- Giedrius Gaidamavičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius sako, kad gamtinių dujų kainos antrąjį šių metų pusmetį gyventojams turėtų išlikti panašios į esančias balandį–birželį, arba tokios pat.
„Kadangi šiandien kainos (dujų rinkoje – BNS) daugmaž prognozuojamos nelabai smarkiai svyruojančios, mes prognozuojame, kad (...) tie tarifai, kurie šiandien yra galiojantys ir nustatyti 2024 metų antram ketvirčiui, jie galėtų išlikti panašiame lygyje ir nesikeisti“, – žurnalistams penktadienį sakė R. Pocius.
„Gamtinių dujų rinkoje 2024-aisiais ir 2025-ųjų metų pradžioje mes matome besistabilizuojančią situaciją. Nebėra didelių kainų svyravimų. Bent jau šiandien jie kol kas neprognozuojami“, – pridūrė VERT pirmininkas.
Jo teigimu, 2024-aisiais ir 2025-ųjų pradžioje prognozuojama maždaug 30 eurų už megavatvalandę (MWh) gamtinių dujų rinkos kaina.
Nuo balandžio pirmoji vartotojų grupė – mažiausiai dujų (iki 300 kubinių metrų dujų per metus) suvartojantys gyventojai už dujas moka 1,05 euro (su PVM), antroji – besišildantys namus (nuo 300 iki 20 tūkst. kubinių metrų) – 59 centus už kubinį metrą.
Tokias pat kainas energetikos rinkos reguliuotojas planuoja patvirtinti ir antrajam pusmečiui – tai turėtų būti padaryta iki gegužės mėnesio pabaigos.
Nuo liepos mažės visuomeniniai elektros tarifai
Visuomeninė kaina buvo peržiūrėta tik dėl prognozuojamos rinkos kainos pasikeitimų.
VERT ketvirtadienį antrajam pusmečiui patvirtino 8–12 proc. mažesnę visuomeninės elektros kainos, kurią moka nepriklausomo tiekėjo nepasirinkę trečiojo rinkos liberalizavimo etapo buitiniai vartotojai, viršutinė ribą.
Patvirtinus visuomeninio tiekėjo „Ignitis“ šios kainos ribas, vidutinės įtampos tinkluose ji mažėtų 12,28 proc. iki 12,544 cento už kilovatvalandę (kWh, su PVM), o žemos įtampos tinkluose – 8,37 proc. iki 19,221 cento (su PVM).
„Visuomeninė kaina buvo peržiūrėta tik dėl prognozuojamos rinkos kainos pasikeitimų“, – teigė VERT pirmininkas R. Pocius.
Jo teigimu, reguliuojama elektros kainos kainos dalis vartotojams nuo liepos nesikeis.
Dažniausiai tiek viršutinė riba, tiek pati kaina sutampa, todėl tikėtina, kad visuomeninės elektros kainos tarifai nuo liepos mažės iki 12 proc. Juos taip pat planuojama patvirtinti iki gegužės pabaigos.
Nuo balandžio visuomeninis elektros tarifas vidutinės įtampos tinkluose siekia 14,301 cento (su PVM), o žemos įtampos tinkluose – 20,978 cento.
Tokiomis kainomis elektrą gali pirkti tik buitiniai ir pažeidžiami vartotojai, kurie per metus suvartoja ne daugiau kaip 1 tūkst. kWh elektros energijos.
Šiuo metu yra apie 456,7 tūkst. nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusių trečiojo rinkos liberalizavimo etapo vartotojų.
Visuomeninis elektros tarifas vartotojams paprastai nustatomas du kartus per metus – nuo sausio ir liepos, tačiau pastaraisiais metais jis buvo perskaičiuojamas dažniau.
Vyriausybė gegužės pradžioje pritarė pataisoms, kurios VERT leistų lanksčiau ir dažniau keisti visuomeninę elektros, gamtinių dujų bei centralizuotai tiekiamų suskystintų naftos dujų (SND) kainas buitiniams vartotojams. Šias pataisas dar svarstys Seimas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis1
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas86
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...
-
I. Trinkūnaitė Lietuvos banko sprendimą panaikinti „Foxpay“ licenciją vadina susidorojimu6
Lietuvos banko (LB) sprendimą už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikinti finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, jos vadovė Ieva Trinkūnaitė vadina susidorojimu bei siekiu pagrįsti kuo griežtesnę ba...
-
Alytuje atidaryta nauja „Kauno grūdų“ gamykla2
Žemės ūkio ir maisto gamybos grupės „Akola group“ valdoma bendrovė „Kauno grūdai“ Alytuje atvėrė dar vieną gamyklą. ...
-
S. Krėpšta: panaikinus „Foxpay“ licenciją, bendrovės klientai neturėtų pajusti nepatogumų
Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta tvirtina, kad nutraukus mokėjimo bendrovės „Foxpay“ licenciją, klientai nepatogumų nepajus. ...
-
Baltijos šalių ministrai ragina suvienodinti tiesiogines žemės ūkio išmokas1
Lietuvoje vykusiame susitikime Baltijos šalių žemės ūkio ministrai paragino visas Europos Sąjungos valstybes nares suvienodinti tiesiogines išmokas žemės ūkiui. ...
-
Nuo gruodžio baisogališkiai traukiniais į Vilnių keliaus be persėdimų2
Nuo gruodžio vidurio, savaitgaliais, į šalies sostinę nuvykti norintys Baisogalos gyventojai tą galės padaryti keliaujant vienu traukiniu. ...