šuolį Europos rinkose. Tačiau ekonomistas Marius Dubnikovas pažymi, kad kaina jau leidžiasi žemyn, o neįprast...
-
Viename Lietuvos mieste pabrango parkavimas: panaikintas ir svarbus patogumas2
Šiauliuose nuo sausio pabrango parkavimas miesto centre, o vairuotojai už automobilių stovėjimą nebegali atsiskaityti per mobiliojo ryšio operatorius. Kad nepatirtų nuostolių, tokį sprendimą priėmė pati UNIPARK bendrovė. Tik esą juos ...
-
Šokiruojanti tiesa: daugiau nei 100 verslo subjektų pažeidė reklamos įstatymą?1
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT), praėjusiais metais atlikusi apie 3 tūkst. skleidžiamos reklamos patikrinimų, daugiau nei 100 verslo subjektų pateikė rekomendacijas dėl skleidžiamos jų kosmetikos gaminių reklamos. ...
-
Seimo komitetas skubina perkelti šalies bitininkystei palankią ES Medaus direktyvą2
Parlamentinis Kaimo reikalų komitetas ragina Žemės ūkio ministeriją nelaukti 2025-ųjų gruodžio 14-osios ir greičiau parengti pataisas dėl Europos Sąjungos (ES) vadinamosios Medaus direktyvos perkėlimo į Lietuvos teisę. Tokiu atveju keistųsi ir g...
-
Ruošiamasi atnaujinti Antaniškių parko estradą Radviliškyje
Radviliškio rajono valdžia planuoja per dvejus metus atnaujinti buvusią Antaniškių vasaros estradą – apie 5 mln. eurų kainuosiančius darbus tikimasi pradėti šiemet. ...
-
Internete kylančių iššūkių akivaizdoje ES stiprina skaitmeninį raštingumą2
Pernai galutinai pasibaigus teismams su nekilnojamojo turto bendrove „Darnu Group“ Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) ruošiasi atnaujinti prieš metus iš jos atgautą 7,26 hektaro ploto teritoriją Vilnia...
-
„Eurovizijos“ atrankos dalyvė atskleidė paslapčių: kiek kainuoja sudalyvauti šiame konkurse?19
Jau šiandien prasidės pirmasis „Eurovizijos“ pusfinalis, į kurį pateks du dalyviai, siekiantys atstovauti Lietuvai „Eurovizijos“ konkurse. Pusfinalį bus galima stebėti 21 val. per LRT televiziją. Pirmą kartą „Eurovi...
-
Sostinės Viršuliškių rajone ketinama įrengti naują skverą: darbai kainuos daugiau nei 800 tūkst. Eur3
Vilniuje, prie Pilaitės prospekto ir Spaudos bei J. Rutkausko gatvių, ketinama įrengti naują skverą. Vilniaus vystymo kompanijos teigimu, rangos darbai atsieis kone 807 tūkst. eurų. ...
-
Lietuva – viena ES lyderių pagal paslaugų plėtrą tiek per mėnesį, tiek ir per metus
Lietuva pernai spalį buvo viena Europos Sąjungos lyderių pagal paslaugų plėtrą tiek per mėnesį, tiek ir per metus, rodo Eurostato penktadienį paskelbti duomenys. ...