„Litgrid“ teigia neperkanti paslaugų iš „Inter RAO Lietuvos“

Rusijos energetikos milžinės „Inter RAO“ kontroliuojamos bankrutuojančios elektros tiekėjos „Inter RAO Lietuva“ bankroto administratoriui pareiškus, jog Baltijos šalių elektros perdavimo bendrovės iš „Inter RAO Lietuvos“ toliau perka sistemai balansuoti skirtą energiją, Lietuvos „Litgrid“ tikina jos neperkanti.

„Baltijos šalys, nors ir veikia bendroje elektros sistemoje su Rusija, vadinamajame BRELL žiede, nuo 2022 metų birželio mėnesio elektros sistemą balansuoja savarankiškai – bendromis pastangomis. Paslaugos iš „Inter RAO“ įmonių grupės nėra perkamos“, – BNS antradienį pranešė „Litgrid“.

Tuo metu „Inter RAO Lietuvos“ administratorius Aurimas Valaitis BNS teigė, jog Baltijos šalių operatoriai iš „Inter RAO Lietuvos“ toliau perka sistemai balansuoti skirtą energiją.

„Balansavimo paslaugos iš „Inter RAO Lietuvos“ yra perkamos ir po birželio 2 dienos, tačiau sistemos operatoriai deda visas pastangas, kad tie kiekiai būtų minimalūs bei pagrįsti techniniais tinklo parametrais, pavyzdžiui, dažnio reguliavimu ir panašiai“, – BNS teigė A. Valaitis.

„Litgrid“ dar birželio pradžioje pranešė, jog Baltijos šalių operatoriai nuo birželio 1 dienos atsisakė sistemai balansuoti skirtų techninių rusiškos energijos srautų ir sistemą balansuoja bendromis pajėgomis. Šią paslaugą Lietuvos, Latvijos ir Estijos įmonėms teikė tarpininkė „Inter RAO Lietuva“.

„Tačiau faktiškai sutartis su „Inter RAO Lietuva“ yra vykdoma, balansavimo paslaugos yra perkamos“, – tikino A. Valaitis.

„Kiekvieną mėnesį deriname kiekius, kurie teka į Rusijos tinklus, kurie gauti iš Rusijos tinklų į Lietuvą. Tada pasirašomi suderinimo aktai dėl tų kiekių, išrašomos atitinkamai sąskaitos-faktūros, atsiranda mokėtinos sumos“, – kalbėjo „Inter RAO Lietuvos“ bankroto administratorius.

A. Valaitis neatskleidė, kiek pinigų už balansavimo paslaugą „Inter RAO Lietuvai“ sumoka trijų šalių operatoriai, tačiau teigė, kad tai yra „ženklios sumos“ ir jos bankrutuojančiai įmonei yra naudingos.

Jo teigimu, mokėjimus už paslaugą bendrovė gauna iš Estijos operatorės „Elering“, tačiau „Litgrid“ irgi yra sutarties šalis.

„Mokėjimus mes gauname iš „Elering“ kompanijos, bet toje sutartyje, balansavimo sistemoje „Litgrid“ taip pat dalyvauja“, – BNS sakė A. Valaitis, pažadėjęs netrukus pateikti sutarties kopiją bei su mokėjimais susijusius dokumentus.  

Vilniaus apygardos teismui spalio 24 dieną laikinai sustabdžius „Inter RAO Lietuvos“ bankroto procedūras, A. Valaitis BNS tuomet teigė, jog įmonės veikla tapo visiškai paralyžiuota. Bendrovė paprašė teismo leisti jai vykdyti dalį funkcijų, įskaitant einamuosius mokėjimus, ūkinę ir komercinę veiklą bei kitus būtinus veiksmus. Teismo sprendimo laukiama antradienį.

Birželio 30-ąją „Inter RAO Lietuvos“ kreditoriai inicijavo neteisminį bendrovės bankrotą. Tai padaryta po to, kai Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) kovo viduryje apribojo „Inter RAO Lietuvos“ galimybes atlikti bankų operacijas, o gegužę dėl sąsajų su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu buvo įšaldytos ne tik įmonės lėšos, bet ir akcijos. 

Baltijos šalys gegužės 22-ąją sustabdė prekybą „Inter RAO Lietuvos“ tiekiama rusiška elektra – tai padaryta po to, kai sprendimą stabdyti prekybos sandorius gegužės 20 dieną priėmė biržos operatorė „Nord Pool“.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) birželio pabaigoje panaikino „Inter RAO Lietuvos“ elektros eksporto, importo bei nepriklausomo tiekėjo licencijas.

Iki šiol Lietuva, Latvija ir Estija kartu su Rusija ir Baltarusija veikia IPS/UPS sistemoje, kurioje elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Rusijoje. Prisijungimas prie žemyninės Europos tinklų turi būti užtikrintas iki 2025 metų pabaigos, tačiau Lietuva siekia, kad tai įvyktų 2024 metais.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių