Vaikai per vasaros atostogas įdarbinami ir nelegaliai

Baigiantis mokslo metams ir prasidedant sezoniniams darbams Valstybinė darbo inspekcija (VDI) ragina nepamiršti, kad vaikų ir paauglių darbas yra griežtai reglamentuojamas įstatymais, skirtais apsaugoti vaikus nuo išnaudojimo.

Vaikų ir paauglių darbas galimas tik tokiomis sąlygomis, kurios nekelia grėsmės jų sveikatai ir protiniam ir fiziniams vystymuisi. Tai gali būti lengvas darbas, turintis labiau edukacinius tikslus, tinkantis pagal amžių ir galimybes, netrukdantis vaiko mokslams ir poilsiui, atkreipia dėmesį VDI.

„Birželio 12-oji – Pasaulinė kovos prieš dirbančius vaikus diena. Tai proga atkreipti dėmesį į šiandien visame pasaulyje vis dar išnaudojamus vaikus. Nors Lietuvoje vaikų vergovė nėra taip paplitusi kaip kai kuriose kitose pasaulio šalyse, negalime atsipalaiduoti ir pro pirštus žiūrėti į neteisėtai darbams priimamus paauglius. Valstybinė darbo inspekcija kiekvieną vasarą sulaukia žinių, kad vienur ar kitur buvo pažeistos dirbančių paauglių teisės. Svarbu suprasti, kad vaikų išnaudojimas darbe yra sudėtinė vaikų vergovės dalis (greta seksualinės prievartos, prekybos žmonėmis ir kt.)“, – atkreipia dėmesį VDI atstovė komunikacijai Jolanta Bielskienė.

1,5 proc. – tokią dalį tarp pernai nustatytų nelegalių darbuotojų sudarė nepilnamečiai.

Tarp neteisėtų – nepilnamečiai

VDI nelegalaus darbo prevencijos ir kontrolės klausimais 2021 m. atliko 3 881 nelegalaus darbo patikrinimą, buvo nustatyti 1 796 nelegaliai (neteisėtai) dirbę asmenys, iš kurių 27 asmenys, neturintys aštuoniolikos metų, t.y. nelegaliai (neteisėtai) dirbę nepilnamečiai asmenys sudarė 1,5 proc. visų nustatytų nelegaliai (neteisėtai) dirbusių asmenų. Kaip nurodo VDI, inspekcijos Šiaulių skyrius nustatė devynis nelegaliai (neteisėtai) dirbusius nepilnamečius asmenis, Vilniaus ir Kauno skyriai – po aštuonis, Klaipėdos – du.

Analizuojant VDI duomenis dėl nelegaliai (neteisėtai) dirbusių nepilnamečių asmenų išaiškinimo pagal ekonominės veiklos sektorius, nustatyta, kad nelegaliai (neteisėtai) pernai dirbo žemės ūkyje vienuolika nepilnamečių (40,7 proc. visų nustatytų nelegaliai (neteisėtai) dirbusių nepilnamečių), statyboje – penki nepilnamečiai (18,5 proc.), didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje – penki nepilnamečiai (18,5 proc.), maitinimo ir gėrimų teikimo veikloje – trys nepilnamečiai (11,1 proc.), apdirbamojoje gamyboje – du nepilnamečiai (7,4 proc.) ir vienas kitoje veikloje (3,7 proc.).

Privalomos sutartys

Lietuvoje nepilnamečiai gali pradėti dirbti nuo keturiolikos metų, tačiau, priklausomai nuo to, ar jie patenka į vaikų, ar paauglių amžiaus grupę, taikomi skirtingi apribojimai jų darbo pobūdžiui, darbo ir poilsio laikui, taip pat ir darbo sutarties sudarymui, atkreipia dėmesį VDI.

Net ir su keturiolikos metų amžiaus asmeniu darbas privalo būti įformintas darbo sutartimi, kurioje darbo sutarties šalys susitaria dėl būtinųjų darbo sutarties sąlygų, t.y. darbo funkcijos, darbo apmokėjimo ir darbovietės, taip pat darbo laiko normos ir darbo laiko režimo. Tik taip įgyjamos darbo garantijos, kurios labai reikalingos, ypač jei darbe įvyktų nelaimingas atsitikimas. Vaikui darbo sutarčiai sudaryti reikia vieno iš tėvų ar kito vaiko atstovo pagal įstatymą raštiško sutikimo, asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotos medicininės pažymos su išvada, kad vaikas tinkamas dirbti konkretų darbą ir mokslo metų laikotarpiu duotas mokyklos, kurioje vaikas mokosi, raštiškas sutikimas dėl vaiko darbo.

Pabrėžtina, kad vaikas gali dirbti tik fizines galimybes atitinkančius lengvus darbus, neturinčius neigiamo poveikio vaiko saugai, sveikatai, fizinei, psichinei, moralinei ar socialinei raidai. Nepilnamečiams draudžiama dirbti darbus, kai jie bet kuriame procese susiję su alkoholiu (užsakymo priėmimas, pateikimas).

Svarbu – valandos

Jauniems asmenims svarbu žinoti, kokia gali būti jų darbo laiko trukmė, atkreipia dėmesį VDI specialistai. Vaikai ne mokslo metų laiku gali dirbti iki 6 valandų per dieną ir 30 valandų per savaitę. Mokslo metų laiku – iki 12 valandų per savaitę: iki 2 valandų per dieną mokyklos lankymo dienomis ir iki 6 valandų per dieną ne mokyklos lankymo dienomis, jeigu dirbama trimestro arba semestro metu, tačiau ne tada, kai mokykloje vyksta pamokos. Paaugliai gali dirbti ne daugiau kaip 8 valandas per dieną kartu su kasdiene pamokų trukme ir ne daugiau kaip 40 valandų per savaitę kartu su pamokų trukme.

Vaikų darbas draudžiamas nuo 20 valandos vakaro iki 6 valandos ryto, rytais – nuo 6 iki 7 valandos prieš pamokas. Turi būti suteikiamos ne mažiau kaip dvi poilsio dienos per savaitę, jeigu įmanoma – paeiliui, viena iš jų turi būti sekmadienį. Vaikų kasdienio nepertraukiamo poilsio laikas per 24 valandų laikotarpį privalo būti ne trumpesnis kaip 14 valandų. Paauglių darbas nuo 22 valandos vakaro iki 6 valandos ryto draudžiamas. Paauglių kasdienio nepertraukiamo poilsio laikas per 24 valandų laikotarpį privalo būti ne trumpesnis kaip 12 valandų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Pas

Pas portretas
mus vaikai auginami tinginiais,visokie ribojimai dirbti nepilnamečiams, nors yra dalis norinčių dirbti,ne visada galima įdarbinti oficialiai, Skandinavijos šalyse nuo 15 metų gali dirbti vaikai oficialiai net pav.ir parduotuvių kasose su pinigais ir kitur

Tauta nori zinoti

Tauta nori zinoti   portretas
tu viarslynyku pavardes ir imones kur isnaudojamas darbuotojas pazeidziant istatymus.

Kad

Kad portretas
Vilniuje statybose dirbt gali nelegaliai, is musu miestelio vezioje ir i diena 60-70 e, moka .
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių