- Šarūnas Černiauskas
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Didėjant atleidžiamų darbuotojų skaičiui, įmonėse atsiranda ir nenaudojamo inventoriaus. Kompiuteriai, baldai, automobiliai ir kiti daiktai – visa tai panaudojama kaip išeitinė kompensacija.
Kaltina valstybę
Pinigų atsiskaityti su darbuotojais stokojančios bendrovės randa įvairiausių pakaitalų. Vietoj išeitinės kompensacijos ar uždelstos algos žmonės gauna ne tik kompiuterių ar kitų darbo priemonių, bet ir neparduotų prekių, pavyzdžiui, batų, baldų ar net kelias dėžes indų ploviklio.
Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos (LVDK) generalinis direktorius Danas Arlauskas dienraščiui teigė, esą viena iš neįprasto atsiskaitymo priežasčių – valstybės ir savivaldybių elgesys.
"Tai daroma dėl paprastos priežasties – mokumo problemų. Didžiausia bėda – savivaldybių skolos. Savivaldybės neatsiskaito su verslu, verslas neturi iš ko mokėti Mokesčių inspekcijai ir "Sodrai", šios įstaigos, negavusios pinigų, gali uždėti areštą įmonės sąskaitoms. Ir ką tada lieka daryti? Verslininkas paliekamas vienas prieš tą vargšą žmogų, kurio galbūt ir nenorėjo atleisti, o pinigų su juo atsiskaityti neturi", – tvirtino D.Arlauskas.
Pinigai mielesni už daiktus
Tačiau yra ir kita medalio pusė – verslininkai, pinigines kompensacijas pakeisdami daiktais, valstybei moka mažiau mokesčių.
"Įmonėms tai pigesnis variantas, negu atsiskaityti mokant visus mokesčius. Tarkim, darbuotojas savo noru išeina iš darbo, ir taip darbdavys sutaupo išeitinę kompensaciją. Paskui tas darbuotojas už simbolinę kainą iš įmonės nuperka kokį nors nurašytą daiktą", – aiškino LVDK vadovas.
Jeigu daiktas naudotas, jo vertė gerokai krinta, ir apsukresnis žmogus iš buvusio darbdavio gali išsireikalauti daugiau. Vis dėlto daugeliui samdomų darbuotojų, ypač šiais laikais, mieliau gauti pinigus, jei tik yra tokia galimybė.
"Pinigai darbuotojams yra patrauklesnė atsiskaitymo priemonė, bet į atsiskaitymą įmonės turtu žiūriu pozityviai. Normaliomis ekonomikos sąlygomis tokie sprendimai atrodytų keistai, bet esant krizei tai visiškai pateisinama", – reziumavo D.Arlauskas.
Mieliau padovanos
Kol kas tokia netradicinė atsiskaitymo forma labiau paplitusi smulkesnėse įmonėse, turinčiose finansinių bėdų. Verslo magnatai mieliau atsiskaito pinigais.
Pavyzdžiui, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos prezidento Roberto Dargio vadovaujama įmonė "Eika" neseniai apkarpė etatų skaičių.
Įmonės darbuotojų pastaruoju metu sumažėjo apie 20. Dalis žmonių iš darbo išėjo patys, dalį teko atleisti. Atsirado nereikalingų kompiuterių, automobilių ir net baldų. Tačiau darbo priemonių atsiskaityti su atleistaisiais "Eika" nenaudoja.
"Pardavinėjam normaliai. Pas mus yra pora parduodamų automobilių, kompiuterių. Darbo vietų kol kas nepardavinėjame", – juokavo R.Dargis. Pasak jo, įmonė nereikalingų darbo priemonių nenaudoja kaip išeitinių kompensacijų pakaitalo, o jeigu naudotų, tai nebent automobilius.
"Įsivaizduokit atlyginimus, išeitinių kompensacijų dydį. Palyginti su tais skaičiais, kompiuteris yra menkniekis", – aiškino "Eikos" vadovas.
Pasak jo, smarkiai nuvertėjusius kompiuterius parduoti sunku, o gaunamos pajamos – menkos. Todėl "Eika" netgi svarsto galimybę nereikalingą techniką atiduoti labdarai.
Turtas gali iškeliauti
Automobiliais ar kitu inventoriumi su darbuotojais atsiskaityti neketina ir daugiau kaip 100 žmonių atleisti planuojanti oro bendrovė "airBaltic". Juolab kad didelė dalis jiems reikalingų darbo priemonių yra nuomojamos.
Anot Rositos Sakalauskaitės, "airBaltic" rinkodaros ir viešųjų ryšių koordinatorės, šiuo metu svarstoma, ką daryti su turtu, kuris priklauso įmonei ir atleidus žmonių liks nenaudojamas. Gali būti, kad dalis "airBaltic" Lietuvos biuro inventoriaus keliaus į Rygoje esančią centrinę oro linijų bendrovės būstinę, bet neatmetama galimybė ir išparduoti turtą.
Administratoriai dirba prekiautojais
Jeigu įmonė patiria bankrotą, jos turtas bankroto administratoriams tampa tikru galvos skausmu. Dienraščio kalbinti šios srities specialistai pasakojo, kad jiems yra tekę prekiauti ir baldais, ir automobiliais, ir statybų įrankiais, ir netgi vištiena.
Tačiau prekiauti kažkuo yra geriau, negu neturėti nieko. "Ko neišparceliuoja, tas lieka", – liūdnai juokavo 19 bankrotų šiuo metu administruojanti bendrovės "Bankrovita" vadovė Raisa Trimailienė.
Pasak jos, dažnai popieriuje nurodoma turto vertė ir būklė toli gražu nesutampa su tikrąja. "Būna, kad atneša kokį seną kompiuterį iš namų, o ne tą, kuris priklauso firmai. Bet dėl to kompiuterio į teismą neisi, jis vis tiek jau yra morališkai pasenęs, ir už kiek jį parduosi? Už 200 litų? Nesu kompiuterių specialistė – man gali įkišti ir kompiuterį be "smegenų", – geros nuotaikos neprarado pašnekovė.
R.Trimailienės teigimu, vienintelis daugiau dėmesio keliantis dalykas – bankrutuojančių įmonių nekilnojamasis turtas. O kompiuteriai, baldai ar kitos darbo priemonės nelabai paklausios.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LB ir FNTT stiprina kritptoturto paslaugų tiekėjų priežiūrą
Lietuvos bankas ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) pirmadienį pasirašys susitarimą, numatantį stiprinti bendradarbiavimą prižiūrint kriptoturto paslaugų teikėjus. ...
-
Prezidentas susitiks su kandidatais į energetikos ir kultūros ministrus2
Prezidentas Gitanas Nausėda tęsia susitikimus su kandidatais į ministrų postus, pirmadienį jis susitiks su pretendentais į Energetikos ir Kultūros ministerijų vadovus. ...
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius4
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?15
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės9
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis3
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...